Udostępnij ten artykuł.

Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Wielu właścicieli psów wychodzi z mylnego założenia, że nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych jest formalnością i prędzej czy później każdy szczeniak nauczy się realizować potrzeby fizjologiczne poza domem. Ale czy aby na pewno? Z pewnością znają Państwo przypadki czworonogów, którym nawet w wieku dojrzałym zdarzało się brudzić dywany i oddawać mocz na podłogę. Jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i ochronić się przed takim scenariuszem, warto już od wczesnych miesięcy życia uczyć szczeniaka prawidłowych zachowań.

Kiedy rozpocząć naukę czystości szczeniaka?

Najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki czystości jest okres między siódmym a ósmym tygodniem życia. W tym czasie można przyzwyczaić szczenię do załatwiania się w określonym miejscu, zanim nabierze własnych upodobań. Jeżeli odłożymy naukę na późniejszy okres, musimy być świadomi, że szkolenie będzie trwało trochę dłużej.

Spacery

Młodego szczeniaka należy wyprowadzać na dwór od sześciu do ośmiu razy w ciągu dnia. Opiekun musi wybrać miejsce, gdzie szczenię będzie wyprowadzane zaraz po przebudzeniu, zabawie oraz  po jedzeniu (mniej więcej kwadrans po spożyciu posiłku). Jeżeli piesek będzie wyprowadzany dzień w  dzień w to samo miejsce, zapachy będą go pobudzały do wypróżniania i skojarzy spacer z czynnościami fizjologicznymi.
Większość szczeniaków nie wydala natychmiast po wyjściu z domu; średni czas potrzebny na oddanie moczu lub kału wynosi 20 minut. Przez cały okres aktywności zwierzęcia należy mieć go na oku; często zdarza się bowiem, że właściciel nie jest pewny, czy szczeniak dokonał ekskrecji i zabiera go na powrót do domu. Takie postępowanie bardzo utrudnia naukę i sprawia, że szczeniak nie kojarzy miejsca z określoną czynnością.

Jak nauczyć szczeniaka czystości

Hasło

Aby zmotywować szczeniaka do wydalania, warto ustalić hasło, które kojarzy się z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Powtarzanie tego samego zwrotu za każdym razem, kiedy szczeniak się wypróżnia, działa na niego pobudzająco i z czasem zaczyna kojarzyć się z właściwą czynnością. Treść hasła nie jest ważna – liczy się ton i sposób jego wygłaszania. To jedna z najlepszych metod warunkowania.

Nagrody

Nic tak nie pobudza do działania jak nagradzanie. Nieważne jak nagradzamy – ważne, aby pies czuł, że jesteśmy z niego zadowoleni i skojarzył nagrodę z właściwą czynnością. Bardzo istotna jest także szybkość naszej reakcji – nagradzanie po powrocie do domu zupełnie mija się z celem, bowiem pies nie skojarzy, za co dostaje nagrodę.

Obserwacja

Pierwsze tygodnie życia psa są kluczowe dla jego dalszego, prawidłowego rozwoju. Z tego względu właściciele powinni zmobilizować się, zacisnąć zęby i przez co najmniej dwa tygodnie zaadaptować mieszkanie do potrzeb nowego lokatora. Najlepiej wybrać  takie pomieszczenie, w którym szczenię będzie pod stałym nadzorem. Pozwala to wychwycić moment, kiedy piesek zaczyna się załatwiać.

Zamykanie szczeniaka w klatce przed wyjściem z domu

Jeżeli zdarzy się, że piesek będzie musiał zostać sam w domu, najlepiej zamknąć go na niewielkiej bezpiecznej przestrzeni, np. w klatce albo w łazience. Gdyby klatka okazała się za duża, powinniśmy włożyć do środka kawałek dykty lub inne zabezpieczenie, które uniemożliwia załatwianie się w jednym kącie i spanie w drugim. Jeśli pies będzie miał do dyspozycji niewielką przestrzeń, nie załatwi się na niej.
Pamiętajmy jednak, że pojemność pęcherza i jelit szczeniąt jest ograniczona, zatem należy je wyprowadzić przynajmniej raz na 4 godziny.

nauka czystości szczeniaka

Rezygnacja z kar

Gdyby stała się tragedia i szczeniak wypróżnił się w domu, w żadnym wypadku nie należy stosować starej taktyki zanurzania jego nosa w ekskrementach. Takie postępowanie niczego nie uczy,  a jedynie stresuje psa. Zamiast tego powinniśmy próbować przyłapać szczeniaka na gorącym uczynku i tupnąć nogą lub potrząsnąć grzechoczącą puszką. Szczenię najprawdopodobniej przerwie czynność i będzie je można spokojnie wynieść na zewnątrz.

Jedzenie

Szczenię powinno być karmione o określonych porach dnia i nie dłużej niż przez dwadzieścia minut przy jednorazowej sesji. Dzięki temu ustalą się godziny, w których szczenię będzie miało potrzebę spożywania posiłków.

Zachowanie czystości szczeniaka w domu

Jeżeli szczenię załatwi się w domu, właściciel musi wysterylizować miejsce „zbrodni”. Dokładne czyszczenie jest bardzo ważne, ponieważ szczenię nie zostanie do niego ponownie zwabione zapachem.

sprzątanie po szczeniaku który załatwił się w domu

Konsekwencja postępowania

Większość szczeniąt uczy się czystości do wieku 14-20 tygodni. To jak długo będzie trwało szkolenie zależy od naszej konsekwencji i cierpliwości. Stosując się do wszystkich wyżej przedstawionych reguł, możesz liczyć na to, że proces dydaktyczny zakończy się już po ok. trzech tygodniach. Jak nauczyć szczeniaka czystości, Jak nauczyć szczeniaka czystości

Tagi artykułu: