Udostępnij ten artykuł.

Jak nie witać się z psem? Czego nie robić, o czym pamietać?

Jak nie witać się z psem? O czym pamiętać?

Czy witając się z nowo poznaną osobą, wpadamy w nadmierną ekscytację? Krzyczymy, cieszymy się i dajemy do zrozumienia, że to najprzyjemniejsza rzecz, jaka nas ostatnio spotkała? Czy naruszamy jej przestrzeń prywatną i zachowujemy w sposób, który mógłby zostać uznany za nieinwazyjny? Z całą pewnością nie. Skoro zatem potrafimy zachować się odpowiednio w kontaktach międzyludzkich, czemu widząc pięknego pieska, tracimy głowę i popadasz w niekontrolowaną ekscytację?
Pamiętaj, pies to żywa istota i również zasługuje na nasz szacunek. Nawet jeżeli mamy dobre intencje, zbytnia poufałość może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego! Zwierzę może poczuć się zagrożone, zaszczute bądź – co gorsza – atakowane. A przecież nie chcemy stresować psa, tylko się z nim zaprzyjaźnić. Zastanówmy się zatem, jak powinno wyglądać nasze pierwsze spotkanie.

Jak nie witać się z psem? poradnik

Jak nie witać się z psem? – zasady witania się z psem

Psy wyczuwają ludzkie emocje i starają się dostosować do nastroju otoczenia. Krzyki, chaos i nerwowa atmosfera oddziałują na ich samopoczucie i wyostrzają zmysły. Wszelkie zmiany otoczenia również nie pozostają bez wpływu na ich psychikę. Przykładowo, wizyta przyjaciół, tak bardzo przez nas wyczekiwana, może wywołać negatywne emocje u psa (przynajmniej na samym początku, kiedy nie przyzwyczai się do obecności kogoś obcego). Nie warto zatem narażać go na dodatkowy stres i witać się z nim w sposób nachalny i agresywny. W grę wchodzi nie tylko utrzymanie komfortu psychicznego u czworonoga, ale także zachowanie bezpieczeństwa i ustrzeżenie się przed niekontrolowanymi atakami agresjiza strony psa. Zasada ograniczonego zaufania to podstawa w kontaktach z obcym psem. Oczywiście, rolą właściciela jest prawidłowe uspołecznienie psa i nauczenie go właściwych reakcji na nowych ludzi i inne zwierzęta, niemniej nie możemy zakładać, że zwierzę rzeczywiście jest w pełni zsocjalizowane. Z tego względu raczej powściągnijmy nasze emocje i zrezygnujmy z gwałtownej gestykulacji – nawet w czasie zwykłej rozmowy. 

Jak nie witać się z psem na ulicy? Czego nie robić?

1)      Nie podchodź do obcego psa

Oczywiście zdarzają się niezwykle przyjacielskie czworonogi, które same garną się do poznania nowych ludzi, niemniej spora część przyjmuje postawę wycofaną i nie chce nawiązywać bezpośredniego kontaktu z obcymi. W takiej sytuacji warto utrzymać dystans i przywitać się z psem dopiero kiedy sam wyrazi taką wolę.

2)      Nie krzycz

Jeżeli chcesz przekazać pozytywny komunikat, nie podnoś głosu. Psy odbierają emocje szybciej niż ludzie, dlatego krzyk wprowadza je w stan gotowości do obrony. Podjudzone zwierzę może zaatakować bądź uciec.

3)      Nie wykonuj gwałtownych ruchów

Zawsze pytaj właściciela o zgodę na pogłaskanie czy zbliżenie się do psa. Jeżeli takową uzyskasz, podejdź doń spokojnym krokiem, nie wykonując gwałtownych ruchów i nie ciesząc się zbytnio z kontaktu.

4)      Nie osaczaj psa

Malutkie psy bywają bardzo strachliwe, dlatego przed przywitaniem możesz przykucnąć, dzięki czemu pies nie będzie czuł się osaczony.

5)      Psy poznają świat węchem

Psy używają przede wszystkim węchu, aby poznać świat, dlatego zanim zaczniesz do nich mówić, daj się powąchać. Nie bądź przy tym natarczywy i pozwól, aby pies sam do Ciebie podszedł.

6)       Nie utrzymuj ciągłego kontaktu wzrokowego

Obcy pies może odbierać ciągły kontakt wzrokowy jako zachętę do ataku. Nie prowokuj go zatem i nie patrz prosto w oczy przez dłuższy czas.

Jak nie witać się z psem? Dzieci

O ile dorośli nie mają zazwyczaj problemów z prawidłowym witaniem się z psem, o tyle dzieci mogą być zbyt nadgorliwe i zaczepne w stosunku do czworonogów. Niespożytkowane pokłady energii i ufność, że każde zwierzę jest tolerancyjne i ze stoickim spokojem zniesie dziecięce nagabywania, mogą obrócić się przeciwko rodzicom i najmłodszym. Aby uniknąć stresujących sytuacji i ewentualnego ataku ze strony psa, powinniśmy tłumaczyć naszym pociechom, że nie każdy pies będzie zadowolony z ich zaczepek. Wiedząc, jak nie witać się z psem, nie tylko zapewnimy sobie i naszym dzieciom bezpieczeństwo, ale także uchronimy czworonogi przed nadmiernym stresem.

Tagi artykułu: