Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Jak odchudzić psa?

Oto kilka wskazówek jak odchudzić naszego psa. Zapraszamy do lektury.

Nadwaga i otyłość wywołują wiele poważnych schorzeń i utrudniają czworonogom codzienne funkcjonowanie. Nadwyżka do 25% optymalnej masy ciała uznawana jest za nadwagę. Psy, które przeszły ten magiczny próg, mają już problem z otyłością. O ile nadwagę można pokonać bez konsultacji z weterynarzem, o tyle otyłość jest już poważnym schorzeniem i wymaga podjęcia odpowiedniej terapii.

Jak odchudzić psa?

Dlaczego właściciele przekarmiają swoje zwierzęta?

W grę wchodzą kwestie natury psychologicznej. Dorosły mężczyzna ważący 90 kilogramów nie zauważy przyrostu wagi w granicach 1-4 kg. Jeżeli postawimy obok niego średniej wielkości psa, którego waga docelowa powinna wahać się w granicach 12-15 kilogramów, to przyrost 1-2 kilogramów będzie widoczny. Wystarczy obliczyć wartość procentową, aby zdać sobie sprawę, o jak dużych wartościach mówimy. Właściciele często zapominają, że ich zwierzęta są od nich dużo mniejsze, a co za tym idzie, powinny dostawać proporcjonalnie mniejsze porcje pokarmu. Zdajemy sobie sprawę, że wyliczanie odpowiedniej gramatury posiłków może sprawiać problem, dlatego też odsyłamy do wytycznych producenta. Każdy producent podaje preferowaną gramaturę na każdy kilogram masy ciała psa.

UWAGA! Jeżeli właściciel ma nadwagę, możemy się spodziewać,  że jego pies również będzie cierpiał z powodu zbyt dużej wagi. Złe nawyki żywieniowe przenoszą się zazwyczaj na wszystkich członków rodziny w tym zwierzęta.

Karma sucha czy karma puszkowana?

Porównując ceny karmy suchej i karmy puszkowanej dojdziemy do wniosku, że ta druga jest wiele tańsza. Pamiętajmy jednak, że karmy suche są trzy-cztery razy bardziej skoncentrowane niż karmy mokre, w związku z czym ilość podawanego pokarmu również się zmniejsza. Pies nie musi zjeść pół opakowania karmy, aby być najedzonym! Jeżeli zaś chodzi o pokarm mokry, pies zjada go w bardzo dużej ilości, gdyż zawiera nawet 80% wody. Woda jest obojętna dla organizmu (nie dostarcza składników odżywczych), w związku z czym gramatura posiłków musi zostać odpowiednio zwiększona.

Pokarm suchy stanowi doskonały ekwiwalent dla pokarmu mokrego, dlatego nie powinniśmy traktować go jako przekąskę i włączać do diety psa kolejne przysmaki. Niestety, spora część właścicieli raczy swoje pieski suchą karmą, a ponadto podaje im resztki z pańskiego stołu. Czworonogi są łase na wszelkie smakołyki, a szczególnie na przysmaki konsumowane przez właściciela. Połączywszy je z regularna dietą opartą na suchej karmie, otrzymamy sporą rację żywnościową odpowiednią dla rasy psów dużych lub bardzo dużych. Sypanie karmy „na oko” i dzielenie się wszystkimi pysznościami z całą pewnością  nie przyczynią się do wydłużenia życia psa i nie pomogą w utrzymaniu dobrego zdrowia.

Otyła suczka

Karmy wspomagające odchudzanie

Odchudzanie to długi i wymagający cierpliwości proces. Karmy wspomagające odchudzanie są tak zbilansowane, aby uchronić czworonoga przed utratą własnego białka mięśniowego. Zawierają przy tym około 30% mniej tłuszczu niż zwykłe karmy. Przed przejściem na żywienie karmą typu light należy sprawdzić, co pies je w ciągu dnia. Jeżeli chcemy, aby nasze wyliczenia były rzetelne, sporządźmy listę wszystkich podawanych produktów wraz z ich gramaturą. Wyliczenia porównujemy z zaleceniami producenckimi zawartymi na opakowaniu karmy, bądź konsultujemy z lekarzem weterynarii. Po kilku dniach od wyeliminowania z diety produktów „pobocznych” zaczynamy kurację light. Dzienną rację żywnościową dzielimy na kilka małych części, a do każdej z nich dosypujemy trochę karmy light, co dzień zwiększając jej dawkę. Po kilku dniach zupełnie rezygnujemy ze starej karmy. Aby lepiej kontrolować spadek masy ciała, warto sporządzać cotygodniowe raporty. Uwzględniamy w nich masę ciała, obwód w klatce piersiowej i wcięcie w talii. Preferowanym wynikiem jest spadek masy ciała o 1 procent w ciągu jednego tygodnia. Pierwsze wyraźne oznaki poprawy kondycji zdrowotnej będziemy mogli zaobserwować już po trzech miesiącach. Po około pół roku pies wróci do normalnej wagi. Oczywiście najważniejszą sprawą jest konsekwencja i żelazny upór. Pamiętajmy, że psy o normalnej budowie ciała żyją średnio o 2 lata dłużej niż ich przekarmiani koledzy.

Tagi artykułu: