Udostępnij ten artykuł.

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

W przypadku młodych i bardzo aktywnych psów, komenda „na miejsce” to świetny sposób na odwrócenie ich nadmiernej energii. Spowoduje również odpowiednią chwilę ciszy i spokoju. Pomoże im też nauczyć się uspokoić, gdy psiaki stają się nadmiernie podekscytowane. Masz problem ze swoim psem? Często pies szczeka w domu? Konieczne przeczytaj i jeszcze dziś wypróbuj, jak oduczyć psa szczekania w domu?

Jak oduczyć psa szczekania w domu? – jak to możliwe?

Jeśli macie młodego psa w domu, to z pewnością doświadczyliście jego nadmiaru rozpierającej energii. Dotyczy to szczególnie psów dużych, choć nadmiernie szczekliwe bywają również i maluchy w typie Yorka. Każdy wtedy myśli, że gdy psiak dorośnie, to spoważnieje i kłopot minie. Nic bardziej mylnego. Kłopot będzie się bowiem raczej dalej rozwijał. I co wtedy? Można na to zaradzić. Trzeba jednak zastosować odpowiednie behawiorystyczne metody szkoleniowe.

Masz problem ze swoim psem? Często pies szczeka w domu? Konieczne przeczytaj i jeszcze dziś wypróbuj, jak oduczyć psa szczekania w domu? Oto lista sześciu technik, które mogą pomóc zredukować szczekanie psa dorosłego lub szczeniaka. Chociaż wszystko może się udać, nie powinieneś jednak oczekiwać cudownych rezultatów z dnia na dzień. To, co może działać na Twojego szczeniaka, może też nie działać na innego. Psy jak ludzie, mają też bowiem różne charakterki. Im dłużej pies bez naszej reakcji wyrabia w sobie szczekanie, tym dłużej zajmie mu wyjście z tego stanu.

Konieczne jest rozwinięcie innych środków komunikacji, znieczulenie psychiki psa na rzeczy, które teraz powodują jego reakcję szczekaniem. Najważniejsze jest przy tym na początek zrozumienie, dlaczego w ogóle Twój pies szczeka w domu i poza nim! Ma to kluczowe znaczenie przy wyborze technik, które mogą najlepiej sprawdzić się u Twojego zwierzaka.

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

zawsze pamiętaj o poniższych wskazówkach podczas szkolenia i treningów Twojego psa:

nie krzycz na psa – krzyczenie na psa i karcenie go, aby tylko był cicho, nie zmniejszy jego chęci do szczekania. Celem nauki jest bowiem zidentyfikowanie problemu. Musimy dowiedzieć się więc, dlaczego w ogóle pies szczeka. Dopiero potem konieczne staje się zapewnienie mu alternatywnego sposobu komunikacji lub usunięcie bodźca wywołującego szczekanie;

utrzymuj pozytywne i optymistyczne sesje treningowe – psiak nie może być przez Ciebie prześladowany i poniewierany. Szczekanie jest całkowicie normalną częścią narzędzi komunikacyjnych twojego psa. Musisz to zrozumieć i nauczyć psa, by zaczął stosować inne narzędzia. Pokaż mu jakie są pożądane i naucz go ich;

bądź konsekwentny – tylko wtedy pies zrozumie, że nie może niczego mylić lub wymuszać. Tylko konsekwentna i cierpliwe szkolenie psa może prowadzić do szybkich i pożądanych wyników. Pomyśl też o codziennej rutynie swojego psa. Jeśli ma dużo wolnego czasu dla siebie, lub są pewne momenty, w których zauważysz więcej ego szczekania, zacznij go obserwować. Są to dobre momenty do odkrycia przyczyn szczekania i wprowadzenia odpowiedniego szkolenia i zajęć.

jak oduczyć psa szczekania w domu poradnik

Jak oduczyć psa szczekania w domu? – kluczem jest zapobieganie.

Niezależnie od tego, czy właśnie adoptowałeś nowego dorosłego psa, czy to Twój pierwszy tydzień z nowym szczeniakiem – pracuj z nim! Zajęcie go, spacery i ćwiczenia pomogą zmniejszyć szczekanie i uniemożliwią mu nudę i złe nawyki. Zwróć uwagę, na co szczeka Twój pies lub szczeniak i skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zmniejszyć częstotliwość tego szczekania. Pamiętaj przy tym, że szczekanie jest normalnym zachowaniem dorosłego psa i szczenięcia.

Psy z niego nie wyrosną. Możesz jednak podjąć pozytywne kroki, aby je zredukować i nauczyć psa alternatywnych sposobów komunikowania się. Szczekanie może być naprawdę ważnym narzędziem, aby dowiedzieć się, co przeraża psa lub sprawia, że czuje się niekomfortowo. Pamiętaj, że Twoim zadaniem jako właściciela i opiekuna zwierząt domowych, jest opowiadanie się za swoim psem i dbanie o niego.

Oznacza to więc miedzy innymi unikanie sytuacji, w których jest on nadmiernie zestresowany. Jeśli więc Twój pies szczeka bez przerwy lub bardzo często, próbuje ci powiedzieć, że ma jakąś niezaspokojoną potrzebę. Może też chodzić o usunięcie jakiejś przerażającej lub przytłaczającej dla niego sytuacji.

Jak oduczyć psa szczekania w domu? – usuń motywację do szczekania.

Gdy już odkryjesz przyczynę szczekania Twojego psa, możesz przejść do jej usunięcia. Musisz wiedzieć, że Twój pies dostaje jakąś nagrodę, kiedy szczeka. W przeciwnym razie by tego nie zrobił tak łatwo i chętnie. Ta nagroda zwykle ma naturę psychiczną, behawioralną. Dowiedz się więc, co pies czerpie z szczekania, czyli jaką nagrodę i następnie pracuj, aby to wszystko usunąć. Poniżej prezentujemy odpowiednie porady.

Co robić, gdy pies szczeka na przechodniów?

Często pies szczeka na ludzi lub zwierzęta przechodzące obok na ulicy lub widoczne przez okno domu czy samochodu. Przez okno w salonie, zarządzaj zachowaniem, zamykając zasłony lub umieszczaj psa w innym pokoju. Podobnie rób w samochodzie. Szczególnie na ulicy odwracaj go też w przeciwnym kierunku.

Co zrobić, gdy pies szczeka, jeśli chce wyjść na zewnątrz?

Jeśli Twój pies szczeka, kiedy musi wyjść na zewnątrz, naucz go, aby zamiast tego dzwonił dzwonkiem przy drzwiach. Możesz zamontować dodatkowy dzwonek nisko przy drzwiach na zewnątrz i uczyć psa ze smakołykami w nagrodę, by dotykał go łapą. Możesz też zamontować samoobsługową klapę w drzwiach, jako wejście dla psa.

Co zrobić, gdy pies szczeka, by zwracać na siebie naszą uwagę?

Jeśli uważasz, że pies szczeka tylko po to, by zwrócić Twoją uwagę, spróbuj go ignorować. Regularne ćwiczenia i używanie nagród powinny sprawić, że Twój pies zrozumie intencje. Zajęcie go np. zabawkami typu Kong sprawi z kolei, że będzie zajęty podczas gdy Ty masz w tym czasie inne zadania, oglądasz telewizję, albo nie ma Cię w domu. Zapobieganie szczekaniu psa poprzez zmęczenie go lub danie mu czegoś do roboty, jest łatwiejsze, niż zmuszanie go do zaprzestania szczekania.

Co zrobić, gdy pies szczeka w domu, gdy jest zamknięty i sam.

Często zamykamy psa w kojcu lub oddzielnym pokoju, kiedy wychodzimy z domu lub przyjmujemy gości. Pamiętajmy jednak, by nie wypuszczać go, gdy pies szczeka w domu. To działa bowiem, jak nagroda. Dobrą metodą jest też zmęczenie go i zajęcie czymś przed zamknięciem.

Może to naprawdę skutecznie ograniczyć szczekanie. Idź więc na spacer z psem przed wyjściem, pobaw się z nim i zostaw mu Kong z mięsem, jako zabawkę. Jeśli pies szczeka, poczekaj, aż przestanie. Dopiero wtedy otwieramy drzwi lub kojec czy pokój. Gdy jest cicho, nagrodźmy go też smakołykiem lub ulubioną zabawką.

W końcu zrozumie, że milczenie daje przyjemność. Wtedy wydłużaj czas, w którym musi pozostać cicho, zanim go znowu nagrodzisz. Pies szybko złapie, o co w tym chodzi.

Co zrobić, gdy pies szczeka na określone bodźce wyzwalacze?

Często psy szczekają też przy określonych wyzwalaczach (np. na inne psy czy samochody). Trzeba wtedy stopniowo przyzwyczajać je, by tak nie reagowały. Zacznij od bodźca (tego, co sprawia, że pies szczeka) na odległość. Musi być na tyle daleko, żeby pies jeszcze nie szczekał, kiedy to widzi. Potem zbliżaj bodziec. Dawaj psu smakołyki, gdy nie szczeka. Utrzymuj tez z nim kontakt wzrokowy. Ma patrzeć na Ciebie, a nie na bodziec. Trenuj to w domu i na spacerach. To skuteczna nauka, choć długa i wymagająca cierpliwości.

Co zrobić, gdy pies szczeka na inne psy i zwierzęta?

To częste zjawisko takiego zachowania u psów. Także wymaga nauki i treningu, by psa od tego odzwyczaić. Kiedy obcy człowiek z psem pojawią się w polu widzenia na spacerze, zacznij karmić swojego psa smakołykami. Przestań mu je dawać, gdy tylko obcy pies zniknie z pola widzenia.

Psiak musi jednak zachowywać się spokojnie. Jeśli zacznie szczekać, odwracaj go tyłem do obcego psa i stopuj nagradzanie smakołykami. Powtarzaj ten proces wiele razy. Pamiętaj, aby nie próbować robić postępów zbyt szybko. Może upłynąć kilka dni lub nawet tygodni, zanim pies zwróci uwagę na Ciebie i smakołyki bez szczekania na drugiego psa.

dlaczego pies szczeka na inne zwierzęta psy

Jeśli nadal będziesz zmagał się ze szczekaniem psa przy obcych psach, poszukaj pomocy doświadczonego trenera. Naucz też psa hamującej reakcji na bodźce szczekania – np. komendą „na miejsce” i „leżeć”.

Co zrobić, gdy pies szczeka na obcych ludzi i gości przy drzwiach?

Rzuć smakołyk na posłanie lub do kojca psa i poproś go, by poszedł „na miejsce”. Kiedy niezawodnie wykona komendę, aby zarobić na smakołyk, podnieś stawkę. Otwórz więc drzwi, gdy pies leży na posłaniu czy w kojcu. Jeśli wstanie, natychmiast zamknij drzwi. Powtarzaj to, aż pies zacznie pozostawać grzecznie na swoim miejscu.

Następnie zwiększ poziom trudności, prosząc gości o dzwonek do drzwi, gdy pies jest na swoim miejscu. Nagradzaj go za pozostanie na nim. Być może będziesz musiał trzymać psa na smyczy, aby pomóc mu iść na miejsce, gdy wejdą goście. Najlepiej oczywiście poprosić kogoś nieznajomego dla psa, o pomoc w takich treningach.

Jak oduczyć psa szczekania w domu? – ostatnie porady.

Zawsze warto też utrzymywać swojego psa zmęczonego. Nie będzie miał wtedy chęci do nadpobudliwości. Powinieneś więc codziennie ćwiczyć z nim fizycznie i umysłowo. Zmęczony pies to pies, który rzadziej szczeka z nudów lub frustracji. Jeśli już nic ni pomaga, skontaktuj się wtedy z certyfikowanym profesjonalnym trenerem psów.

Tagi artykułu: