Udostępnij ten artykuł.

Jak oduczyć psa zjadania odchodów?

Pewne psie przypadłości są dla człowieka nieakceptowalne, m.in. zjadanie wszelkich nieczystości , w tym odchodów. Dla czworonogów są to zachowania całkowicie naturalne, jednak można im zapobiegać. Więc jak oduczyć psa zjadania odchodów? Zanim jednak spróbujemy oduczyć swojego psa konsumpcji odchodów, warto zastanowić się, dlaczego psy w ogóle to robią? W myśl zasady, że nic nie dzieje się bez przyczyny, także tutaj należy szukać i dopatrywać się powodów takich zachowań.

Koprofagia, czyli żywienie się odchodami, to zjawisko dość  często spotykane wśród czworonogów. Niektóre psy nie są zdolne oprzeć się koprofagii, inne robią to rzadko, a jeszcze inne w ogóle. Czworonogi mogą zjadać zarówno produkty własnej przemiany materii, jaki odchody innych zwierząt, a nawet ludzi.


Jedna z teorii głosi, że zjadanie odchodów jest spowodowane słabym zdrowiem czworonoga bądź jedzeniem karmy marnej jakości. Wielu specjalistów sądzi jednak, że w grę wchodzą kwestie behawioralne.  Psy mają wyższy próg tolerancji, dlatego część rzeczy niejadalnych dla ludzi, jest odpowiednia dla czworonogów. Przykładowo, u suk mających szczenięta zjadanie odchodów jest czymś zupełnie naturalnym, sprzyjającym utrzymaniu czystości i higieny. Zapobiega to także przesiąkaniu legowiska ich zapachem. Z kolei codzienne lizanie odbytu i narządów płciowych jest  sposobem na utrzymanie czystości ciała. Szczenięta z czasem zaczynają kopiować zachowanie matki i zjadają swoje własne odchody oraz odchody braci i sióstr. Kiedy podrosną, zazwyczaj pozbywają się tego przyzwyczajenia – chociaż, jak pokazuje doświadczenie, nie zawsze.

Behawioryści uważają, że w niektórych przypadkach koprofagia jest powodowana brakiem zainteresowania ze strony właściciela.  Czworonogi czują się zapomniane, zagubione i chcąc zwrócić na siebie uwagę, zjadają odchody, bądź – co gorsza – tarzają się w nich. Właściciel, zaniepokojony i podirytowany zachowaniem psa, kieruje na niego całą swoją uwagę. Zwierzę traktuje to jako sygnał dużego zainteresowania i nie zawaha się powtórzyć czynności w przyszłości.

Jak oduczyć psa zjadania odchodów

Suczka tarza się w odchodach

Nuda u psa a koprofagia

Badania behawioralne wykazały, że duża grupa psów trzymana razem na ograniczonej przestrzeni, nie wychodząca na zewnątrz i pozbawiona rozrywki, nabywa szczególnej skłonności do zjadania własnych odchodów. Dochodzi nawet do tego, że psy niemal wyjadają je sobie nawzajem z odbytów, robiąc to na wyścigi. Daje im to zajęcie i rozrywkę. Oczywiście, winny jest człowiek, który nie zapewnia czworonogom odpowiednich warunków rozwojowych i pozostawia w samotności na długie godziny, powodując tym eskalację napięcia, które w jakiś sposób musi znaleźć ujście.

Dieta a koprofagia

Przyczyna koprofagii bywa niekiedy bardzo prozaiczna – niektóre psy po prostu lubią smak odchodów. Najczęściej jest to jednak efekt niedoboru jakichś ważnych składników odżywczych w diecie. Dlatego, jeżeli z dnia na dzień pies zacznie zachowywać się nienormalnie i jeść kał, powinniśmy przeanalizować skład i jakość diety. Być może w jadłospisie brakuje witamin, soli mineralnych, witamin, bądź błonnika (błonnik jest obecny szczególnie w odchodach przeżuwaczy).

Zapach odchodów

Zapach odchodów dostarcza psowatym informacje o osobniku który je zostawił, i dlatego, aby poczuć jego intensywniejszą woń, zjadają kał. Tarzanie się w odchodach, poza chęcią zwrócenia na siebie uwagi właściciela, może być natomiast wywołane instynktem atawistycznym, odziedziczonym po wilkach. Silny instynkt łowiecki podpowiada psom, by ukrywały w ten sposób swój zapach drapieżcy przed potencjalną ofiarą polowania. W naturze tak zachowuje się wiele dzikich zwierząt.

Skutki koprofagii

Spożywanie odchodów prowadzi do zakażeń, a zwłaszcza inwazji nicieni jelitowych. Niebezpieczne dla psa jest w szczególności zjadanie końskiego łajna i odchodów zwierząt dzikich. Jeżeli dodatkowo koń został właśnie odrobaczony, to pies jedzący jego odchody, skonsumuje także zbyt dużą, iście „końską” dawkę środka odrobaczającego. Tymczasem, niektóre preparaty odrobaczające w dużej koncentracji są dla psów śmiertelne! Jeśli jednak tak się zdarzy i pies nagle zachoruje po zjedzeniu świeżego końskiego łajna, to należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. Jednak najlepszą rzeczą, jaką może zrobić właściciel psa, to powstrzymanie lub oduczenie go od zjadania odchodów.

pies wytarzany w krowim łajnie

Pies wytarzany w krowim łajnie

Jak oduczyć psa zjadania odchodów?

  • Przede wszystkim musimy zadbać, aby pies nie miał kontaktu z odchodami zwierząt i ludzi. Należy zatem unikać spacerów w miejscach zanieczyszczonych psimi i/lub innymi odchodami. Jeśli jednak znajdziemy się w takim miejscu, to trzymajmy swojego psa na smyczy i załóżmy mu kaganiec.
  • Jeśli mieszkamy w domku i pies załatwia się w ogrodzie, to dbajmy o czystość i usuwajmy wszystkie psie odchody z obejścia, aby zapobiec ich konsumpcji.
  • Jeśli mamy dwa lub więcej psów, usuwajmy ich odchody bezzwłocznie po wydaleniu ich przez psy, by zapobiec wzajemnemu zjadaniu odchodów.
  • Jeśli mieszkamy na wsi i koło domu mamy zagrody ze zwierzętami gospodarskimi, to trzymajmy psa w kojcu lub wiążmy go i dbajmy o to, aby pies nie mógł przedostać się na teren wybiegu.
  • Nie krzyczmy na psa, jeżeli zauważymy, że zjada odchody.  Agresywne metody szkoleniowe nie przynoszą zamierzonych rezultatów i jedynie stresują czworonoga. 
  • Zastanówmy się, czy pies otrzymuje wartościowe, bogate w składniki odżywcze i witaminy, pokarmy. A może pies potrzebuje większej ilości błonnika, i dlatego zjada odchody przeżuwaczy?
  • Jeżeli pies mimo wszystko zbliża się do odchodów, warto spróbować przekierować jego uwagę na inny obiekt, np. pomachać ulubioną zabawką albo kilka razy krzyknąć jego imię. Najważniejsze, aby dotarło do niego, że za odejście od kupy i przybiegnięcie do właściciela, otrzyma nagrodę. Taki trening wymaga cierpliwości, ale przynosi oczekiwane rezultaty.
  • Jedzenie odchodów może być spowodowane głodem, dlatego warto podzielić dzienną rację żywnościową na dwie mniejsze porcje, co znacznie odciąży układ pokarmowy czworonoga i zniweluje wieczne uczucie głodu, a przez to szukanie przysmaków na trawnikach i w śmietnikach.

Jeśli nasz pupil mimo wszystko zjada jednak odchody, należy koniecznie zabrać go do weterynarza i wykonać badania na obecność pasożytów wewnętrznych, które „objadają” go z pokarmu. W takim przypadku pies wymaga odrobaczenia. Jeszcze inną przyczyną mogą być niedobory enzymów trzustkowych połączone ze złą florą bakteryjną psiego przewodu pokarmowego.
Dieta psa musi być wówczas uzupełniona enzymami trzustkowymi oraz biopreparatami zawierającymi pożądane jelitowe szczepy bakteryjne. Jeżeli przyczyną koprofagii jest słabe trawienie pokarmu przez psa, to trzeba wykryć przyczynę i zwiększyć efektywność pracy jego układu trawiennego.

Tagi artykułu: