Udostępnij ten artykuł.

Jak pielęgnować psy Chihuahua?

Chihuahua - rasa psów salonowych

Zanim zakupimy szczenię rasy Chihuahua, musimy odpowiedzieć sobie na kilka, podstawowych pytań:

  1. czy jesteśmy w stanie zapewnić psu życie w godnych warunkach? Czy nasz tryb życia nie kłóci się z potrzebami życiowymi psa miniaturki?
  2. czy zdajemy sobie sprawę, że posiadanie psa wiąże się z dużymi wydatkami? Czy jesteśmy w stanie zapewnić mu opiekę weterynaryjną w razie potrzeby? Chihuahua często chorują i łapią infekcje bakteryjne?
  3. czy nikt nie będzie zagrażał naszej miniaturce? Czy mamy w domu małe dzieci? Psy są bardzo delikatne i łatwo je skrzywdzić?
  4. czy będziemy mogli spędzać z psem wystarczająco dużo czasu? Czy zapewnimy mu odpowiednią ilość spacerów w ciągu dnia?

To tylko niektóre pytania, na które musi sobie odpowiedzieć przyszły właściciel Chihuahua.

Pies Chihuahua - Jak postępować z miniaturką psa?

Właściciele Chihuahua, pozostający pod urokiem swoich małych pupili, często popełniają rażące błędy w wychowaniu. Po pierwsze nie karcą psa, jeżeli ten zrobi coś złego. Jak bowiem karcić zwierzaka, który nawet w przypływie wielkiej złości nie będzie w stanie zrobić nam krzywdy? Pamiętajmy jednak, że Chihuahua w niczym nie różni się od Labradora, Owczarka Niemieckiego czy Wyżła. To, że nie jest w stanie wyrządzić nam krzywdy, nie oznacza, że powinniśmy tolerować jego złe zachowania. Karćmy psa za każde przewinienie i zachowajmy normalny tryb szkoleniowy. Małe rasy psów są często bardziej agresywne niż psy ras dużych. Jeżeli w porę nie zareagujemy na wybryki pieska, będziemy mieć pod swoim dachem neurotyczną miniaturkę, skłonną rzucić się nie tylko na nas, ale też na naszych gości.

Zachowanie właściwej diety

Chihuahua bardzo często cierpią z powodu nadwagi. Nadprogramowe kilogramy mogą być dlań bardzo groźne i powodować cukrzycę, zwyrodnienia stawowe i dysplazję. Jeżeli nie chcemy doprowadzić psa do otyłości, koniecznie kupujmy mu specjalistyczną karmę. Samodzielne przygotowywanie posiłków może być dość kłopotliwe, zatem lepiej zdać się na karmy zoologiczne.
W sklepach zoologicznych dostaniemy również specjalistyczne preparaty witaminowe, które uzupełnią wszystkie braki mineralne i witaminowe w organizmie zwierzęcia.

Szczenię Chihuahua powinno dostawać trzy, małe posiłki dziennie. Chi mają szybszy metabolizm niż inne rasy, zatem muszą być karmione w niewielkich ilościach, ale za to dość często. Hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi) jest częstym problemem zdrowotnym u Chihuahua.

Pielęgnacja Chihuahua

Pielęgnacja Chihuahua jest dość prosta. Jeśli posiadamy psa rasy Chihuahua krótkowłosy, możemy ograniczyć się do szczotkowania i okresowego przecierania włosa wilgotną ściereczką. Jeżeli jednak nasz Chihuahua ma długi włos, musi być szczotkowany codziennie - w innym przypadku może pojawić się nieestetyczna mata.
Właściciele muszą sprawdzać także stan oczu psa. Chihuahua mocno łzawią, co może powodować podrażnienia spojówki. Aby zapobiec poważnym problemom okulistycznym, wystarczy przemywać oczy zwierzęcia, co dwa tygodnie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Chi są bardzo aktywnymi psami?

Chihuahua to piesek salonowy i najlepiej czuje się w domu. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu i ćwiczeń. Spacery nie muszą być zbyt długie; w okresie zimowym możemy ograniczyć je do kilkunastu minut w ciągu dnia.
Jeżeli temperatury są bardzo niskie, warto zaopatrzyć się w kombinezonu i sweterki dla psów. Koszt ubranka nie przekracza zazwyczaj 100 złotych. Zdecydowanie najlepszym wyborem dla Chihuahua będzie ubranko z polarowym podszyciem. Polar jest lekki, ciepły, a przede wszystkim nie przepuszcza wody.
Duża część właścicieli traktuje ubranka jako element dekoracyjny, co jest oczywiście zupełnie nieuzasadnione. Wdzianko ma chronić pieska przed niskimi temperaturami, a nie zaś go ozdabiać.

Chihuahua na sofie

Czy Chihuahua są rzeczywiście tak kruche, jak wyglądają? Czy często dochodzi do wypadków z udziałem psów?

Szczenięta do 4-5 miesiąca życia są bardzo żywiołowe i często wchodzą pod nogi swoim właścicielom. Prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest wówczas największe. Z czasem jednak właściciele przyzwyczajają się do obecności miniaturki w domu i uważają, aby nie zrobić jej krzywdy. Chihuahua są również dość ostrożne i nie plączą się między nogami. Sprawa wygląda nieco inaczej w czasie spacerów. Niektóre pieski uderzają do czworonogów dużo większych od siebie, co może prowokować sytuacje konfliktowe. Jeżeli nie chcemy, aby nasz mały pies został skrzywdzony przez zwierzęta większe od niego samego, zainwestujmy w obróżkę i smycz.

Czy zachowania destrukcyjne u Chihuahua są na porządku dziennym?

Niektóre psy są spokojne, inne wojownicze i butne z natury. Jeżeli pod naszym dachem żyje pies nadpobudliwy, konieczny będzie zakup gryzaków i zabawek. Warto zachować także wszystkie przewody elektryczne poza zasięgiem psa.

Jak długo żyją nasze małe pieski?

Pies rasy Chihuahua żyją dłużej niż duże i średnie rasy psów. Niektóre osobniki nawet siedemnaście lat!

Czy Chihuahua wydzielają specyficzny, psi zapach?

Nie, psy nie pachną w charakterystyczny sposób. Nie zachowują się również w sposób typowy dla innych ras psów - nie tarzają się w błotnistych kałużach i nie wskakują do wody.

Czy psy linieją?

Tak. Dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Odmiana długowłosa linieje o wiele intensywniej od krótkowłosych Chihuahua. W okresie linienia wskazane jest regularne kąpanie psa.

Czy Chihuahua trzeba kąpać?

Kąpanie psa odbywa się tylko wówczas, gdy sierść jest mocno zabrudzona. Nie istnieją żadne wskazania odnośnie do częstotliwości kąpieli.

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub spostrzeżenia odnośnie do pielęgnacji psów rasy Chihuahua zapraszamy do podjęcia wątku na naszym forum. Chihuahua to fantastyczna rasa psów i wiele można o niej jeszcze powiedzieć.

Tagi artykułu: