Udostępnij ten artykuł.

Jak pielęgnować psy długowłosy?

Psy długowłose to jedna z najbardziej reprezentatywnych, a jednocześnie najbardziej wymagających grup psów. Utrzymanie pięknego wyglądu włosa wymaga przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i częstego czesania, dlatego psy z bujną sierścią są polecane osobom, które będą czerpać radość z dbania o ich perfekcyjny wygląd. W niniejszym artykule omówimy pokrótce zabiegi, jakim powinny być poddawane czworonogi, oraz wskażemy, które sprzęty fryzjerskie powinny znaleźć się w domu każdego właściciela. Życzymy miłej lektury.

Rasy długowłose

Psy o długiej sierści mają obfity, delikatnie spływający włos, który pokrywa całe ciało. U niektórych psów włos jest pozostawiany w naturalnym stanie – wówczas przycina się jedynie końcówki oraz wycina włos spomiędzy opuszek. Zdarza się, że właściciele świadomie skracają sierść, aby była łatwiejsza w pielęgnacji. Długi włos ma tendencję do kołtunienia, o ile nie jest szczotkowany co najmniej trzy razy w ciągu tygodnia – najlepiej jednak szczotkować codziennie wieczorem po spacerze. Szczotkowanie ma nie tylko wymiar estetyczny, ale również pozwala wyczesać brud i zanieczyszczenia, które przyczepiają się do sierści w czasie spaceru. Jeżeli zaniedbamy regularną pielęgnację, sierść zacznie zbijać się w kołtuny, co z kolei prowadzi do odparzeń i może wywołać stan zapalny spowodowany niewłaściwym przepływem powietrza przy skórze. Długi włos może także zachodzić na oczu i powodować podrażnienia gałki ocznej.

Jak pielęgnować psy długowłosy

Jak czesać psy długowłose?

Do czesania psów długowłosych używamy grzebienia bądź szczotki bez kulek na końcu. Układamy psa na boku – na stole lub podłodze. Rozczesujemy, zaczynając od łap. Najpierw od dołu podnosimy warstwę włosa, odsłaniając 2,5-5,0 cm futra bezpośrednio nad skórą i delikatnie szczotkujemy w kierunku od skóry do czubków włosów. Jeżeli włosy są mocno skołtunione lub spilśnione, przed rozpoczęciem czesania rozrywamy kołtuny na węższe paski i wyczesujemy je. Po wyszczotkowaniu łapy stopniowo posuwamy się w górę kończyny po jej zewnętrznej stronie, przechodząc następnie do drugiej tylnej kończyny, podnosząc ją delikatnie i przedostając się do skóry. Podczas wykonywaniu zabiegów stosujemy się do zasady „od skóry do koniuszków włosów”.
Kiedy wyczeszemy już dwie tylne łapy, przechodzimy do kolejnych części ciała – wzdłuż korpusu aż do przednich kończyn i szyi. Szczotkujemy bok, nie zahaczając jednocześnie do podbrzusza i partii między przednimi a tylnymi kończynami.
Po zakończeniu oporządzania jednej strony zabieramy się za kończyny przednie, rozpoczynając od czubków palców łapy zewnętrznej, czyli tej, która leży na wierzchu. Następnie przechodzimy coraz wyżej aż po łopatkę, ograniczając manipulacje szczotką wyłącznie do zewnętrznej strony kończyny i nie sięgając od strony wewnętrznej. Włosy czeszemy partiami, po kawałku, chwytając kępki włosa przy samej skórze i szczotkując do koniuszków. Kiedy rozczeszemy całą przednią nogę z zewnątrz, przechodzimy do drugiej nogi. Drugą kończynę czeszemy od wewnątrz.
Po wyczesaniu kończyn (części dostępnych bez odwracania) przechodzimy do łopatek i szyi, które czeszemy od spodu i od dołu, najpierw krótkimi, a w miarę postępu – coraz dłuższymi ruchami, aby zakończyć zabieg przeczesaniem włosa zgodnie z jego naturalnym kierunkiem wzrostu na szyi. Przedpiersie wymaga tylko nieznacznego przeczesania, gdyż rzadko tworzą się tam kołtuny. Bardzo starannie czeszemy jednak szyję i brodę. Przy okazji przypominamy, że broda i wąsy wymagają przemywania po każdym posiłku!


Kiedy zakończymy czesanie pierwszego boku, przekręcamy psa na drugi, i działamy tak jak poprzednio. Kolejnym etapem jest wyczesanie głowy. Najpierw skupiamy się na policzkach, czole, wąsach i brodzie. Okolice oczu i linię nosa czeszemy bardzo delikatnie – najlepiej rezygnujemy ze szczotki na rzecz metalowego grzebienia, którym będziemy mogli wygodnie operować. Włos na nosie wymaga czesania od grzbietu ku dołowi. Dopiero po wyczesaniu całego pyska przechodzimy do ucha, zaczynając od góry po stronie zewnętrznej, czesząc również w dół i na zewnątrz ucha oraz mając w pamięci, że skóra jest w tych miejscach bardzo mocno ukrwiona i dobrze unerwiona. Po przeszczotkowaniu chwytamy za grzebień i próbujemy rozczesać włosy do góry w kierunku przeciwległego brzegu ucha.
Na koniec czeszemy podbrzusze, które należy starannie wymyć rękawicą frotte zmoczoną w ciepłej wodzie z szamponem, a następnie przetrzeć mokrym ręcznikiem w celu pozbycia się piany. Wilgotne włosy czeszemy specjalną szczotką, tzw. afganką. U psów zaleca się przycięcie nożyczkami o zaokrąglonych końcach włosów wokół penisa w celu zmniejszenia ryzyka infekcji. Równie istotne jest przycięcie włosów w okolicy odbytu.
Po każdej sesji należy dokładnie sprawdzić, czy wszędzie wyszczotkowaliśmy włosy. Jest to szczególnie ważne przed kąpielą, gdyż mokry, skołtuniony włos będzie niemożliwy do rozplątania.

Jakich przyrządów używamy do czesania psów długowłosych?

Grzebienie dla psów – do wyboru do koloru. Na rynku znajdziemy modele z szeroko rozstawionymi zębami oraz takie, które pozwalają dokładnie wyczesać martwy włos oraz wszelkie zanieczyszczenia. Do podstawowych zabiegów będziemy potrzebowali zarówno rzadszego, jak i gęstego grzebienia.

Szczotki dla psów – nie tylko wyciągają martwy włos, ale także masują skórę pupila. W sklepach dostaniemy zarówno szczotki z ząbkami plastikowymi, jak i metalowymi.

Zgrzebło – służy do pielęgnacji podszerstka, zapobiega tworzeniu się kołtunów i filcowaniu sierści. Usuwa luźny, martwy włos.

Filcak – rozcinacz kołtunów; przypomina grzebień, jednak zamiast zębów ma cienkie ostrza.

Furminator, Trymer hakowy – służą do usuwania podszerstka, zapobiegając niszczeniu włosa okrywowego.

Jak wykapać psa z długim włosem?

Kąpiel psa długowłosego najlepiej przeprowadzać w wannie. Jeżeli pies nie lubi sesji kąpielowych, dobrze trzymać go na smyczy.  Pupila należy kąpać w ciepłej choć niegorącej wodzie. Strumień wody nie powinien być zbyt mocny, ponieważ psy boją się dużego ciśnienia. Pamiętajmy, że szata psa jest znacznie grubsza i gęstsza niż ludzki włos, dlatego należy dokładnie namoczyć ją przed nałożeniem szamponu. Nawet jeżeli wierzchnia powłoka wydaje się mokra, pod spodem mogą ukrywać się suche włosy. Namoczyć należy także pysk, zważając aby woda nie dostała się do oczu i uszu.  Na szczególną uwagę zasługują partie ciała, które są szczególnie narażone na ubrudzenia m.in. kufa, brzuch, łapy, a także miejsca między opuszkami oraz miejsce pod ogonem. Jeżeli zajdzie potrzeba, czynności należy powtórzyć. Jednokrotne mycie ciała psa może okazać się niewystarczające.
Po osuszeniu psa z nadmiaru wody, należy  wytrzeć go ręcznikiem i nałożyć odżywkę dobraną do struktury jego włosa oraz typu umaszczenia. Prawidłowo dobrana odżywka podkreśla naturalną strukturę i barwę włosa. Dzięki niej włos łatwiej się rozczesuje, jest błyszczący i nie łamie się. Niektóre typu odżywek nie wymagają spłukiwania, niemniej zdecydowana większość wymaga spłukania wodą po kilku minutach od chwili nałożenia.
Stosowanie się do powyższych zaleceń nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli stosujemy preparaty niedobrane do włosa naszego czworonoga. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne serie kosmetyków dedykowane dla konkretnych ras, które odpowiadają ich potrzebom i kompleksowo odżywiają włos. Z naszej strony polecamy kosmetyki z serii Bio-Groom, 1 All Systems oraz Iv San Bernard. Wysokiej jakości szampony i odżywki są silnie skoncentrowane, dlatego przed nałożeniem na włos należy je dodatkowo rozcieńczyć wodą.
Uwaga! Nigdy nie oszczędzamy na kosmetykach! Nie myjemy psów w szamponach do ludzi, gdyż pH skóry psa jest inne niż nasze i kosmetyki mogą podrażnić naskórek. Skoro sami nie umylibyśmy włosów w psim szamponie, to nie serwujmy naszym pupilom takich rewelacji!

Jak często kąpać psa?

Kąpiel w dobrej jakości szamponach nie tylko zmywa brud, ale również nawilża włos i poprawia jego kondycję. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy kąpać naszego pupila codziennie. Zbyt częste płukanki jedynie osłabią naturalną strukturę włosa, zbyt rzadkie spowodują, że włos stanie się matowy i zacznie wypadać. Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem będą kąpiele raz na dwa tygodnie. W okresach linienia możemy zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych, niemniej także wtedy nie warto popadać w przesadę. To jak często będziemy kąpać naszego psa zależy od tego, jaką rasę reprezentuje, czy ma skłonności do brudzenia się w czasie spacerów, jak intensywnie linieje etc. Pamiętajmy jednak, żeby nie kąpać psa częściej niż jest to konieczne. Kąpiel może być przyjemnością dla ludzi – w przypadku psów powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Jak pielęgnować psy długowłosy, Jak pielęgnować psy długowłosy

Tagi artykułu: