Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra? - Wprowadzenie

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a wraz z nim upragniony Sylwester. Wielu spośród nas rezerwuje już miejsca w salach balowych, szuka odpowiednich strojów i zastanawia się nad przebiegiem przyjęcia sylwestrowego. Mało, kto myśli jednak o zwierzętach i ich pojmowaniu nocy sylwestrowej. Nie wszystkie psy jednakowo przeżywają ten czas i są w stanie oswoić się z wszechobecnym hałasem i gwarem.
Niniejszy artykuł dedykowany jest właścicielom, którzy nie mieli jeszcze okazji przeżyć wspólnego Sylwestra ze swoimi psami. Postaramy się dokładnie przybliżyć specyfikę „zwierzęcego” Sylwestra. Mamy nadzieję, że po lekturze tekstu wyciągną Państwo pewne wnioski i zastanowią się nad odczuciami swoich zwierząt.

Pies i Sylwester - Zwierzęce zachowania

Nie wszystkie psy jednakowo znoszą hałasy dobiegające zza okien. Niektóre czworonogi przesypiają noc sylwestrową, inne uciekają w najdalszy kąt pokoju, jeszcze inne dostają swoistego ataku szału i zaczynają miotać się po całym domu. „Starzy” właściciele doskonale znają reakcję swoich pupili, dlatego też wiedzą, czego mogą się po nich spodziewać (reakcje psów nie zmieniają się wraz z wiekiem, chyba, że czworonogi doznały poważnego szoku, bądź przeżyły traumę powypadkową). Osoby, które nie miały jeszcze okazji spędzać nocy sylwestrowej ze swoim psiakiem, mogą być jednak niemile zaskoczone, a nawet wstrząśnięte jego zachowaniem. W rzeczywistości jednak nie trudno domyślić się jak pies przeżyje wystrzały i czy rzeczywiście wpadnie w histerię. Wystarczy, bowiem uważnie obserwować, na co dzień i wyciągnąć z owych obserwacji pewne, konstruktywne wnioski.
Niektóre czworonogi nie reagują na głośne piski, wrzaski, klaksony samochodowe, dźwięki telefonów komórkowych etc. Takie psiaki z pewnością nie będą sprawiały problemów w czasie nocy sylwestrowej (pewność wynosi w tym przypadku 99%). Zwierzęta nerwowe, agresywne i nieprzyzwyczajone do życia w mieście mogą sprawiać jednak duże problemy i mocno zaleźć za skórę swoim właścicielom.

Jak pomóc psu przetrwać Sylwestra?- Porady dla właścicieli

Uniknięcie sensacji sylwestrowych jest możliwe, o ile zastosujemy się do kilku porad i zdecydujemy się na ich realizację w życiu codziennym:

1)     Pies a Sylwester - Odczulanie psa na wysokie dźwięki

Większość psów nie znosi wysokich, przeszywających dźwięków. Wyjątek stanowią psy myśliwskie, które z racji swojego pierwotnego przeznaczenia musiały się doń przyzwyczaić.


 • Pies i Sylwester

 • Pies i Sylwester

 • Pies i Sylwester

Odczulanie na wysokie dźwięki może odbywać się na kilka sposobów - począwszy od puszczania głośnych i przeszywających dźwięków z płyty CD, skończywszy na spacerowaniu w miejscach szczególnie hałaśliwych. Pies musi przekonać się, że hałasy stanowią naturalną część życia i nie są niczym złym. Bardzo ważne jest, aby właściciel nie traktował hałaśliwych dźwięków jako czegoś naddanego, a jedynie jako tło do wykonywania innych czynności. Przyzwyczajanie psa do hałasu jest procesem długotrwałym i winno odbywać się etapowo (start - przynajmniej kilka tygodni przed nocą sylwestrową).

2)     Pies Sylwester leki

Niektóre psy nie są w stanie przyzwyczaić się do wysokich dźwięków. Nie zawsze też istnieje szansa, aby przyzwyczaić je do hałasu i mocnych wybuchów. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad uspokojeniem psa metodami farmakologicznymi. Środki uspokajające są dedykowane zwierzętom, które przeżyły ciężką traumę, bądź zostały podjęte ze schroniska. Zwierzę adoptowane może zareagować na petardy na tysiąc, różnych sposobów. Właściciele zazwyczaj nie znają jego przeszłości - nie wiedzą też, na jakie traumę było niegdyś narażone.
Decyzję o podaniu środków uspokajających podejmuje lekarz weterynarii. Właściciel w żadnym razie nie może podawać swojemu zwierzęciu środków przeznaczonych dla ludzi - nawet, jeżeli ich skład jest w stu procentach naturalny. Przyjmowanie środka uspokajającego powinno rozpocząć się już kilka dni przed Sylwestrem, dlatego też właściciel jest zobligowany do wcześniejszego odwiedzenia weterynarza. Zwierzę musi mieć czas, aby oswoić się z lekiem i przygotować do tego ważnego wydarzenia. Zawsze istnieje ryzyko, że lek nie zadziała na zwierzę, bądź też pies zareaguje agresywnie.
W sklepach z artykułami zwierzęcymi dostępne są również specjalne feromony, które działają na zwierzę na tej samej zasadzie, co endorfina na człowieka. Feromony są na co dzień wykorzystywane w psich hodowlach, gdyż wpływają pozytywnie na rozwój szczeniąt. Dorosłe zwierzęta nie są aż tak podatne na feromony, co nie zmienia faktu, że i tak działają na nie niezwykle kojąco.

3)     Reakcje właściciela

Sylwester z psem może przebiegać nad wyraz spokojne, o ile zapewnimy zwierzęciu pewien komfort psychiczny oraz sami przygotujemy się do tego ważnego wydarzenia. Niezależnie od tego, co będzie się działo przed północą, nie powinniśmy wpadać w złość i krzyczeć na nasze zwierzę. Tresura oparta na agresji i wyładowywaniu swojej frustracji na niewinnym stworzeniu jest z góry skazana na porażkę. Nie dajmy odczuć swojemu psu, że jesteśmy na niego źli i że przeszkadza nam jego zachowanie. Zwierzę nie kontroluje, bowiem swoich reakcji i nie ma też zdolności do autorefleksji. Krzycząc na zwierzę, na pewno nie sprawimy, że nie popełni podobnego błędu w przyszłości - wręcz przeciwnie! Zestresowany pies, który jest jednocześnie ganiony przez właściciela, wpada w histerię i zupełnie nie kontroluje swoich zachowań. Właściciel zupełnie traci panowanie nad sytuacją, co może być niezwykle niebezpieczne w skutkach.

Pies i sylwester, co robić 31. grudnia?

Wielu właścicieli rezygnuje z wieczornych spacerów, bądź wychodzi z psem na dwór o wiele wcześniej niż zwykle. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie - zwłaszcza, jeżeli przyzwyczailiśmy psa do innego rytmu dnia. Najrozsądniejszym wyjściem z sytuacji jest wyprowadzenie psa na dwór w okolicach godziny 20-21. Oczywiście, nie możemy zapominać o obroży i smyczy! Pies nie powinien być spuszczony ze smyczy nawet na chwilę. Nie trudno sobie wyobrazić, co mogłoby się zdarzyć, gdyby spuszczony ze smyczy pies powędrował w stronę młodzieży, która odpala petardy. Przestraszone zwierzę na skutek huku może popędzić w zupełnie nieznanym mu kierunku, nie kontrolując sytuacji. Aby uchronić się przed sytuacją utraty zwierzęcia, należy odpowiednio wcześnie zadbać i implantację. Zwierzę, które posiada mikroczip może zostać z łatwością zidentyfikowane przez schronisko i przekazane właścicielowi.


 • Pies i Sylwester

 • Pies i Sylwester

 • Pies i Sylwester

Nawet, jeżeli pies nie ucieknie od nas daleko, zawsze istnieje ryzyko, że wpadnie w afekcie pod samochód, bądź uszkodzi się w inny sposób. Smycz stanowi, zatem wymóg praktyczny! Nie przewidujemy żadnych wyjątków i odstępstw od reguły!

Sylwester i pies sam w domu

Czy nasz pies może pozostać sam w domu? Tak, o ile wcześniej mieliśmy okazję spędzać z nim Sylwestra i wiemy, jakie są jego reakcje na wystrzały i hałasy. Świeżo upieczeni właściciele nie powinni raczej wychodzić z domu i zostawiać czworonoga samego. Wbrew pozorom nie jest to tylko akt dobrej woli i miłości do psa, ale także wymóg praktyczny. Nie mamy, bowiem pewności, czy po powrocie nie zastaniemy zdemolowanego mieszkania i psa chowającego się w najdalszym kącie pokoju.
Dla właścicieli zostających ze swoimi zwierzętami, mamy następujące porady:

 • wybierzmy najspokojniejsze miejsce w całym domu i tam przenieśmy kocyk psa. Z reguły najlepszą lokalizacją jest łazienka, bądź kuchnia (o ile nie posiada okien). Nie zamykajmy zwierzaka w pomieszczeniu - jedynie przymknijmy drzwi, tak aby mógł się bez problemu wydostać.
 • przed samą nocą sylwestrową ściągnijmy żaluzje i zasłońmy okna. Niektórzy właściciele dodatkowo uszczelniają okna, aby stłumić wszelkie hałasy z zewnątrz. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, włączmy delikatną, relaksacyjną muzykę, która uspokoi nasze zwierzę. Owe zalecenia w żadnym przypadku nie są przesadzone! Część psów naprawdę mocno przeżywa noc sylwestrową i w związku z tym potrzebuje odpowiedniej stymulacji i spokoju.
 • koniecznie zaopatrzmy pieska w ulubione zabawki. Czworonóg będzie mógł pobawić się i tym samym zapomnieć o stresującej sytuacji. Jeżeli pies słyszy hałas dobiegający zza okna i wykazuje oznaki podenerwowania nie powinniśmy go pocieszać, ani uspokajać na siłę. W takich sytuacjach należy odwrócić uwagę zwierzęcia - najlepiej sprawdzają się w tej sytuacji ulubione gryzaki, kości etc. Przekupywanie zwierząt smakołykami w postaci suchej karmy czy psich chrupek nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Zestresowane zwierzę może powrócić do równowagi psychicznej dopiero po uzyskaniu innego, zajmującego bodźca. Jedzenie stanowi owszem mocny bodziec, jednak nie jest w stanie przykuć uwagi psa przez dłuższy czas. Zabawki są w tym względzie bezkonkurencyjne.
 • niektórzy właściciele korzystają z niekonwencjonalnych metod terapeutycznych. Jedną z nich jest zapraszanie na Sylwestra znajomych, którzy również mają psy. Korzyść jest w tym przypadku podwójna: właściciele nie są zamknięci w czterech ścianach ze swoim pupilem, a pies może pobawić się z zaprzyjaźnionym czworonogiem. Ryzyko, że psy zareagują gwałtownie na petardy i hałas znacznie się zmniejsza. Przypominamy, bowiem, że pies, który jest zajęty swoimi sprawami, może w ogóle nie zainteresować się hałasami sylwestrowymi. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że właściciele powinni stosować również inne metody zaradcze i koniecznie zasłonić okna.
   

Jeżeli ktoś z Państwa zna sposoby na bezwypadkowe przetrwanie Sylwestra, zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach. Zdajemy sobie sprawę, że każdy właściciel uczy się na swoich błędach i sam odnajduje skuteczne sposoby na uspokojenie pupila.

Tagi artykułu: