Udostępnij ten artykuł.

Jak pomóc psu przetrwać upał?

     Okres letni jest bardzo ciężkim czasem zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Nic, więc dziwnego, że w porach największego nasłonecznienia i kulminacji wysokich temperatur wolimy przebywać w miejscach zacienionych i mieć stały dostęp do wody i napojów chłodzących. Wymagania zwierząt odnośnie do tej kwestii są adekwatne do wymagań ludzi. Właściciele winni, więc zważać na to, czy warunki życia zwierząt nie pozostawiają wiele do życzenia oraz czy zwierzę nie męczy się z powodu zbyt wysokich temperatur.

Właściciele psów powinni mieć na uwadze kilka kwestii, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia w okresie letnim i sprawiają, że czas wzmożonych upałów nie będzie dla nich koszmarny i wycieńczający.

     Pierwszą, najistotniejszą sprawą jest dostarczenie psu odpowiedniej ilości wody. Miska z wodą najlepiej metalowa, gdyż dłużej utrzymuje chłód winna znajdować się w miejscu zacienionym i być wymieniana przynajmniej kilka razy w ciągu dnia. W żadnym wypadku nie powinniśmy dodawać do wody kostek lodu, gdyż może to skutkować anginą, bądź przeziębieniem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że psy są o wiele wrażliwsze od ludzi i niektóre praktyki mogą okazać się dla nich zabójcze. Duże psy mają znacznie większe zapotrzebowanie na płyny, toteż wymiana wody powinna odbywać się znacznie częściej. Bardzo istotną sprawą jest również zachowanie prawidłowej i zbilansowanej diety. Psy, które otrzymują zbyt dużo pożywienia, mogą być przeciążone i leniwe. Warto wprowadzić do diety więcej suchego pokarmu i zrezygnować z tłustych, domowych posiłków.

Buldog angielski pijący wodę z miski w upalny dzień

Buldog angielski pijący wodę w upalny dzień

Przed wejściem w okres wiosenny właściciele powinni udać się z psem do psiego fryzjera, bądź salonu piękności dla zwierząt i ostrzyc sierść. Jest to niezwykle ważne, gdyż zbyt gruby i bujny włos utrzymuje ciepło w organizmie, co może prowadzić do znacznego przegrzania ciała psa. Psy długowłose obficie gubią włos w okresie letnim, toteż musimy pamiętać o ich codziennym wyczesywaniu i szczotkowaniu. Psy bezwłose i krótkowłose są bardziej narażone na poparzenia i udary słoneczne, toteż wyjścia na pełne słońce winny być ograniczone do niezbędnego minimum. Niektóre rasy są bardziej narażone na poparzenia słoneczne, toteż niezwykle istotne jest, abyśmy zapytali weterynarza, jak pomóc pupilowi w tych ciężkich dla niego chwilach.

Psy, które mają spłaszczony pysk znacznie bardziej odczuwają przykre skutki upałów. Shin Tzu, Buldogi czy Pekińczyki mają znacznie krótsze tchawice, przez co nie mogą ziać tak efektywnie jak psy o normalnej budowie pyska. Zmniejszone oddawanie ciepła z organizmu jest niezwykle uciążliwe i może znacznie utrudniać życie czworonogom.

Kolejną grupą psów, dla których upały mogą okazać się zabójcze, są psy w wieku podeszłym. Jeśli posiadamy psa, którego wiek przekracza dziesięć lat, należy poradzić się weterynarza i skonsultować z nim aplikowanie odpowiednich leków. Starsze psy są o wiele bardziej narażone na choroby serca, udary i innego typu przypadłości. Wychodzenie na spacery winno być ograniczone do niezbędnego minimum i odbywać się w czasie, kiedy promienie słoneczne są nieco mniej intensywne. Zdecydowanie odradzane jest spacerowanie w godzinach południowych.

Spacer z psem w upał

     Niezwykle problematyczną kwestią są codzienne spacery z psem. W związku z absorpcją większej ilości płynów spacery winny odbywać się trzy-cztery razy w ciągu dnia. Dwie, dłuższe przechadzki mogą być organizowane bardzo wcześnie rano i późnym wieczorem. Piesek zdąży się, bowiem wybiegać i nie będzie odczuwał potrzeby, aby biegać w ciągu dnia. Niemniej jednak nie należy ograniczać się do spacerów w godzinach porannych i wieczornych. W ciągu dnia warto wykonać dwie, krótkie przechadzki, w czasie, których pies będzie mógł się załatwić. Właściciele powinni zastosować się jednak do kilku rad. Po pierwsze pies nie może przebywać na terenach zbytnio nasłonecznionym i otwartych placach asfaltowych. Jako, że temperatura nawierzchni jest znacznie wyższa niż temperatura powietrza, należy kierować psa na trawę i skwery, gdzie będzie mógł bez obaw hasać i biegać. W żadnym wypadku nie powinniśmy zostawiać naszego psa w samochodzie ani przywiązanego pod drzwiami sklepu. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że nawet kilka minut jest niezwykle groźne dla ich pupila. Udar słoneczny i przegrzanie organizmu można o wiele częściej zaobserwować właśnie u zwierząt. Ludzie wydalają nadmiar ciepła z organizmu poprzez pot. Psy mają ograniczone pole manewru; oddawanie ciepła odbywa się bowiem poprzez wydychanie i typowe dla psów zianie z pyska.

Spacer z psami springerami

Spacer z psami w upalny dzień

Jeżeli pies pozostaje przez dłuższy czas w domu, należy pamiętać o racjonalnym podejściu do klimatyzacji i jej stosowania. Zwierzę nie powinno być narażone na bezpośredni kontakt z wiatrakami, ani też przebywać w pomieszczeniach, gdzie różnica temperatur przekracza kilkanaście stopni Celsjusza. Jeśli to możliwe należy ograniczyć pracę klimatyzatora. Posłanie psa należy umiejscowić w przestrzeni, gdzie nie występuje bezpośredni zbieg mas powietrza. Jednym słowem, psy nie powinny być narażone na przeciągi, gdyż mogą być dla nich bardzo szkodliwe. Zachorowania i przeziębienia u psów są bardzo powszechne szczególnie w okresie letnim.

Jeżeli pies pozostaje przez długi czas sam w domu, należy zapewnić mu pełen komfort i wygodę życia. Bardzo ważne jest pozostawianie otwartej łazienki, która stanowi jedyne, w pełni zacienione miejsce w całym domu. Pies może pozostawać tam, kiedy temperatura w całym domu znacznie się zwiększy.

jak pomóc psu przetrwać duchotę, jak pomóc psu przetrwać gorące dni,gorące dni i pies, jak pomagać zwierzętom w upał, jak pomóc czworonogom w upały, jak pomóc psom przetrwać upały, jak pomóc psu przetrwać gorące lato, jak pomóc psu przetrwać upał, jak pomóc psu w czasie upału, jak pomóc psu w gorące dni, jak pomóc psu w lato, jak pomóc psu w upał, kiedy wychodzić z psem podczas upałów, lato i pies, pies i gorące dni, pies i lato, pies i upał, pies i upały, pies podczas upału, pies w aucie, pies w samochodzie, porady o psach, porady sezonowe na temat psów, psie porady, psy w upale, pupil w czasie upału, rasy piesków, spacer z psem w upał, upal a pies, upał gorączka i pies, upał i pies, upał i psy, upał i spacer z psem, zwierzęta podczas upałów

Tagi artykułu: