Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra?

Sylwestrowa noc to stresujący czas dla naszych kochanych czworonogów. Właściciele często nie rozumieją, że wystrzały petard nie tylko wywołują u zwierzęcia strach, ale także sprawiają ból. Duże natężenie dźwięku może niekiedy prowadzić do zaburzeń zachowania, które objawiają się na kilka sposobów m.in. ślinotok, wokalizację (szczekanie, wycie), drżenie ciała, przyspieszony oddech, chęć ucieczki, chowanie się w ciemne kąty. Przestraszony czworonóg zachowuje się nieracjonalnie: niszczy przedmioty, zrywa się ze smyczy, chowa do szafy etc. Jeżeli naprawdę chcemy pomóc przeżyć mu te ciężkie chwile, warto już kilka tygodni wcześniej rozpocząć proces oswajania, np. przez odtwarzanie odgłosów wystrzału.

Praktyczne porady Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra

Jeżeli posiadamy psa, jesteśmy zobowiązani zapewnić mu odpowiednie warunki życiowe. Okres świąteczny i noworoczny jest czasem szczególnym nie tylko dla nas, ale także dla naszych zwierząt. Jeżeli nie zorganizujemy opieki nad zwierzęciem w czasie sylwestra, nie powinniśmy decydować się na wyjście z domu. Oczywiście to ogromny dyskomfort dla imprezowiczów, jednak czasami warto się poświęcić dla dobra naszych braci mniejszych!

Jak pomóc zwierzętom w Sylwestra

1) Ostatni spacer ze zwierzęciem odbywamy ok. 20. Przez cały czas trzymamy psa na smyczy. Nie oddalamy się zbytnio od domu (omijamy parki, skwerki, otwarte przestrzenie).

2) Środki uspokajające podajemy po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii – nigdy na własną rękę. Jeżeli nie odbyliśmy wcześniej wizyty, wstrzymujemy się z podaniem leków.

3) Zamykamy wszystkie okna, zaciągamy zasłony. W czasie kulminacji wystrzałów oddalamy się z psem do bezpiecznego pomieszczenia, np. kuchni albo łazienki (nigdy nie zamykamy psa samego w pomieszczeniu). Możemy puścić muzykę, która zagłuszy odgłosy zabawy.

4) Staramy się być blisko psa, głaskać go, dotykać dłonią łba. Nie przytulamy zwierzęcia na siłę. Odwracamy uwagę czworonoga, podrzucając mu ulubioną zabawkę, dając smakołyk, etc.

5) W żadnym wypadku nie przywiązujemy psa do łóżka, stołu etc. W panice zwierzę może zrobić sobie krzywdę.

6) Jeżeli zdarzy się, że pies coś zniszczy, nie karcimy go krzykiem i w żadnym razie nie bijemy. Pamiętajmy, że zrobił to nie tylko ze strachu, ale i z bólu! Hałas wywołuje bowiem nie tylko uczucie paniki, ale także ból.

Sylwester i zwierzęta

Jeżeli histeria zwierzęcia nasila się z roku na rok, warto pomyśleć o przeprowadzeniu specjalistycznej terapii behawioralnej. Niektóre zwierzęta da się uodpornić na hałasy!

Tagi artykułu: