Udostępnij ten artykuł.

Jak prawidłowo szczotkować zęby u psa?

Szczotkowanie zębów psa  to nie tylko kwestia estetyki i utrzymania świeżego oddechu. Szczotkowanie może również zapobiec chorobom przyzębia. Weterynarze szacują, że 85 procent psów powyżej piątego roku życia cierpi na choroby przyzębia, która rozwija się, gdy resztki jedzenia i bakterie gromadzą się wzdłuż linii dziąseł i tworzą miękkie osady. Z biegiem czasu osady przekształcają się w twardy jak skała kamień nazębny. Jeśli kamień nazębny nie jest usuwany z zębów, to w końcu dochodzi do zapalenia dziąseł. Wraz z rozwojem zapalenia dziąseł przy zębach tworzą się kieszenie, w których namnażają się bakterie powodujące chorobę przyzębia. Jej objawami mogą być: silne bóle, a nawet wypadanie zębów, ropnie na dziąsłach oraz bakteryjne zakażenia, które mogą rozprzestrzeniać się za pośrednictwem krwi do nerek, wątroby, serca lub mózgu. Choroba przyzębia jest nieodwracalna, zatem tym istotniejsza  jest regularna pielęgnacja jamy ustnej. Zapobieganie jest kluczem do utrzymania zdrowego i szczęśliwego psa.

Idealnym rozwiązaniem jest mycie zębów psa raz na dobę. Jeśli nie mamy czasu/możliwości, wykonujmy zabiegi przynajmniej kilka razy w tygodniu. Mniejsze psy i rasy ze spłaszczonym pyskiem, takie jak mopsy i buldogi, wymagają częstszego szczotkowania. Ich zęby są często stłoczone, co sprzyja gromadzeniu większych ilości płytki nazębnej i zwiększa ryzyko rozwoju chorób przyzębia.

szczoteczki do pielęgnacji zębów psa
Dwustronna szczoteczka do zębów, dla małych i dużych psów i kotów

Co będzie potrzebne?

W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne szczoteczki dla psów oraz małe, plastikowe szczotki, które pasują na palec. Jeżeli nie mamy możliwości zakupu specjalistycznego sprzętu, wystarczy owinięcie palca gazą. Jeżeli zaś chodzi o pastę do zębów , mamy do wyboru kilka smaków w tym wątróbki, miętowy, kurczaka i masła orzechowego. Zazwyczaj należy poeksperymentować z kilkoma smakami, aby dowiedzieć się, który z nich pies woli. Należy unikać stosowania pasty do zębów dla ludzi. Pamiętaj, że pies zazwyczaj połyka pastę, a substancje zawarte w produkcie ludzkim mogą podrażnić jego żołądek.

Jak szczotkować zęby psa?

Uczucie grzebania „czymś dziwnym” w ustach może spowodować, że pies będzie nerwowy na samym początku.
Przed użyciem pędzla lub pasty naucz psa, że szczotkowanie zębów może być świetną zabawą. Najpierw zanurzyć palec w czymś co twój pies lubi, np. bulion z kurczaka lub masło orzechowe. Niech Twój pies wyliże palec, a ty spróbuj  rozetrzeć substancje palcami na bokach jego zębów i dziąseł. W międzyczasie możesz delikatnie rozchylić wargi, aby przyzwyczaić psa do tej nietypowe czynności. Powtórz ćwiczenie dwa razy dziennie przez dwa lub trzy dni. Pasty do zębów nie stosuj stale, a jedynie okazyjnie, aby pies przyzwyczaił się do jej smaku i zapachu.

Rozpocząć szczotkowanie

Po zebraniu „sprzętów” stomatologicznych zabierz psa do cichego, spokojnego miejsca. W niektórych przypadkach konieczne jest trzymanie psa na smyczy, aby ograniczyć jego ruch podczas sesji szczotkowania. Jeśli wykonujesz zabieg samodzielnie, możesz zawiązać smycz do ciężkiego mebla, żeby mieć wolne ręce. Dobrze jest trzymać smycz krótko, ale nie tak, aby krępować ruchy psa. Ważne, aby  Twój pies mógł usiąść lub położyć się wygodnie podczas szczotkowania zębów. Następnie wykonaj poniższe czynności:

·         Nałóż pastę na szczotkę. Umieść rękę na górnej części pyska psa i delikatnie podnieś wargi. Drugą ręką myj lub przecieraj kilka zębów. Twój pies może utrzymać szczęki zamknięte; wystarczy skupić się na czyszczeniu zewnętrznych powierzchni zębów i dziąseł. Po zaledwie dwóch lub trzech sekundach szczotkowania, zatrzymaj się i zwolnij pysk psa.

·         Powtórz krok 1 dwa lub trzy razy dziennie przez okres jednego do dwóch tygodni. Każdego dnia powoli zwiększaj czas spędzony na szczotkowaniu. Początkowo trzy sekundy, następnego pięć, kolejnego osiem, i tak dalej. W końcu będziesz mógł wyczyścić zewnętrzne powierzchnie wszystkich zębów psa podczas jednej sesji szczotkowania.

szczotkowanie zębów u psa

Dodatkowe wskazówki dotyczące szczotkowania zębów u psa

Mimo, że choroby przyzębia dotykają przede wszystkim psy powyżej piątego roku życia, najlepiej przyzwyczaić psa do regularnego szczotkowania, kiedy jest jeszcze młody.

Usuwanie kamienia nazębnego u psów

Usuwanie  kamienia nazębnego powoduje oczyszczenie jamy ustnej i pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z pyska.  Po usunięciu kamienia weterynarz możemy ocenić dokładnie stan uzębienia (ubytki, zęby martwe, zmiany nowotworowe itd.) oraz zapobiec rozwojowi chorób jamy ustnej m.in. zapaleniu dziąseł oraz zapaleniu przyzębia.  Zmiany w obrębie jamy ustnej mogą skutkować rozwojem poważnych chorób w obrębie jamy nosowej – kichanie, upławy ropne itd. Warto zatem przemyśleć przeprowadzenie zabiegu usuwania kamienia, aby uchronić nasze kochane czworonogi przed poważnymi chorobami.

Do najczęstszych chorób zębów, oprócz wspomnianego już osadzania się kamienia, zaliczamy:

Złamania zębów

Dotyczą tkanek twardych zęba i mogą się zdarzyć w każdym wieku ale najczęściej u młodych psów wskutek gryzienia twardych przedmiotów( kamienie, plastikowe butelki) , albo wypadków komunikacyjnych. Bez względu na głębokość urazu złamany ząb musi być zabezpieczony odpowiednio do tego celu przeznaczonymi wypełniaczami oraz w razie konieczności leczony kanałowo. Jeśli uraz dotyczy korzenia zęba a zmiany są zbyt poważne, ząb należy usunąć. Jeśli problem dotyczy zębów mlecznych to usuwa się je w całości.

przetrwałe zęby mleczne u psa cavaliera

Przetrwałe zęby mleczne

Wada dotyczy psów ras miniaturowych tj. Yorkshire terier, Maltańczyk, Chihuahua, Pinczer miniaturowy, Jamnik króliczy, Owczarek szetlandzki, ale zdarza się też u ras dużych. Choroba może mieć podłoże genetyczne. Problem powstaje gdy wyrzynający się ząb stały jest choćby trochę przesunięty względem mleczaka. Wówczas obserwujemy dwa komplety uzębienia, przy czym zazwyczaj dotyczy to jednego zęba .

Przetrwałe zęby mleczne mogą spowodować zmianę kierunku wzrostu zębów stałych i doprowadzić do wad zgryzu, dlatego zęby mleczne należy usuwać w momencie pojawienia się zaczątków zęba stałego a ząb mleczny nadal solidnie tkwi w zębodole. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i usuwa wszystkie przetrwałe zęby mleczne.

Nadziąślak

Jest to rodzaj guza o charakterze łagodnej zmiany nowotworowej, który jest umiejscowiony na dziąsłach. Może on narastać na ząb powodując krwawienia, zwłaszcza w czasie gryzienia. Nadziąślaki są spotykane u psów, mogą dochodzić do dużych rozmiarów, które uniemożliwiają jedzenie i wywołują ból u zwierzęcia.

Leczenie opiera się na chirurgicznym wycięciu guza i zabezpieczeniu rany przed krwawieniem w połączeniu z antybiotykoterapią.

Nadziąślaki pomimo łagodnego charakteru mają tendencję do wznowy.

Tagi artykułu: