Udostępnij ten artykuł.

Jak przebiega proces trawienia u psa?

Proces trawienia zawsze odbywa się w ten sam sposób. Czynnikiem warunkującym szybkość trawienia u psa jest rodzaj spożywanego pokarmu, jego ilość i jakość.

Hydrolityczny rozkład przy współudziale enzymów trawiennych rozpoczyna się już w jamie gębowej. Wielkocząsteczkowe substancje pokarmowe zostają rozbite na mniejsze, lepiej przyswajalne cząsteczki, a następnie wchłaniane przez błony pokarmowe. Układ pokarmowy psa składa się kolejno z: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, jelita cienkiego, jelita grubego i odbytu.

Jak przebiega proces trawienia u psa?

Odcinku układu pokarmowedo u psa i procesy trawienne w nich zachodzące:

Jama gębowa
W jamie gębowej dochodzi do dwóch, ważnych procesów. Pierwszym z nich jest rozdrobnienie pokarmu przy pomocy zębów, drugim – zwilżenie go śliną. Ślina wydzielana jest przez specjalne gruczoły ślinowe, które zaczynają działać jeszcze przed otrzymaniem pokarmu. W ślinie psa znajduje się amylaza, która umożliwia rozkład wielocukrów na dwucukry.  

Gardło

Wstępnie obrobiony pokarm wędruje do dalszych części układu trawiennego przez gardło. 

Przełyk

Kolejnym etapem podróży jest przełyk, który w przekroju wygląda jak długa, karbowana rura, stanowiąca zwornik między gardłem, a żołądkiem. Pokarm przedostaje się do żołądka powolnymi, pulsacyjnymi ruchami wywoływanymi skurczami mięśni.

Żołądek u psa

W żołądku dochodzi do właściwego trawienia pokarmów. U psów żołądek jest jednokomorowy. Przerobienie pokarmów stymulują następujące enzymy: pepsyna, podpuszczka i lipazy żołądkowe. W żołądku występują również pewne ilości kwasu solnego, który jest odpowiedzialny za wyjaławianie pokarmu, rozkład białek oraz stymulację działania enzymów.

Jelito cienkie u psa

W jelicie cienkim odbywają się dalsze procesy trawienne. Samo jelito wyściełane jest wypustkami, które stymulują procesy trawienne i zwiększają obszar wchłaniania substancji czynnych.

Wątroba u psa

W wątrobie pokarm zostaje rozłożony na cukry proste, aminokwasy, glicerydy oraz kwasy tłuszczowe. Wątroba przechowuje również witaminy A, B12 i D i żelazo, a także separuje i rozkłada substancje szkodliwe.

Trzustka u psa

Trzustka produkuje enzymy trawienne, insulinę oraz glukagon.

Jelito grube

W jelicie grubym nie zachodzą już żadne procesy. Strawiony pokarm zostaje wypychany ku odbytnicy. Jelito posiada grubą warstwę śluzu, która reguluje przemieszczenie się strawionych resztek.

Proces trawienia u psa może trwać w przedziale 24 nawet do 46 godzin w zależności od podawanej karmy.

Wszelkie zaburzenia i odstępstwa w procesie trawienia powinny być zgłaszane weterynarzowi. Zdrowy pies powinien oddawać kał każdego dnia. Zbyt długie przestoje świadczą o zatwardzeniu i mogą zwiastować poważne schorzenie. Innymi, często spotykanymi problemami są wymioty czy biegunka.

Tagi artykułu: