Udostępnij ten artykuł.

Jak przedłużyć życie psa?

Jak przedłużyć życie psa? po pierwsze utrzymać właściwą wagę

Badania przeprowadzone na jednym z amerykańskich uniwersytetów dowodzą, że psy przekarmiane przez właścicieli częściej zapadają na choroby kości, dysplazję stawów biodrowych i zwyrodnienia stawowe aniżeli zwierzęta żywione w sposób prawidłowy. Psy z nadwagą i otyłe żyją średnio 10 lat, podczas gdy czworonogi o normalnej wadze – 12 lat (próba przeprowadzona na Labradorach Retriverach).

Dlaczego tak się dzieje? Zwiększenie ilości energii na skutek zbyt intensywnej dystrybucji pokarmu powoduje powstawanie w organizmie wolnych rodników. Wolne rodniki odpowiedzialne są za uszkadzanie komórek, a co za tym idzie zmniejszenie szans na pełną regenerację organizmu. Przekarmiony pies może być leniwy, ociężały i pozbawiony sił witalnych. Prawidłowe żywienie gwarantuje natomiast utrzymanie dobrej kondycji i wydłużenie życia o nawet 15 procent! Jeżeli chcemy, aby nasza psinka cieszyła się dobrym zdrowiem, warto czytać opisy producenckie umieszczone na etykietach. Każdy producent podaje preferowaną dzienną gramaturę posiłków, co stanowi bardzo duże ułatwienie dla właściciela.

Jak przedłużyć życie psa?

po drugie podawać niskokaloryczne karmy

Ciężko patrzeć jak nasz przyjaciel powoli się starzeje. Pierwsze oznaki wejścia w wiek starczy pojawiają się już po siódmym roku życia. Przejście w kolejny etap życia pupila wiąże się nie tylko ze zmniejszeniem chęci do zabawy, ale także zmianą diety. Pies w wieku podeszłym ma wrażliwy przewód pokarmowy i nie potrzebuje wysokoenergetycznego pokarmu. W zupełności wystarczy karma o zmniejszonej zawartości tłuszczu (30% mniej niż w wypadku psa dojrzałego) i dużej zawartości przeciwutleniaczy. Karmy typu senior nie realizują w sposób kompleksowy zapotrzebowania psa na witaminy i mikroelementy, dlatego też zalecane jest podawanie suplementów diety – oczywiście po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jak przedłużyć życie psa? po trzecie zadbać o kondycję psychiczną 

Jak poznać, że mózg psa się starzeje? Codzienne obcowanie z pupilem nie ułatwia zadania. Przyjmijmy jednak, że mózg psa zaczyna się starzeć między piątym a siódmym rokiem życia, czyli przed osiągnięciem wieku starczego. Komórki mózgowe zwierzęcia coraz słabiej wykorzystują glukozę jako źródło energii, skutkiem czego mózg pracuje nieefektywnie i już po kilku latach możemy zaobserwować pewne nieodwracalne zmiany. Jeżeli zależy nam na opóźnieniu procesu starzenia się mózgu, warto wykorzystać nowoczesne rozwiązania w postaci suplementacji wyciągiem MCT. MCT to średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które występują m.in. w oleju orzechów kokosowych i stanowią fantastyczne źródło energii dla mózgu. Aby spotęgować efekt działania kwasów tłuszczowych, możemy zakupić psu inteligentne zabawki i rzecz jasna poświęcać dużo czasu na wspólne gry i zabawy.

Karma dla psa seniora

karma dla psów seniorów

U niektórych psów proces starzenia zachodzi szybciej, a u niektórych wolniej. Trudno wyznaczyć zatem jedną obowiązującą granicę między wiekiem dojrzałym i wiekiem podeszłym. Jeżeli nie wiemy, czy nasz pies jest już staruszkiem, spróbujmy odpowiedzieć uczciwie na kilka pytań.

Jeżeli przy większości pytań postawimy plus, odpowiedź jest jasna:

1) Czy zaobserwowałeś zmiany w zachowaniu swojego psa? Czy zwierzę słucha wydawanych przez Ciebie komend i chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach?

2) Czy czerpie satysfakcję z bycia głaskanym i pieszczonym?

3) Czy ma problemy ze snem, budzi się w nocy?

4) Jak wygląda załatwianie potrzeb fizjologicznych? Czy zdarza się, aby pies załatwiał się w legowisku w czasie snu?

5) Czy zwierzę sprawia wrażenie zagubionego?

6) Czy pomimo wcześniejszych szkoleń i treningów wykazuje zachowania agresywne? A może jest zbyt lękliwy?

Tagi artykułu: