Udostępnij ten artykuł.

Jak przygotować dziecko do kontaktów z psem?

Podstawową zasadą kontaktów psa i dziecka – niezależnie od wieku dziecka i psa – jest całkowite zaangażowanie rodziców i przyjęcie przez nich obowiązku ochrony dziecka przed czworonogiem oraz czworonoga przed dzieckiem. Profilaktyka i czujność jest w tym przypadku absolutną podstawą.

Pies a dziecko – zabawy z pluszową maskotką

Jeżeli dziecko weszło w fazę raczkowania czy wczesnego chodzenia, niezbędne może okazać się wydzielenie w mieszkaniu dwóch stref odgrodzonych barierą niemożliwą do pokonania zarówno przez dziecko, jak i psa. Wszystkie kontakty powinny odbywać się pod nadzorem rodzica. W żadnym wypadku nie możemy jednak tych kontaktów unikać! Przekonanie, że dziecko do pewnego wieku w ogóle nie powinno mieć kontaktu ze zwierzętami, jest całkowicie błędne i archaiczne! Izolowanie dziecka na pewno nie pomoże w ukształtowaniu poprawnych stosunków na linii dziecko-pies. Raczkujący maluch z punktu widzenia psa przypomina bardziej czworonoga niż poruszającego się na dwóch nogach człowieka. Z tego względu młode psy mogą próbować zabaw z dzieckiem z zachowaniem psich reguł, co może okazać się dość niebezpieczne dla malucha. Pamiętajmy bowiem, że w psim świecie zupełnie akceptowalne jest podgryzanie, przeciąganie zabawkami czy trącanie łapą.

Jak przygotować dziecko do kontaktów z psem


O ile w pierwszym okresie życia psy stanowią większe zagrożenie dla dzieci niż dzieci dla psów, to w późniejszym etapie – kiedy pociecha zaczyna chodzić i poznawać psa – sytuacja ulega odwróceniu. „Mobilne” pociechy, zaintrygowane obecnością futrzaka, zaczynają ciągnąć go za ogon, uszy, wieszają na szyi, liczą zęby w pysku i robią milion innych rzeczy, które mogą w jakiś sposób urazić, albo – co gorsza – rozjuszyć naszego czworonożnego przyjaciela. Młode psy, które odpowiadają na zaczepki przy użyciu zębów czy łap, powinny być w tym okresie izolowane od maluchów. Dorosłe psy zniosą dużo więcej, a kiedy stracą już cierpliwość, po prostu odejdą w swoją stronę. Niestety, pamiętajmy, że nawet dobrze wychowany pies może niechcący wyrządzić dziecku krzywdę, np. w czasie obrony przed atakami.

Jak przygotować dziecko do kontaktów z psem?

Kiedy możliwa jest już wymiana informacji między rodzicem a dzieckiem, należy przygotować je do kontaktów z żywym psem przez zabawę z psem pluszowym. Korzystanie z zabawki niesie za sobą same zalety; przede wszystkim dzieci uczą się bezpiecznie podchodzić do psa, poznają jego czułe punkty i dowiadują, w jaki sposób mogą go dotykać. Zadaniem rodzica jest ożywiać pluszaka i imitować jego reakcję.  W czasie pracy z dziećmi pokazujemy im najpierw, w jaki sposób naprowadzać psa i co robić, aby był posłuszny. Aby ćwiczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty, należy wybrać psa maskotkę, która może zginać łapy, przyjmując pozycje "waruj" czy "stój".

dziewczynki na pikniku z psami maskotkami

Ćwiczenia dziecka z psem pluszakiem mogą mieć charakter kompleksowy. Dziecko, mając przed oczami psa, może wyobrazić sobie, że współpracuje z prawdziwym, żywym stworzeniem. W takim przypadku możemy przeprowadzić szkolenie z wydawania komend i poinstruować dziecko, jakim tonem powinno wydać kolejne komendy, aby pies na nie zareagował. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu i pokazanie dziecku, że nauka wcale nie musi być nudna.

Jak przygotować dziecko do kontaktów z psem, Jak przygotować dziecko do kontaktów z psem

Tagi artykułu: