Udostępnij ten artykuł.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa?

Decyzja o wprowadzeniu psa pod nasz dach nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu.

Zanim postanowimy, że chcemy dzielić przestrzeń mieszkalną ze zwierzęciem, warto przeprowadzić prostą kalkulację i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy możliwości i warunki, aby utrzymywać psa.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa?

  • Pierwszy etap przygotowań obejmuje zakup niezbędnych akcesoriów, które sprawią, że pies poczuje się u nas bezpiecznie i będzie miał swoje prywatne miejsce. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na zakup legowiska, weźmy chociaż stary koc, złóżmy go i zostawmy w zacisznym miejscu.
  • Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie kabli oraz drobnych elementów wyposażenia wnętrza, które mogą zostać pogryzione i rozbite. Dzięki temu nie tylko uchronimy nasze cenne przedmioty przed zniszczeniem, ale także psa przed pokaleczeniem ostrymi częściami akcesoriów.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa? zabezpieczyć kabel przed pogryzieniem

  • Polecamy także zrezygnować z wolnostojących śmietników, ponieważ szczeniaki mają skłonność do rozgrzebywania.
  • Uczulmy także dzieci, aby nie zostawiały na podłodze drobnych przedmiotów oraz gumek, ponieważ psy mogą potraktować je jako największy przysmak. Każdy właściciel musi być świadomy, że naturalnym odruchem psa jest zjedzenie tego, co leży na drodze. Z tego powodu psy sięgają niekiedy po rzeczy dla nas, ludzi, obrzydliwe, np. kupy innych czworonogów czy śmierdzące resztki pożywienia leżące na chodniku. Jeżeli nie dopilnujemy psiaka, może się zdarzyć, że zacznie cierpieć na problemy żołądkowe i biegunki; niekiedy konieczna jest nawet wizyta u weterynarza i chirurgiczne wyciąganie przedmiotów z jelit.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa?

Skoro już wiemy, czego nie robić i na co zwracać szczególną uwagę, przejdźmy do kwestii żywieniowych. Otóż na psią jadalnię najlepiej wybrać miejsce, do którego pies ma swobodny dostęp, np. kuchnię czy przedpokój. Wybierajmy raczej miejsca zacienione, oddalone od drzwi i szafek. Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania kuchni i innych pomieszczeń, spróbujmy wykazać się kreatywnością i zaaranżujmy, np. przestrzeń pod szafkami na potrzeby psiej jadalni.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa? – Przestrzeń tylko dla psa

Wprowadzając psa do mieszkania, warto od razu wyznaczyć pewne granice i stworzyć przestrzeń dedykowaną wyłącznie psu. Jeżeli nie chcemy spać z psem w jednym łóżku, od razu pokażmy mu, gdzie jest kojec lub legowisko. Nie rezygnujmy także z klatki dla psów. Wprawdzie większość właścicieli sądzi, że klatka dla psów jest rozwiązaniem niehumanitarnym, niemniej nie ma to nic wspólnego z prawdą! Jeżeli psiak jest wybiegany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędził kilka godzin w kojcu, kiedy właściciel jest poza domem.
Architekci coraz częściej projektując mieszkania planują także miejsca dla zwierzaków. Najczęściej w kuchni lub jej pobliżu. - Projektując specjalną wnękę dla zwierzęcia w zabudowie meblowej, zwiększamy szansę na polubienie tej przestrzeni przez psa, który uwielbia wnęki, zakryte, wyodrębnione przestrzenie, najlepiej z nadbudową nad ich głową - mówi Mariusz Kachnowicz, architekt wnętrz.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa? zbudować wnękę na legowisko dla psa np w kuchni

Duże psy bardzo lubią spędzać czas w przestrzeniach kuchennych oraz w łazienkach – zwłaszcza latem gdy temperatura daje się we znaki. Urządzając wnętrze, powinniśmy wziąć pod uwagę dobro naszych zwierząt i zastanowić się, jaka lokalizacja legowiska jest dla nich najlepsza. Logicznie rzecz ujmując, sami nie chcielibyśmy spędzać większości czasu przy oknie, gdzie temperatura latem jest bardzo wysoka. Podobnie sprawa się ma w okresie zimowym – legowisko również powinno być oddalone od okna i drzwi wejściowych, aby pies nie leżał tam, gdzie są przeciągi.

Jakie wybrać podłogi do domu z psem?

Zdecydowanie najrozsądniejszym wyborem będzie podłoga gresowa lub podłoga z drewna szczotkowanego z olejowoskowaną powierzchnią. Olejowosk doskonale impregnuje podłogę i sprawia, że jest odporna na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Podobnie rzecz się ma z podłogami lakierowanymi; dobrym wyborem będą, np. klepki lakierowane kilkoma warstwami lakieru i dodatkowo utwardzane promieniami ultrafioletowymi. Inwestując w takie produkty, możemy mieć pewność, że nasza podłoga zachowa świeżość i oryginalny wygląd przez długie lata. Warto także zwrócić uwagę na to, czy podłoga jest śliska.

Jak przygotować mieszkanie na przyjęcie psa?

Tagi artykułu: