Udostępnij ten artykuł.

Jak przygotować psa do wizyty u fryzjera?

Salony kosmetyczne dla psów oferują szeroki wachlarz usług. Do podstawowej oferty wliczają się następujące zabiegi: strzyżenie i trymowanie psów, kąpiele pielęgnacyjne, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów. Salony kosmetyczne dla psów przyjmują zarówno zwierzęta biorące udział w wystawach piękności, jak i psy, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Niezależnie od tego z jakim typem czworonoga mamy do czynienia i na jakie zabiegi chcemy zapisać psa, już w okresie szczenięcym powinniśmy pomyśleć o jego przygotowaniu do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak jednak przygotować psa do czesania, strzyżenia, trymowania i obcinania pazurów? Co zrobić, żeby zwierzę nie wyrywało się z naszych objęć, a co gorsza nie próbowało atakować?

Oto kilka praktycznych porad Jak przygotować psa do wizyty u fryzjera:

Podstawowym ćwiczeniem wykonywanym przez właścicieli psów jest unieruchomienie czworonogów. Unieruchomienie opiera się na przytrzymaniu psa i uniemożliwieniu mu zmiany pozycji. Początkowo możemy to robić na podłodze, z czasem jednak zaczynamy przekładać psa na stół. Kiedy po ras pierwszy podnosimy psa na stół i stawiamy na jego powierzchni, staramy się zachować spokój. Głaszczemy czworonoga przez chwilę, a później nagradzamy za spokojne stanie. Później zdejmujemy go ze stołu. Jeżeli pies sam zeskoczy, ponawiamy ćwiczenie. Salony kosmetyczne dla psów przyjmują jedynie czworonogi, które są już w pewien sposób ułożone i nie reagują agresją albo nieśmiałością na zabiegi pielęgnacyjne. Właściciel nie może zakładać, że specjaliści z salonów zechcą prowadzić psa za łapkę i znosić negatywne zachowania. Salony kosmetyczne dla psów zatrudniają specjalistów, którzy znają się nie tylko na groomingu, ale także posiadają rozległą wiedzę behawiorystyczną. jak przygotować psa do wizyty u fryzjera

Salony kosmetyczne dla psów oferują nie tylko strzyżenie i czesanie, ale także inne zabiegi pielęgnacyjne, np. czyszczenie zębów, oczu i uszu. Aby przyzwyczaić psy do oględzin zębów, już w okresie szczenięctwa delikatnie otwierajmy im pyski, dotykajmy zębów, dziąseł. Uważajmy przy tym, żeby nie zasłaniać czworonogom oczu. Jeżeli zaś chodzi o oczy, to również przyzwyczajajmy psy do odchylania powiek i co jakiś czas przemywajmy oczy specjalnymi preparatami. Pielęgnacja okolic oczu jest szczególnie ważna u Mopsów i Cavalierów, które często cierpią z powodu podrażnień.

salon kosmetyczny dla psów

Wrażliwe uszy powinny być regularnie masowane, a jeżeli zajdzie taka potrzeba czyszczone. Brud z uszu wybieramy wacikiem – nigdy patyczkiem do uszu. Patyczki tak naprawdę nie czyszczą uszu, a wbijają brud do środka ucha i powodują poważne problemy ze słuchem. Brud zbieramy wacikiem po uprzednim wciśnięciu do ucha preparatu.

Jeżeli pies przyzwyczai się do naszego dotyku, możemy przejść na wyższy poziom i sprawdzić jak zwierzę zachowa się w czasie kontaktu z obcymi ludźmi.

Powyższe wskazówki mają charakter ogólny.

Podczas szkolenia psa warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach.  Po pierwsze, zaczynamy szkolenie w momencie, kiedy zwierzę jest spokojne, zrównoważone i jest w stanie skupić się na wykonywanych czynnościach.

Salony kosmetyczne dla psów – czy to fanaberia?

Przeciwnicy salonów kosmetycznych dla psów twierdzą, że czesanie, strzyżenie i pielęgnowanie pupila to fanaberia. Po co inwestować w urodę naszych zwierząt, skoro psy są z natury piękne? Otóż niektóre rasy wymagają regularnego strzyżenia, gdyż w innym wypadku ich włos może ulec splątaniu i skołtunieniu. Rasy, które posiadają grubą warstwę miękkiego podszerstka, wymagają natomiast trymowania. Trymowanie polega na usuwaniu martwego włosa, który blokuje wzrost włosa zdrowego. Jeżeli nie będziemy regularnie usuwać włosa z podszerstka, u psa mogą rozwinąć się problemy skórne.

Pielęgnowanie psa nie jest fanaberią i nie powinno być traktowane jako niepotrzebny wydatek. Psy, podobnie jak ludzie, mają pewne wymagania pielęgnacyjne. Jeżeli nie mamy czasu na wykonywanie regularnych, a czasem kosztownych, zabiegów, nie powinniśmy decydować się na zakup psa długowłosego.

Kundelek w salonie kosmetycznym dla psów

Gdzie znaleźć dobry salon?

Salony kosmetyczne dla psów funkcjonują we wszystkich większych miastach. Jeżeli chcemy posłać psa do dobrego groomera, powinniśmy jednak zapoznać się z opiniami zamieszczonymi w Internecie. Na branżowych forach i serwisach specjalistycznych na pewno znajdziemy informacje, które okażą się dla nas przydatne.

Tagi artykułu: