Salony kosmetyczne dla psów oferują szeroki wachlarz usług. Do podstawowej oferty wliczają się następujące zabiegi: strzyżenie i trymowanie psów, kąpiele pielęgnacyjne, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów. Salony kosmetyczne dla psów przyjmują zarówno zwierzęta biorące udział w wystawach piękności, jak i psy, które wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Niezależnie od tego z jakim typem czworonoga mamy do czynienia i na jakie zabiegi chcemy zapisać psa, już w okresie szczenięcym powinniśmy pomyśleć o jego przygotowaniu do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak jednak przygotować psa do czesania, strzyżenia, trymowania i obcinania pazurów? Co zrobić, żeby zwierzę nie wyrywało się z naszych objęć, a co gorsza nie próbowało atakować?
Oto kilka praktycznych porad Jak przygotować psa do wizyty u fryzjera:
Podstawowym ćwiczeniem wykonywanym przez właścicieli psów jest unieruchomienie czworonogów. Unieruchomienie opiera się na przytrzymaniu psa i uniemożliwieniu mu zmiany pozycji. Początkowo możemy to robić na podłodze, z czasem jednak zaczynamy przekładać psa na stół. Kiedy po ras pierwszy podnosimy psa na stół i stawiamy na jego powierzchni, staramy się zachować spokój. Głaszczemy czworonoga przez chwilę, a później nagradzamy za spokojne stanie. Później zdejmujemy go ze stołu. Jeżeli pies sam zeskoczy, ponawiamy ćwiczenie. Salony kosmetyczne dla psów przyjmują jedynie czworonogi, które są już w pewien sposób ułożone i nie reagują agresją albo nieśmiałością na zabiegi pielęgnacyjne. Właściciel nie może zakładać, że specjaliści z salonów zechcą prowadzić psa za łapkę i znosić negatywne zachowania. Salony kosmetyczne dla psów zatrudniają specjalistów, którzy znają się nie tylko na groomingu, ale także posiadają rozległą wiedzę behawiorystyczną. jak przygotować psa do wizyty u fryzjera
Salony kosmetyczne dla psów oferują nie tylko strzyżenie i czesanie, ale także inne zabiegi pielęgnacyjne, np. czyszczenie zębów, oczu i uszu. Aby przyzwyczaić psy do oględzin zębów, już w okresie szczenięctwa delikatnie otwierajmy im pyski, dotykajmy zębów, dziąseł. Uważajmy przy tym, żeby nie zasłaniać czworonogom oczu. Jeżeli zaś chodzi o oczy, to również przyzwyczajajmy psy do odchylania powiek i co jakiś czas przemywajmy oczy specjalnymi preparatami. Pielęgnacja okolic oczu jest szczególnie ważna u Mopsów i Cavalierów, które często cierpią z powodu podrażnień.
Wrażliwe uszy powinny być regularnie masowane, a jeżeli zajdzie taka potrzeba czyszczone. Brud z uszu wybieramy wacikiem – nigdy patyczkiem do uszu. Patyczki tak naprawdę nie czyszczą uszu, a wbijają brud do środka ucha i powodują poważne problemy ze słuchem. Brud zbieramy wacikiem po uprzednim wciśnięciu do ucha preparatu.
Jeżeli pies przyzwyczai się do naszego dotyku, możemy przejść na wyższy poziom i sprawdzić jak zwierzę zachowa się w czasie kontaktu z obcymi ludźmi.
Powyższe wskazówki mają charakter ogólny.
Podczas szkolenia psa warto pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Po pierwsze, zaczynamy szkolenie w momencie, kiedy zwierzę jest spokojne, zrównoważone i jest w stanie skupić się na wykonywanych czynnościach.
Salony kosmetyczne dla psów – czy to fanaberia?
Przeciwnicy salonów kosmetycznych dla psów twierdzą, że czesanie, strzyżenie i pielęgnowanie pupila to fanaberia. Po co inwestować w urodę naszych zwierząt, skoro psy są z natury piękne? Otóż niektóre rasy wymagają regularnego strzyżenia, gdyż w innym wypadku ich włos może ulec splątaniu i skołtunieniu. Rasy, które posiadają grubą warstwę miękkiego podszerstka, wymagają natomiast trymowania. Trymowanie polega na usuwaniu martwego włosa, który blokuje wzrost włosa zdrowego. Jeżeli nie będziemy regularnie usuwać włosa z podszerstka, u psa mogą rozwinąć się problemy skórne.
Pielęgnowanie psa nie jest fanaberią i nie powinno być traktowane jako niepotrzebny wydatek. Psy, podobnie jak ludzie, mają pewne wymagania pielęgnacyjne. Jeżeli nie mamy czasu na wykonywanie regularnych, a czasem kosztownych, zabiegów, nie powinniśmy decydować się na zakup psa długowłosego.
Gdzie znaleźć dobry salon?
Salony kosmetyczne dla psów funkcjonują we wszystkich większych miastach. Jeżeli chcemy posłać psa do dobrego groomera, powinniśmy jednak zapoznać się z opiniami zamieszczonymi w Internecie. Na branżowych forach i serwisach specjalistycznych na pewno znajdziemy informacje, które okażą się dla nas przydatne.