Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Jak przyzwyczaić psa do kojca?

Kojec dla psa to niezastąpione akcesorium, dzięki któremu szczenięta przyzwyczają się do obecności w nowym miejscu i szybko przyswoją prawidłowe nawyki.

Kojec domowy (klatka) dla szczeniaka
Szczenięta potrzebują bezpiecznego miejsca do odpoczynku umiejscowionego blisko właściciela. Ulokowanie klatki dla szczeniaka w sypialni, salonie albo innym miejscu, w którym opiekun przebywa większość czasu, pozwoli zabezpieczyć dom przed niszczycielską działalnością młodych psiaków, oraz wyeliminuje zagrożenie utraty zdrowia lub życia w czasie wykonywania prac domowych, które mogą wystraszyć psiaka, np. odkurzania. Pies sytuacjach stresowych, kiedy czuje się zagrożony, poszukuje bezpiecznego miejsca, w którym na pewno nie przytrafi mu się nic złego. Kojec dla psa może być właśnie takim miejscem.

kojec klatka dla szczeniaka

klatka dla szczeniaka

Jak przyzwyczaić psa (dorosłego lub szczeniaka) do kojca?
Szkolenie psa do pozostania w kojcu nie powinno być zbyt agresywne, tzn. właściciel nie może wprowadzać psa na siłę i zmuszać do przebywania w kojcu. Naszym priorytetem jest pozytywne uwarunkowanie psa na obecność kojca. Aby zachęcić szczeniaka lub psa dorosłego do wejścia do środka warto zastosować prosty chwyt – zaproponować mu przysmak albo zabawkę. Kiedy zwierzę wejdzie do środka natychmiast dajemy mu nagrodę. Jeżeli pies powiąże kojec z czymś przyjemnym, nie trzeba będzie go namawiać do eksploracji wnętrza – sam chętnie sprawdzi, co się w nim znajduje. Kiedy pies poczuje się pewnie i bezpiecznie przy otwartych drzwiach, możemy spróbować na chwile je zamknąć. Aby nie zepsuć dotychczasowych efektów szkolenia nie powinniśmy jednak zamykać drzwi na zbyt długi czas – w żadnym wypadku nie oddalajmy się też od kojca. Z czasem próby zamknięcia i pozostawiania psa w kojcu mogą się lekko wydłużać; ważne jednak, aby cały czas być w pobliżu zwierzęcia. Pies nie może skojarzyć sytuacji przebywania w kojcu jako coś niesamowitego, niespotykanego i wymagającego poświęcenia z jego strony.

Poczucie bezpieczeństwa i przyzwyczajenie do przebywania w nowym miejscu powinny wygrać z lękiem przed samotnością i zamknięta klatką. Istotą szkolenia jest doprowadzenie do sytuacji, w której pies będzie w pełni spokojny i niepodekscytowany faktem pozostawania przez dłuższy czas w kojcu.
Każdy trening psa powinien być przeprowadzony w podobny sposób z wykorzystaniem motywatora w postaci przysmaku lub zabawki. Przyzwyczajanie do przebywania w zamkniętym kojcu może być dość czasochłonne – tempo szkolenia jest sprawą wybitnie indywidualną. Niektóre szczeniaki nie mają problemu z akceptacją czasowej samotności, inne – dostają szału, kiedy właściciel oddala się od kojca. Jeżeli Twój pies należy do tej drugiej grupy, wyposaż kojec najwygodniej jak to możliwe; nie zapomnij o ulubionych zabawkach i jakiejś małej części swojej garderoby. Szczenię od razu poczuje się bezpieczniej, jeżeli dostanie rzecz noszącą zapach właściciela. Cenne okażą się także akcesoria, które zapewniają ruch i nowe doznania. Ważne, aby pies kojarzył zabawki z czymś przyjemnym, a kojec traktował jako swoisty plac zabaw, w którym może się wyżalić bez obaw o konsekwencje.

kojc dla psa labradora

kojec dla psa na dworze

Kojec dla psa jako dom otwarty

W ciągu dnia kojec na dworze może stać otwarty, aby pies swobodnie do niego wchodził. Oczywiście, jeżeli zaistnieje potrzeba, zamykamy kojec. Po przeprowadzeniu odpowiedniego szkolenia, pies zawsze chętnie wybierze kojec i będzie spędzał w nim długie godziny w ciągu dnia.

akcesoria dla psa, jak przyzwyczaić dorosłego psa do kojca, jak przyzwyczaić psa do klatki, jak przyzwyczaić psa do kojca, klatka dla psa, klatka dla szczeniaka, kojec, kojec dla psa, akcesoria dla psa, jak przyzwyczaić dorosłego psa do kojca, jak przyzwyczaić psa do klatki, jak przyzwyczaić psa do kojca, klatka dla psa, klatka dla szczeniaka, kojec, kojec dla psa

Tagi artykułu: