Udostępnij ten artykuł.

Jak psy i koty ratują ludzkie życie

Każdy właściciel czworonoga zgodzi się ze stwierdzeniem, że psy i koty wnoszą do naszych domów radość, spokój, pozwalają lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach oraz uczą empatii i wrażliwości na cierpienie innych.

Odpowiedzialność za zwierzę zmniejsza poczucie samotności u ludzi starszych, doskonale kształtuje charakter u dzieci, a kontakt ze zwierzęciem od najmłodszych lat pozwala uodpornić się na różnego rodzaju alergie. Badania naukowe posuwają się jednak o krok dalej.

Dowodzą, że posiadanie psa lub kota może nie tylko mieć zbawienny wpływ na naszą formę fizyczną i psychiczną, ale wręcz chronić przed poważnymi chorobami i znacznie przedłużać życie!

kot w domu to zdrowie

kot w domu to zdrowie

Kot na uspokojenie

Sierść kota wydziela ujemne jony, które kojąco wpływają na ludzkie nerwy. To dlatego czasami wydaje się nam, że pomieszczenia, w których przebywają koty promieniują pozytywną energią. Choć przyczyna tego zjawiska nie została dokładnie wyjaśniona, to jednak eksperymenty wyraźnie pokazują, że właściciele kotów lepiej radzą sobie ze stresem, rzadziej się denerwują, a także mają mniej problemów z wysokim ciśnieniem. Wszytko to pozwala oczywiście zredukować zagrożenie zawałem serca lub wylewem krwi do mózgu, czyli ustrzec się przed dwoma najpoważniejszymi chorobami naszych czasów.

Okazuje się również, że bliskość kota przyśpiesza rekonwalescencję po przebytych chorobach, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Z tego powodu w niektórych szpitalach natkniemy się na kota na oddziale dla przewlekle lub nieuleczalnie chorych.

Pies na poprawę jakości życia

Jedną z największych zalet posiadania psa jest fakt, że mobilizuje nas on do podejmowania aktywności fizycznej. Właściciel energicznego czworonoga z przyjemnością wyjdzie z pupilem na długi spacer, a nierzadko jest w stanie nawet całkowicie zmienić swój niezdrowy styl życia.

jogging z psem Alabai

jogging z psem Alabai

Ma to ogromne znaczenie w przypadku osób cierpiących na otyłość, miażdżycę lub nadciśnienie tętnicze. Godzina ruchu na świeżym powietrzu dziennie może przedłużyć im życie o ponad 10 lat. Dowiedziono także, że kontakt z psem pomaga rozładować nagromadzone w ciągu dnia napięcie, poprawia samopoczucie oraz uczy nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Właściciele czworonoga chętniej zatrzymają się na krótką pogawędkę, częściej się uśmiechają i rzadziej skarżą się na samotność. To właśnie dlatego psy wykorzystywane są często w terapii dzieci z autyzmem lub więźniów skazanych na długotrwałą izolację.

Tagi artykułu: