Udostępnij ten artykuł.

Jak psy reagują na krzyk, dlaczego nie warto krzyczeć na psa

Dlaczego psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka? Prawdopodobnie dlatego, że podobieństwa się przyciągają! Naukowcy odkryli niedawno, że mózgi ludzi i psów są zbudowane w podobny w sposób, w związku z czym podobnie odbieramy niektóre bodźce, np. dźwięki.

Takie wnioski wyciągnęła grupa naukowców z Węgier pod przewodnictwem Attili Andics z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group. W celu zbadania reakcji psich mózgów, czworonogi zostały wyszkolone w taki sposób, aby leżały przez dłuższy czas bez poruszania się – dzięki temu ich przebadanie za pomocą funkcjonalnego rezonansu jądrowego było łatwiejsze (skanowanie mózgu jest możliwe jedynie wówczas, gdy badany leży bez ruchu). W normalnych okolicznościach czworonogom aplikowane są środki uspokajające, które miałyby jednak negatywny wpływ na wyniki badań. Najnowsze metody szkoleniowe pozwoliły wyszkolić psy tak, aby pozostawały one bez ruchu przez okres skanowania. Badacze obserwowali  w tym czasie reakcje mózgu 22 ludzi i 11 psów  na ponad 200 odgłosów, wśród których znalazły się m.in. szczekanie, warczenie, płacz oraz śmiech. Jak się okazało, przy dźwiękach pozytywnych psy i ludzie reagowali tak samo.
Attila Andics dowodzi, że obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie głosu powstał ok. 100 mln lat temu w procesie ewolucji. W tym okresie żyło na ziemi zwierzę, które dało początek linii organizmów ewoluującej w kierunku homo i psowatych.
Jako że psy i ludzie żyją w podobnym środowisku społecznym, wyniki dowodzą, że używają podobnych mechanizmów mózgowych do konwersji informacji społecznej. Przypuszczalnie ta cecha doprowadziła do nawiązania przyjacielskich relacji między ludźmi a psami.

Jak psy reagują na krzyk, dlaczego nie warto krzyczeć na psa?

Krzycząc na psa, wyrządzamy mu krzywdę i sprawiamy, że czuje się niepewnie; rozwijamy weń zachowania agresywne, uczucie strachu i frustrację. Czworonóg obawia się, że to co zrobi, zostanie niezaakceptowane przez właściciela i wzbrania się przed jakąkolwiek inicjatywą szkoleniową. Jedyną skuteczna opcją na wyeliminowanie niepożądanych zachowań wydaje się zatem ich ignorowanie i zamienianie na te oczekiwanie. Przykładowo, jeżeli pies skacze na nas, gdy wracamy do domu, nie reagujmy krzykiem, a zignorujmy go i dopiero wówczas, gdy stanie na ziemi na czterech łapach, nagrodźmy drapaniem czy smakołykiem. Tym sposobem nagrodzony to co niepoprawne i wzmocnimy zachowanie pożądane. Przy odrobinie dobrej woli kary i krzyki okażą się w krótkim czasie niepotrzebne.

Jak psy reagują na krzyk, dlaczego nie warto krzyczeć na psa

Czy krzyczenie na psa ma jakikolwiek sens?

Ludzie krzyczą najczęściej z bezradności, z braku pomysłów na spokojne zażeganie sporów. O ile w kłótniach międzyludzkich krzyk przynosi niekiedy wymierne efekty, o tyle podniesienie głosu na zwierzę całkowicie mija się z celem. Dlaczego? Otóż psy nie rozumieją ludzkiej mowy; nie zrozumieją nas nawet odrobinę lepiej, gdy podniesiemy głos, zmarszczymy brwi i zaczniemy energicznie gestykulować.  Pies, widząc  ukochanego właściciela zachowującego się nieobliczalnie, jedynie się przestraszy i nabierze dystansu!

Pamiętajmy, że czworonóg nie potrafi odnajdywać związków przyczynowo-skutkowych między wydarzeniami i na pewno nie skojarzy, że nasza furia jest związana ze stłuczonym wazonem lub pogryzionym zeszytem.

Jak psy reagują na krzyk, dlaczego nie warto krzyczeć na psa, Jak psy reagują na krzyk, dlaczego nie warto krzyczeć na psa

Tagi artykułu: