Udostępnij ten artykuł.

Jak rozpoznać otyłość u psa?

Lekceważona, lub zbyt późno dostrzeżona otyłość u psa może być przyczyna wielu chorób oraz dolegliwości. Warto wziąć pod uwagę fakt, że pies sam nie jest w stanie kontrolować swojej masy ciała. W dodatku, niektóre rasy charakteryzują się wręcz wilczym apetytem. Uwzględniają wszystkie te czynniki, widzimy, że obowiązek ten leży na właścicielu. Jak rozpoznać otyłość u psa i kiedy reagować na niepokojące zmiany? Jak groźna jest otyłość u psa? Objawy, których nie wolno bagatelizować oraz przyczyny i skutki nadwagi. Wszystko to poznacie czytając nasz kolejny poradnik poświęcony walce z otyłością.

Z medycznego i naukowego punktu widzenia, otyłość u psów zaczyna się, kiedy ilość tkanki tłuszczowej przekracza 20% masy ciała. Oczywiści, trudno wymagać od właścicieli psów, by regularnie wykonywali kompleksową analizę wagi swojego pupila, a to w zasadzie jedyna możliwość, by precyzyjnie określić poziom tłuszczu. Jednak istnieje wiele czynników które odgrywaj tu swoją rolę. To oczywiści rasa psa, jego wiek, wielkość, sposób żywienia czy styl życia. Mając na uwadze wszystkie te czynniki i ich rolę w życiu naszego przyjaciela, uzyskujemy wypadkową wagi naszych psów.

jak rozpoznać otyłośc u psa poprzez regularne warzenie psiaka

W praktyce, najlepszym i jedynym sposobem na to, jak rozpoznać otyłość u psa jest jego regularne ważenie psa. Każda rasa psa, posiada ściśle określone normy, odnoszące się do wagi, wzrostu i wieku psów. Jeśli waga naszego psa będzie w sposób wyraźny od tej normy odbiegać, czas działać. W przeciwnym razie naszego pupila dotknie jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, jaką jest otyłość. A to jedynie punkt wyjścia do dalszych problemów zdrowotnych.

Wielu właścicieli psów zastanawia się, jak często należy ważyć psa. Oczywiście, nagminne ważenie, wykonywane codziennie, nie ma sensu. Przyjmuje się, że optymalny czas pomiędzy jednym, a drugim ważeniem wynosi miesiąc. Ważąc swojego psa w okresach jednomiesięcznych, z pewnością nie będzie zbyt późno na podjęcie stosownych działań.

Obserwacja psa

Wczytując się w różne źródła, możemy znaleźć wiele metod, jak rozpoznać otyłość u psa. Jedna z nich głosi że patrząc na siedzącego psa z góry, powinniśmy bardzo wyraźnie widzieć całą jego talię. Jeśli poszczególne części ciała są zasłaniane przez duży brzuch, to niechybny sygnał, że waga psa jest za duża. Z pewnością, zastanawiając się czy nasz pies ma nadwagę, warto skorzystać z takiej obserwacji. Praktyka pokazuje, że pies idealną wagę ciała zyskuje w okolicach pierwszego roku od narodzin. To właśnie ta waga powinna towarzyszyć mu przez całe życia. Trzeba jednak pamiętać, że są to kwestie głęboko indywidualne, a rzeczywiste zalecenia wagowe zależą w dużej mierze od rasy psa i jego cech charakterystycznych. Mówiąc prościej – pies, który ogranicza się jedynie do sporadycznych spacerów o niewielkiej intensywności, ma większą tendencję do tycia. Z kolei zwierzę, które towarzyszy swojemu właścicielowi podczas biegania czy jazdy an rowerze, a samo uwielbia pohasać w ogrodzie, łatwiej utrzyma linię.

Kolejny sposób na to, jak rozpoznać otyłość u psa, to wspólna zabawa. Głaskając swojego psa, powinniśmy w wyraźny sposób wyczuć żebra czworonoga. Jeśli zasłania je gruba warstwa tłuszczu, okaże się to znacznie trudniejsze. Niezwykle istotnym miejsce na ciele psa jest ogon i jego okolice. Zazwyczaj charakteryzują się one niskim przyrostem tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak w okolicy ogona wyczujemy wyraźne otłuszczenie to znak, że nadwaga naszego psa jest już zaawansowana i wynosi sporo ponad „regulaminowe” 20%.

W pilnowaniu odpowiedniej masy ciała psa mogą pomóc nam także tabele żywieniowe, dotyczące ilości karmy, jaką powinniśmy podawać naszemu psu. Producenci karmy dla zwierząt, starają się określić wielkości porcji, biorąc pod uwagę wiek i wagę psa. Warto jednak pamiętać, że nie są oni w stanie przewidzieć, czy nasz pies żyje aktywnie, czy spędza życie w swoim legowisku. Do tabel żywieniowych należy więc zawsze podchodzić z dystansem.

Otyłość psa – co robić?

Jeśli jednak wszelkie wymienione wyżej metody niechybnie wskażą, że waga naszego psa jest za duża, należy wdrożyć działania mające na celu wyeliminować otyłość u psa.

Przyczyny otyłości u psów są powszechnie znane:

  • zbyt duże porcje jedzenia 
  • niewłaściwy skład karmy 
  • podawanie psu jedzenia, które sami spożywamy 
  • mała ilość ruchu 
  • kastracja 
  • przyjmowanie leków i antybiotyków 
  • uwarunkowania genetyczne i rasowe.

Sposobem na walkę z otyłością u psa jest obniżenie podaży energetycznej. Oczywiście najprościej zrobić to przez zmianę nawyków żywieniowych. Jeśli karmimy psa gotową karmą, należy zwracać uwagę na zawartość mięsa, ilość kwasów, konserwantów, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz inne czynniki. Niewłaściwie zbilansowana karma może skutkować nadwagą u psów.

jak walczyć z otyłością u psa

Kolejnym obowiązkiem właściciela jest pobudzanie psów do większej aktywności fizycznej. Zwierzę powinno mieć dużo ruchu, jednak warto zadbać o to, by się nie nudziło. Idealnie, kiedy pies ma nieco miejsca w ogrodzie, by mógł swobodnie pobiegać lub pobawić się z ludźmi. Każda forma wysiłku będzie dla naszego psa miała ogromną wartość. Należy jednak pamiętać, by nie przeforsować czworonoga. Zbyt intensywny wysiłek po długim okresie lenistwa może być dla niego groźny, powodując problemy ze stawami i sercem.

Sposoby na to, jak rozpoznać otyłość u psa, z pewnością pozwolą na szybkie podjęcie niezbędnych działań. Wszystko po to, by możliwie szybko i sprawnie zadbać o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela. Jak widać, wiele objawów otyłości u psów możemy rozpoznać, dzięki regularnej obserwacji naszych zwierząt. Warto stosować wszystkie opisane wyżej metody, by uzyskać możliwie precyzyjny obraz sytuacji. Regularne ważenie, kontrola podawanej żywności, pobudzanie psa do wysiłku i nieustanna obserwacja. Czynności te stanowią klucz do właściwej pielęgnacji psa i pozwalają szybko reagować na objawy nadwagi u psa.

Tagi artykułu: