Udostępnij ten artykuł.

Jak udzielić psu pomocy przedmedycznej w nagłych przypadkach

Nadeszły cieplejsze dni, wraz z nimi nastąpiła wzmożona ilość spacerów z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.  Wraz z nadejściem słonecznych dni i rozkwitu zieleni obudziły się liczne owady i gady zamieszkujące leśne i parkowe zarośla. To właśnie w okresie letnim dochodzi do największej liczby ukąszeń, urazów i złamań. Oczywiście okres zimowy będzie obfitował także w tego rodzaju przypadłości, jak i nieco inne dolegliwości zwłaszcza w typie odmrożeń czy też przeziębień.

Psy potrzebują pierwszej pomocy w wielu sytuacjach. Jak udzielić psu pomocy przedmedycznej w nagłych przypadkach. Przyjrzyjmy się na początek nieco bliżej tym pierwszym, ukąszeniom i użądleniom.

Kleszcz. - Jest to bez wątpienia pasożyt wywołujący pośród wielu właścicieli czworonogów dosyć znaczne obawy. Mały, niepozornych rozmiarów, zatem trudny do wykrycia w początkowej fazie pobytu na ciele psa. Ukąszenie przez niego może spowodować szereg groźnych chorób tego typu jak borelioza, babeszjoza, erlichioza czy w końcu zapalenie opon mózgowych. Częstymi objawami towarzyszącymi ukąszeniu przez kleszcza jest brak apetytu u naszego podopiecznego i stany apatyczne, może dojść także do wystąpienia biegunki i wymiotów. Zabezpieczenia przed ukąszeniem kleszcza mogą być w postaci różnorakich preparatów w sprayu lub kropelkach. Dosyć popularną i jedną ze skuteczniejszych metod okazuje się być używanie obroży antykleszczowej. Warto też zaszczepić psa dostępną szczepionką przed skutkami ukąszeń kleszcza.

kleszcz u psa

opity kleszcz u psa

Osa, pszczoła. – W zasadzie użądlenie przez jednego tego rodzaju owada nie bywa zbyt niebezpieczne dla zwierzęcia, inaczej sprawa może się przedstawiać w przypadku dużego szerszenia lub kilku użądleń na raz. Niektóre z nich mogą być przyczyną wystąpienia objawów uczulenia u użądlonego psa. Do użądleń dochodzi najczęściej w okolicach pyska psa, który to jest najbardziej czuły i podatny na tego rodzaju działania owada. Po użądleniu może dojść do miejscowej opuchlizny, w niektórych przypadkach mogącej utrudniać oddychanie. W sporadycznych przypadkach może dojść do objawów szoku anafilaktycznego, przyczyniającego się do zaburzeń krążenia i zaniku oddychania nazywanego tzw. „bezdechem” psa.

osa pospolita  (Vespula vulgaris)

osa pospolita  (Vespula vulgaris)

Żmija wąż. ­­ - W przypadku ukąszenia przez żmiję lub węża najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze podanie surowicy w najbliższej placówce weterynaryjnej. Po ukąszeniu, przed dotarciem do lecznicy należy dołożyć wszelkich możliwych starań przyczyniających się do zapobieżenia rozprzestrzenianiu się jadu w organizmie zwierzęcia. Należy w tym celu założyć opaskę uciskową i w miarę możliwości zastosować zimny opatrunek.

Żmija zygzakowata (Vipera berus)

żmija zygzakowata (Vipera berus)

Ukąszenia meduzy, ukwiału. - Przytrafiają się zwłaszcza podczas pobytu nad morzem w okresie wakacyjnym. Dosyć trudne do zdiagnozowania przez właściciela psa, należy zachować szczególną ostrożność, jeśli znajdziemy się w miejscu obfitującym w te stworzonka.
Jeśli będziemy mieli, chociaż najmniejsze podstawy przypuszczenia, że doszło do któregokolwiek rodzaju ukąszenia należy niezwłocznie skorzystać z pomocy weterynaryjnej. Umożliwia ona, bowiem postawienie trafnej diagnozy i przedsięwzięcie niezbędnych kroków wpływających na poprawę stanu zdrowia naszego psa.

meduza

meduza

Kolejną grupą przypadłości i urazów mogących dotknąć naszego psa okazują się być złamania kości i zwichnięcia stawów.

Do złamań kości dochodzi najczęściej w wyniku niedopatrzeń ze strony właściciela odnośnie opieki nad psem. Złamania mogą być wynikiem wypadków komunikacyjnych jak i całego innego różnego rodzaju urazów jak upadki, skoki do wody itp. W większości złamań możemy wyróżnić dwa rodzaje złamań, złamanie otwarte, podczas którego przed założeniem opatrunku i unieruchomieniu kończyny psa, należy dokonać dezynfekcji rany. W przypadku złamania zamkniętego dokonujemy samego usztywnienia. W obu przypadkach złamań niezbędna jest pomoc weterynaryjna. W przypadkach nieco ostrzejszych złamań okazuje się być niezbędne leczenie operacyjne.

Zwichnięcia stawów są najczęściej wynikiem nazbyt gwałtownych zabaw i gonitw naszego psa. W przypadku zaobserwowania przez nas utykania psa należy usztywnić staw, co, do którego mamy podejrzenie, że uległ on zwichnięciu, po czym skontaktować się z lekarzem weterynarii. Szczególnie podatnymi na zwichnięcia jest większość psów, u których zaobserwowano objawy dysplazji stawów, przyczyniającej się do osłabienia tych miejsc.

prześwietlenie złamanej kości u psa

złamana kość u psa

Krwotok. - W przypadku zaobserwowania krwotoku zewnętrznego należy jak najszybciej znaleźć miejsce krwawienia, po czym w miarę możliwości zdezynfekować ranę i umieścić na niej zimny okład. Na koniec należy założyć opatrunek, rozkładając w odpowiedni sposób całkowity ucisk bandaża w sposób nieprzyczyniający się do znaczniejszego ograniczenia dopływu krwi. W przypadku gdyby krwotok nie ustępował należy założyć opaskę uciskową w miejscu położonym powyżej rany, na wysokości ok. 8-10cm.

W przypadku zaobserwowania krwotoku z nosa lub innych otworów ciała psa należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii gdyż mogło dojść do urazu wewnętrznego. Częste krwawienie z nosa może być także objawem występowania pasożytów w nosie psa.

Zatrzymanie oddechu u psa. – Może być ono wynikiem zatrzymania oddechu przez ciało obce lub zatrzymaniem akcji serca. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wówczas sprawdzenie czy w drogach oddechowych psa nie znalazło się ciało obce, jeśli tak to oczywiście należy jak próbować usunąć. Należy też wyciągnąć psu język w celu ułatwienia mu oddychania. Natomiast w przypadku zatrzymania oddechu u psa w wyniku np. przegrzania organizmu należy wykonać sztuczne oddychanie, zamykając psu pysk i wpuszczając mu przez nos kilka razy powietrze. Po zaobserwowaniu, że klatka piersiowa zaczyna się rozszerzać, odejmujemy usta pozwalając, aby powietrze wydostało się na zewnątrz. Ilość wdechów w ciągu jednej minuty powinny wynosić 16-20 razy. Cykl należy powtarzać do chwili dotarcia do lecznicy lub do momentu zaobserwowania samodzielnego oddychania psa.

Zatrzymanie akcji serca. – W tym przypadku należy zastosować masaż serca. Wykonanie masażu serca ma tylko wówczas sens, gdy zostanie on poczyniony do 5-6minut po zaobserwowaniu zatrzymania pracy serca. W zależności od wielkości psa będzie wykonywany on w nieco inny sposób. Na pewno w obu przypadkach należy ułożyć psa na prawym boku.

Mały pies - uciskamy palcem klatkę piersiową zaraz za łokciem nad mostkiem, wykonujemy go dość energicznie. W przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni sami wykonać masaż stosujemy 15 ucisków na 2 wdechy, w przypadku, gdy nam ktoś pomaga wykonujemy około 100 ucisków na minutę.

Duży pies - w tym przypadku uciskamy nadgarstkiem dłoni okolice trzeciego i szóstego żebra psa podobnie jak wyżej w przypadku bycia samemu 15 ucisków na 2 wdechy i 80 ucisków w ciągu minuty w przypadku, gdy masaż wykonujemy we dwójkę. Wymagany pilny kontakt z lekarzem weterynarii.

Przegrzanie organizmu. - Niestety w tym przypadku najczęściej dochodzi do przegrzania organizmu psa z winy jego właściciela. Zbyt długie pozostawienie psa na mocno świecącym słonku bez możliwości schowania się w cień może być przyczyną poważnych powikłań z zejściem śmiertelnym włącznie. Jedną z najbardziej niedopuszczalnych rzeczy jest pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie! Brak cyrkulacji powietrza i nagrzewanie się auta powoduje szybkie przegrzanie organizmu czworonoga. Podczas upalnych dni należy dostarczać naszemu pupilowi odpowiednie ilości wody niezależnie od tego gdzie się będzie znajdował, czy na zewnątrz mieszkania czy też wewnątrz jego pomieszczeń. Szczególnie mocno na przegrzanie będą narożne w tym przypadku psy nieco starsze jak i te posiadające nazbyt obfitą okrywę włosową.

Odmrożenia. – Oczywiście do tego rodzaju przypadłości u naszego psa dochodzi w okresie zimy, podczas nazbyt długiego przebywania psa na znacznym mrozie. Najbardziej podatnymi na odmrożenia są psy bezwłose i te posiadające zbyt ubogą okrywę włosową, u pozostałych miejscami najczęściej ulegającymi odmrożeniom okazują się być spodnie podstawy psich łap, u samców ich jądra oraz bezwłose miejsca na brzuchu, pysku i uszach psa. W przypadku, gdy okaże się, że mogło dojść do odmrożenia ze swej strony możemy jedynie rozetrzeć zmarznięte miejsce i zastosować ciepły okład. Nie należy stosować gorących okładów i starać się ratować odmrożenia za wszelką cenę na wlaną rękę. Możemy, bowiem zrobić więcej złego niż dobrego, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Tagi artykułu: