Udostępnij ten artykuł.

Jak walczyć z sierścią psa w domu?

    Większość z nas uważa, że zwierzęta są naszymi najlepszymi przyjaciółmi, a często stają się nam nawet istotami bliższymi niż ludzie. Mieszkanie i przebywanie z nimi daje nam mnóstwo radości i satysfakcji, niestety jest też związane z wieloma dodatkowymi obowiązkami, które często nas przerastają. Przede wszystkim dbanie o dom, w którym wraz z nami mieszka ukochany kudłaty lokator, to nie lada problem i wyzwanie, wymagające wiele wysiłku i cierpliwości. Sierść w domu, lokalizowana na ubraniach, dywanach, narzutach, kocach oraz tapicerowanych meblach – to problem, z którym codziennie zmagają się właściciele psów i kotów, a zwłaszcza tych długowłosych i regularnie sezonowo liniejących. Więc jak walczyć z sierścią psa w domu? Oto kilka sprawdzonych porad na temat – jak skutecznie pozbyć się z domu psiej sierści.

    Każdy właściciel psa, styka się z problemem wymiany i wypadania jego sierści. To normalne zjawisko fizjologiczne, którego nie da się wyeliminować. Nie należy więc walczyć z psem, natomiast stosować skuteczne sposoby na szybkie i łatwe sprzątanie. Jest na to kilka dobrych i niezawodnych sposobów, naprawdę pomagających ograniczyć skalę problemu.Jak walczyć z sierścią psa w domu?

Kiedy psy linieją oraz nieliniejące rasy psów

    U większości liniejących zwierzaków, zmiana okrywy włosowej występuje cyklicznie co 6 miesięcy, czyli wiosną i jesienią. Jest to oczywiście związane ze zmianą długości dnia i ilości światła słonecznego, o tych porach roku. Na przykład wraz z nadejściem wiosny, postępujący wzrost ilości światła słonecznego, u większości psów wywołuje bardziej lub mniej intensywne linienie sezonowe. Odwrotna sytuacja świetlna wywołuje podobny proces jesienią. I tak jest każdego roku. Wiosną psy wymieniają gęsty włos zimowy z dużą ilością puchowego podszerstka i dłuższego oraz gęstszego włosa okrywowego, które ocieplały ich ciała w czasie zimy, na rzadszy i krótszy włos letni. Z kolei jesienią wymieniają włos letni powrotem na gruby, gęsty i ciepły włos zimowy.

    Sierści nie gubią jedynie psy bezwłose należące do grupy 9 FCI (np. nagi pies peruwiański, chiński grzywacz długowłosy, nagi pies meksykański Xolo/Xoloitzcuintli, nagi terier amerykański). Oraz te, u których w 99% jest ona strukturalnie podobna do włosa ludzkiego, dlatego są to rasy wskazane dla alergików lub osób nie mających czasu czy cierpliwości do sprzątania po swoim pupilu np.: pudel duży, pudel miniaturowy, pudel toy, yorkshire terrier, norfolk terrier, norwich terrier, terrier irlandzki, terier szkocki, terier tybetański, terier walijski, maltańczyk, west highland white terrier, australian silky terrier, hawańczyk, bolończyk, coton de tulear, dandie dinmont terrier, grzywacz chiński, komondor, lhasa apso, lwi piesek, pinczer małpi, polski owczarek nizinny, portugalski pies dowodny, puli, shih tzu, sznaucer miniaturowy, sznaucer olbrzym, sznaucer średni, whippet. Wśród psów niegubiących sierści są też nowotworzone rasy, na razie będące jeszcze mieszańcami rasowymi: biewer, labradoodle, goldendoodle.

 

     Prócz normalnych symptomów linienia, obecnie wiele psów i kotów spędza jednak większość swojego czasu w domach, w tym przebywając w sztucznym oświetleniu i ogrzewaniu, a to niestety skutkuje wydłużaniem się okresów wypadania włosa, które mogą wtedy trwać o kilka miesięcy dłużej, a nawet przez cały rok. Oprócz normalnego, cyklicznego linienia sezonowego, na wypadanie włosów wpływ mogą mieć także zmiany hormonalne i nieodpowiednie odżywianie psa, oraz związane z tym niedobory substancji mineralnych, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Odpowiednie karmienie poprawia stan psiej sierści

    Ważnym i podstawowym aspektem dotyczącym stanu psiej sierści, jest odpowiednie i dobrze zbilansowane żywienie. Rzutuje to także na intensywność i częstotliwość linienia. Jeśli więc chcemy rzadziej sprzątać sierść naszego psa w domu, to dawajmy mu tylko dobrze zbilansowane proporcje białka, kwasów tłuszczowych oraz witamin i minerałów.

gumowa miotła do zmiatania sierści

Gumowa miotła do zmiatania sierści

    Bardzo ważna jest jakość podawanej karmy, na której nie należy oszczędzać.Warto wiedzieć, że na sierść i skórę szczególnie negatywnie wpływają niedobory witamin A, E i C oraz biotyny, ryboflawiny i cynku. Duże znaczenie ma też jakość konsumowanego białka, tym bardziej, że to aminokwasy białkowe są głównym budulcem sierści. Ważną rolę odgrywają też tłuszcze, a szczególnie nienasycone kwasy tłuszczowe(zwane NNKT lub omega-3 i omega-6), których organizm sam nie umie wytwarzać. Dostarczenie właściwej proporcji nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niezbędne m.in. do utrzymania dobrej kondycji skóry i sierści oraz dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Tłuszcz poza tym, że jest źródłem energii, jest też potrzebny do przyswojenia przez organizm rozpuszczalnych w nim witamin (A, D, E i K). Witaminy te bardzo korzystnie wpływają na porost i kondycję włosa.

    Jeśli podawanie dobrego i zbilansowanego pożywienia nie daje odpowiednich efektów, należy sięgnąć po zwierzęce suplementy diety, uzupełniające ewentualne niedobory w karmie. Przydatne mogą się także okazać różnego rodzaju dodatki i smakołyki (np. zawierające biotynę) oraz siemię lniane, olej z wiesiołka, żółtka jaj itp. Jeśli jednak nagle zacznie pojawiać się znaczne pogorszenie kondycji sierści i skóry, świąd, wyłysienia, lub podrażnienia skóry – musimy koniecznie zasięgnąć porady lekarza weterynarii, może to być bowiem problem hormonalny, alergia, świerzb lub atopowe zapalenie skóry. Wiele psów miewa też alergie pokarmowe, a wtedy może być konieczne przestawienie zwierzaka na specjalną dietę, lub wykluczenie z obecnie stosowanej diety, składników uznanych za alergeny.

Prawidłowa pielęgnacja psiej sierści zapobiega brudzeniu w domu

     Kolejny ważny aspekt walki z wypadającymi i zaśmiecającymi dom psimi włosami, stanowi prawidłowa pielęgnacja sierści. Zaopatrzyć się więc należy w różnego rodzaju zgrzebła, szczotki i grzebienie. Szczotki muszą być dobrane odpowiednio do rozmiaru i typu (rodzaju) sierści psa. Jeśli będziemy regularnie czesać psa, co jest szczególnie ważne w porze jego linienia, to ta sama sierść nie spadnie w domu na dywan i nie wbije się w tapicerkę mebli. Po prostu wcześniej ją wyczeszemy i wyrzucimy. Warto robić to poza domem, np. na spacerze, wtedy nie naśmiecimy sobie przy tym w domu. Warto także regularnie kąpać psa oraz zadbać o dobry szampon i odżywkę dla psów. Takie kosmetyki przydadzą się szczególnie przy pielęgnacji sierści psów długowłosych i mających delikatny włos, u których trudniej dbać o sierść.

rękawice gumowe do zbierania psiej sierści

Rękawice gumowe do zbierania psiej sierści np. z dywanu

Jak walczyć z sierścią psa w domu, czyli jak ją skutecznie i szybko usuwać?

    Walkę z wszędobylskimi psimi włosami w mieszkaniu bardzo ułatwią nam odpowiednie środki i sprzęty pomocne przy sprzątaniu domu. Warto dbać o to, by nasz pies był w dobrej kondycji i nie sypał sierścią w nadmierny sposób przez cały rok, oraz regularnie usuwać jego sierść ze swojego otoczenia. W efekcie pozwoli nam to uniknąć reakcji alergicznych, tak często spotykanych obecnie zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

    Problem zalegającej w mieszkaniu psiej sierści jest najbardziej dokuczliwy wiosną i jesienią, gdy psiaki linieją. Dlatego jeśli nie życzymy sobie znajdować sierści pupila w zupie, należy zaopatrzyć się w specjalną gumową miotłę, która zamiast gęstego włosia z tworzywa sztucznego, ma rzadsze i grube gumowe słupki. Takie miotły są używane także w salonach fryzjerskich. Łatwo je kupić w internetowej sprzedaży wysyłkowej. Przydatne będą też specjalne welurowe szczotki przeznaczone do czyszczenia mebli.

    Najbardziej na zabrudzenie sierścią narażony jest dywan. Sierść może wnikać i wbijać się w niego nawet głęboko, a jeśli nie będzie regularnie usuwana, to zacznie unosić się w powietrzu i powodować reakcje alergiczne. Najpierw trzeba więc odkurzyć dywan, by zebrać z niego jak najwięcej sierści. Najczęściej w ten sposób uda nam się usunąć całą sierść, jednak nie zawsze. Szczególnie trudno odkurza się sztywne i krótkie włosy. Do wyciągania włosów spomiędzy włókien dywanu służą nakładki-turboszczotki. Turboszczotki mają mechanizm obracającej się rolki, która jest napędzana siłą przepływającego powietrza. Do niektórych odkurzaczy dołączane są też turboszczotki w wersji mini, ułatwiające czyszczenie np. tapicerowanych mebli. Przed odkurzaniem tapicerki, najpierw należy ją dobrze spryskać roztworem z trzech miarek wody i jedną miarką płynu do płukania tkanin, a potem pozostawić ją na ok. 3 godziny. Dopiero po tym czasie odkurzamy tapicerkę. Właściciele psów powinni też wybierać odkurzacze o odpowiednio dużej sile ssania (najlepiej powyżej 320 W), chociaż obecnie jest to utrudnione z powodu irracjonalnego wymogu UE o zmniejszeniu siły ssania w odkurzaczach. Ewentualnie można też używać nakładanej końcówki z trzepaczką. Natomiast rozwiązaniem pomagającym neutralizować nieprzyjemny psi zapach dywanu, mogą być m.in. specjalne worki do odkurzaczy zawierające włókna z aktywnym węglem, wkładki zapachowe wkładane do odkurzaczowych worków, lub odkurzacze piorące. Natomiast alergicy powinni rozważyć przede wszystkim zakup odkurzacza z filtrem HEPA.

    Jeśli odkurzanie nie pomoże, to należy użyć specjalną silikonową szczotkę. Bardzo przydatne do usuwania włosów/sierści są także duże gumowe rolki, podobne do mniejszych, używanych do zbierania zabrudzeń na ubraniach. Inną niezawodną metodą jest użycie grubych gumowych rękawic do sprzątania, które należy lekko nawilżyć i zbierać nimi sierść, trąc dywan w jednym kierunku rękoma uzbrojonymi w te rękawice. Doskonale pomogą nam zebrać psią sierść z dywanu.

rolka gumowa do usuwania psiej sierści

Rolka do usuwania sierści z ubrań

   Guma jest materiałem, który świetnie zbiera i klei do siebie włosy. Jeśli używamy gumową miotłę, gumowy wałek, lub namoczoną gumową rękawicę, to przykładając jedno z nich do dywanu, należy przesuwać je w jednym kierunku, robiąc przy tym krótkie i dosyć szybkie ruchy. Klejącą gumową rolką można nawet kilka razy przejechać w ten sposób po dywanie.

    Jeśli mamy psa, nie możemy sprzątać zbyt rzadko. Musimy też starać się najlepiej raz dziennie odkurzać dywany, co w sumie zaoszczędzi nasz czas, gdyż nie będzie konieczne ręczne usuwanie sierści gumowym wałkiem, miotłą lub rękawicą. Po prostu wtedy wystarczy samo odkurzanie.

    Prócz odkurzania, zmiatania i ścierania sierści, należy także myć podłogi. Do mycia podłóg idealny będzie np. mop antystatyczny, który nie będzie mazał psimi kłaczkami i zostawiał ich za sobą, lecz dokładnie je wszystkie zbierze. Taki mop trzeba jednak potem porządnie wypłukać.

     Wszelkie zakłaczone koce i narzuty meblowe najlepiej jest wytrzepać, potem wyprać i po wyschnięciu jeszcze raz dobrze wytrzepać. W sprzedaży są obecnie nowoczesne pralki automatyczne mające m.in. specjalne programy do spierania psiej sierści z tkanin. Są także wałki z wymienną taśmą samoprzylepną zbierającą włosie, szczególnie przydatne do czyszczenia tapicerek. Gruby i dobrze klejący papier doskonale wyłapuje pojedyncze włoski. Do tego celu można też użyć zwykłą klejącą taśmę pakunkową, wilgotną gąbkę lub specjalną mniejszą szczotkę do czyszczenia tapicerek meblowych, lub podobnie jak dywan, przetrzeć ją zmoczoną gumową rękawiczką. Piorąc zakłaczoną psią sierścią odzież, warto skorzystać z opcji dodatkowego płukania w pralce automatycznej i koniecznie używać płynu antyelektrostatycznego, dzięki czemu sierść nie będzie przylegać do ubrań, elektryzować się i łatwiej zostanie wypłukana.

    Istnieje naprawdę wiele prostych sposobów na pozbycie się psiej sierści z niepożądanych miejsc w domu. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, a poza tym – chcieć dbać o czystość i robić to regularnie!

Tagi artykułu: