Udostępnij ten artykuł.

Jak wybrać imię dla psa?

Jak wybrać imię dla psa lub suczki?

Na samym początku warto zastanowić się, czy istnieją wymogi praktyczne, dla których powinniśmy nadać psu imię. Niektóre zwierzęta pomimo, że mają imię, nie reagują na nie. Imię stanowi więc sygnał rozpoznawczy dla właściciela, a nie dla zwierzęcia. W wypadku psa sprawa ma się nieco inaczej. Imię jest niezbędna w trakcie procesu tresury; psy mają również naturalną skłonność do wiązania się z właścicielem i wykonywania nałożonych przezeń komend. Żadne inne zwierzę nie wykazuje podobnych skłonności. Niezmiernie istotne jest więc nadanie psu imienia i niezmienianie go już do końca życia zwierzęcia. Tak samo jak imię zdaje się być przypisane do człowieka, tak samo jest przypisane do psa. Należy pamiętać, że imię pozostanie przy psie przez całe życie i będzie stanowiło jego znak rozpoznawczy. Warto abyśmy dobrali imię nie tylko pod kątem własnych upodobań, ale przede wszystkim w zgodzie z wymogami praktycznymi. Imię ma być wizytówką i pełnić funkcję rozpoznawcze. Jest to szczególnie potrzebne, w chwili kiedy chcemy przywołać do siebie zwierzaka - nawet z dużej odległości. Pies skupia się wtedy na sposobie wymówienia jego imienia i w intuicyjny sposób kieruje się do właściciela.

Wybór odpowiedniego imienia dla psa nie jest prostą sprawą. Właściciele starają się wybrać imię, które w pewien sposób będzie odzwierciedlać indywidualne cechy czworonoga. Bardzo często spotykamy imiona, które uwypuklają pewne cechy zewnętrzne zwierzęcia. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się nazywanie zwierzęcia zgodnie z zagraniczną konwencją i imionami spotykanymi w krajach anglosaskich. Imiona zapożyczone, czy też nazwy zaczerpnięte z obcych języków wydają się uwypuklać pochodzenie zwierzaka i zaznaczyć jego wyjątkowość.

Zanim wybierzemy imię dla psa, musimy wiedzieć czy mamy do czynienia z samicą czy samcem. Wiele osób nadaje imiona, które nie wskazują bezpośrednio na płeć zwierzęcia. Jest to dość niepraktyczne i przysparza wiele kłopotów, szczególnie kiedy zwierzę się zgubi, bądź też w trakcie wizyty u weterynarza. Imię psa suczki powinno bezpośrednio wskazywać na jego płeć. Zdecydowanie popularniejsze są imiona dla psów, aniżeli dla suczek. Imiona dla suczek są zazwyczaj zapożyczone, albo stworzone na bazie męskich odpowiedników. Bardzo istotną rzeczą przy wyborze imienia jest jego długość; im dłuższe imię tym większe prawdopodobieństwo, że pies będzie miał problemy z prawidłowym reagowaniem i zapamiętaniem intonacji głosowej.

Psy nie wychwytują bowiem treści naszych słów, a reagują na głos właściciela, intonację i gesty, które towarzyszą komendom. Krótkie, zwarte imię pozwoli wyrobić w psie prawidłowe odruchy - za każdym razem kiedy je usłyszy, zareaguje w odpowiedni sposób. Imię powinno oddawać zarówno charakter zwierzęcia jak i po trosze upodobania właściciela. Jeśli nazwiemy suczkę „Pchełka” koncentrujemy uwagę na fakt, że jest żwawa i radosna. Jeżeli będzie miała na imię „Księżniczka”, możemy podejrzewać, że właścicielka tak ją właśnie traktuje i pragnie aby piesek był śliczny i zadbany. Imiona zapożyczone, bądź też nazwy wzięte z języków obcych najczęściej są przypisywane pieskom o udokumentowanych rodowodach. Posiadanie niektórych ras psów wydaje się być bardzo modne - mam na myśli przede wszystkim rasę Chihuahua, która jest niezwykle popularna wśród osób medialnych i pomniejszych gwiazdek ekranu. Pieski te nierzadko uchodzą za maskotki i tak też są traktowane - wiele osób nadaje im imiona ludzkie. Właściciele, bardzo często nazywają suczki imionami żeńskimi. Oczywiście, jest to proste i dość intuicyjne rozwiązanie. Niektórzy właściciele uważają jednak, że jest to zbytnia personalizacja i wolą wybrać imię, które będzie pochodną od rzeczy, zjawisk, bądź nazw zagranicznych. Zwierzęta nie powinny być bowiem nazywane imionami ludzkimi jest to dość upokarzające dla osoby legitymującej się podobnym imieniem i może stanowić pewien problem dla otoczenia. Jeśli jednak uparliśmy się na nazwanie zwierzęcia imieniem ludzkim, warto wybrać takie, które wychodzi już z użycia. Wiele suczek nosi np. imię Róża albo Różyczka. Nie niesie to za sobą żadnych niesmacznych asocjacji i jest społecznie tolerowane. Trudno byłoby nam jednak zrozumieć właściciela, który nadałby zwierzęciu imię powszechnie używane.

Dwa psy rasy Cavalier king Charles spaniel i Kundelek

Trudno dokonać jednoznacznej kategoryzacji imion dla suczek; właściciele co i rusz wymyślają inne imiona i coraz rzadziej korzystają z ustalonych szablonów. Imię ma odzwierciedlać cechy psa i nadać mu wyjątkowości. Oczywiście, warto opierać się na imionach już istniejących, szukać inspiracji, bądź też nadawać imiona zgodne z pochodzeniem czworonoga. Nadawanie imion w obcych językach, bądź zapożyczanie poszczególnych fraz językowych jest dość często spotykane. Sporo osób wybiera nazwy łacińskie, greckie, bądź włoskie zważywszy na ich oryginalność i dźwięczność. Rzadziej spotykamy się z tendencją wyboru imienia z angielskiej czy niemieckiej warstwy językowej. Oczywiście metoda wyboru i koncepcja jest zależna od pomysłów właściciela i zakresu jego zainteresowań. Wiele osób idzie jednak na łatwiznę i nadaje swojemu zwierzakowi popularne i powszechnie znane imię.

Na koniec warto wspomnieć o właścicielach, którzy nadali psu imię, a mimo wszystko nie posługują się nim na co dzień. Bardzo często zastępujemy imię innymi wyrazami, które odgrywają zazwyczaj funkcję spieszczeń. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie, chociażby ze względów pedagogicznych. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której chcemy skarcić psa za nieprawidłowe zachowanie i posługujemy się jego wymiennym imieniem. Pies nie wie, że właściciel zwraca się do niego i karze go za nieprawidłowe zachowanie. W następstwie, może popełnić podobny czyn za jakiś czas. Rola właściciela w procesie wychowawczym psa jest nieoceniona to on bierze odpowiedzialność za jego zachowanie i to on wpływa na kształtowanie jego charakteru. Warto więc aby ten proces odbywał się na jednolitych zasadach i aby imię nie stało na przeszkodzie w uczeniu psa prawidłowych zachowań.

Tagi artykułu: