Udostępnij ten artykuł.

Jak wybrać odpowiednią rasę psa?

Przed wyborem odpowiedniej rasy psa powinniśmy skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą bądź zasięgnąć informacji w Internecie. Skrajną nieodpowiedzialnością jest podejmowanie decyzji pod wpływem chwili lub ze względu na panującą modę. Osoba, która ma na sercu dobro zwierząt, nie powinna kierować się tylko i wyłącznie swoim gustem i preferencjami. Nieważne jak bardzo kochamy psy i jak bardzo upodobaliśmy sobie konkretną rasę – nasz wybór nie może kłócić się z rzeczywistością. Co z tego, że kochamy Bernardyny, skoro mieszkamy w dwupokojowym mieszkanku? Czy spełnienie własnych marzeń jest ważniejsze niż komfort życia psa?

Wybierając zwierzę, należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Zasadniczym punktem naszych rozważań jest liczebność rodziny. Nie wszystkie psy tolerują dzieci i nie wszystkie nadają się do mieszkania w „pełnych rodzinach”. Istotna jest także przestrzeń, w której żyjemy, a także nasze warunki mieszkaniowe. A co z pozostałymi członkami rodziny? Oczekiwania rodziny w stosunku do psa winny być zbieżne z naszymi. Wszyscy muszą wyrazić chęć posiadania czworonoga i określić swoje wymagania wobec niego.

Jak wybrać odpowiednią rasę psa - Dlaczego warto skonsultować się ze specjalistą przed zakupem czworonoga?

Rola specjalisty polega na poinformowaniu przyszłych właścicieli o różnicach w wychowaniu szczeniąt poszczególnych ras. Nie wszystkie psy są łatwe w prowadzeniu i nie wszystkie szybko przystosowują się do nowych warunków mieszkaniowych. W adnotacjach do opisów poszczególnych ras znajdziemy najważniejsze informacje odnośnie do ich cyklu szkoleniowego i wymagań treningowych.

Rasy pierwotne hodowane były w kierunku uzyskania pewnych cech użytkowych. Tym sposobem popularny Husky za nic w świecie nie nadaje się na psa domowego. To urodzony biegacz, który ceni sobie aktywność fizyczną i wolność. Zamykając psa w domu, możemy wyzwolić weń tendencje destrukcyjne. Mieszańce są natomiast doskonałymi psami dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z czworonogami i zupełnie nie znają się na szkoleniu.

jak wybrać odpowiednią rasę psa

Owczarki szkockie długowłose rasa psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich  (Grupa 1, sekcja 1)

Aby nieco naświetlić sprawę, przedstawiamy Państwu charakterystykę poszczególnych grup klasyfikacji FCI:

I grupa FCI - owczarki i psy zaganiające

Wszystkie psy pasterskie i zaganiające znane są ze swej inteligencji, siły fizycznej, spostrzegawczości, refleksu, a także wszechstronności. Czworonogi należące do tej grupy nie są polecane osobom, które nie mogą poświęcać im zbyt wiele czasu. Aby pies cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną, powinien otrzymywać stałą, dzienną dawkę ćwiczeń fizycznych. Psy pasterskie to idealne psy dla osób aktywnych: biegaczy, kolarzy etc.

 

II grupa FCI - pinczery, sznaucery i molosy

Grupa II FCI jest bardzo zróżnicowana. Cechą wspólną dla wszystkich ras jest czujność. Czworonogi alarmują właściciela za każdym razem, gdy ktoś zbliży się do ich terytorium. Są bardzo oddane i sumiennie wykonują swoją pracę stróża (nawet pinczery i sznaucery w wersjach miniaturowych).
Jeżeli zaś chodzi o Molosy, czujemy się w obowiązku, aby obalić pewne stereotypy. Przyjęło się uważać, że molosy to bardzo groźne psy, które w żadnym przypadku nie powinny mieszkać z dziećmi. Pośród molosów jest jednak mnóstwo ras, które przy prawidłowym uspołecznieniu stają się wspaniałymi psami do towarzystwa. Przykładem przyjaznego molosa jest choćby buldog. Mastif neapolitański i dog niemiecki to kolejne rasy molosów – powszechnie znane i cenione w świecie. Czytając opisy tych dwóch ras, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to bardzo przyjazne ‘olbrzymy’, które dałyby się pokroić za swoich właścicieli. Wszystkie opinie jakoby molosy były zabójcami są więcej niż przesadzone. 

Mastify tybetańskie

Mastify tybetańskie rasa psów zaliczana do grupy molosów w typie górskim (Grupa II, sekcja 2)

III grupa FCI - teriery

Cechami wspólnymi dla wszystkich terierów są: agresywność, niezwykła odwaga i dynamizm. Psy są bardzo zawzięte i uparte. Wymagają twardego i konsekwentnego prowadzenia. Niegdyś teriery służyły jako psy myśliwskie i pomocnicy myśliwych. Obecnie jako psy użytkowe używane są: foksteriery, niemieckie teriery myśliwskie i airedale. Inne teriery stały się psami do towarzystwa. Warto przy tym dodać, że wszystkie teriery są awanturnikami z natury i łatwo popadają w konflikty z innymi psami. Szczególnie groźne wydają się amerykańskie staffordshire teriery i staffordshire bullteriery używane jako psy obronne. Bullteriery bardzo szybko wdają się w konflikty z innymi zwierzętami, chociaż w stosunku do ludzi są przyjazne. Czworonogi są bardzo aktywne, dlatego też właściciele powinni dostarczać im stałej, dziennej dawki ruchu.

IV grupa FCI - jamniki

Jamniki to psy o bardzo wojowniczym charakterze, które wymagają konsekwentnego prowadzenia. Warto pamiętać, że jamniki – zważywszy na nieproporcjonalną budowę ciała – często cierpią z powodu dyskopatii.

Japońska rasa psów szpic japoński

Szpic japoński rasa psów z grupy V, sekcji 5 (Szpice azjatyckie i rasy pokrewne)

V grupa FCI - szpice i psy ras pierwotnych

Do grupy należą wszystkie szpice z dalekiej Północy wykorzystywane jako psy stróżujące, ciągnące sanie i myśliwskie, a także: pies faraona, podenco z Ibizy, pies basenji czy też podenco portugalski. Jeśli koniecznie chcemy mieć w domu psa Północy, powinniśmy zdecydować się na samojeda – wszystkie pozostałe rasy są bardzo ekspansywne i potrzebują bardzo dużo ruchu. Psy w typie pierwotnym szybko przyzwyczają się do życia na przedmieściach lub na wsi. To typowe psy jednego właściciela, do którego bardzo mocno się przywiązują.

Grupa VI FCI - psy gończe i posokowe

Grupa bardzo zróżnicowana. Wszystkie psy są bardzo inteligentne, bystre i szybko zapamiętują komendy. Uwielbiają ruch. Najlepiej czują się na przedmieściach lub na wsiach.

Grupa VII FCI - wyżły

Wyżły dzielimy na kontynentalne i pochodzące z Wysp Brytyjskich, czyli pointery i setery.

Psy doskonale sprawdzają się  zarówno w roli czworonogów pracujących, jak i zwierząt domowych. Potrzebują dużo ruchu i zabawy. Uwielbiają ludzi; są bardzo ufne i zupełnie nie nadają się do pełnienia roli stróżów.

psy rasy Stere irlandzki

Setery irlandzkie rasa psów należąca do VII grupy FCI, sekcji 2

Grupa VIII FCI - aportery, płochacze i psy dowodne

Do grupy VIII zaliczamy m.in. Golden Retrivery i Labradory Retrivery. Przedstawiciele tej grupy są wszechstronni, inteligentni i przyjaźnie nastawieni do ludzie. Mogą być wykorzystywane, zarówno jako psy do towarzystwa, jak i czworonogi wspomagające terapię osób chorych.

Grupa IX FCI - psy ozdobne i do towarzystwa

Psy należące do tej grupy doskonale nadają się dla osób żyjących na co dzień w miastach. Są bardzo łatwe w ułożeniu; nawet niedoświadczony właściciel poradzi sobie z okiełznaniem czworonogów.

Grupa X FCI - charty

Charty są z natury niezależne i nieufne. Mają lekką budowę ciała charakterystyczną dla sportowca i potrzebują dużo ruchu. Są dość ciężkie w ułożeniu; krnąbrne i uparte. Jeżeli przezwyciężymy jednak początkowe trudy, możemy powiedzieć, że znaleźliśmy prawdziwego przyjaciela.

Tagi artykułu: