Udostępnij ten artykuł.

Jak wygląda życie z psem?

Jak wygląda wspólne życie z psem? O czym musi pamiętać każdy, szanujący się właściciel czworonoga? Czy posiadanie psa wiąże się tylko z przyjemnościami, a naszym jedynym, poważnym obowiązkiem jest regularne chodzenie na spacery? Poniższy artykuł odpowie na wszystkie Państwa pytania i poniekąd uświadomi, jak zmienia się życie człowieka po wprowadzeniu pod dach zwierzaka.

Tresura psa jest złożonym procesem, który wymaga od właściciela ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Nie wszystkie psy łatwo poddają się szkoleniu i chłoną nowe wiadomości. Niekiedy szkolenie musi trwać nawet kilka miesięcy, aby przynieść jakiekolwiek rezultaty. Niewprawny i niedoświadczony właściciel może nie poradzić sobie z ułożeniem krnąbrnego psa. W takiej sytuacji pozostaje zwrócić się o pomoc do doświadczonego behawiorysty. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z poniesieniem dodatkowych, często dość wysokich opłat. Cóż jednak zrobić, jeżeli nasze relacje ze zwierzakiem w ogóle się nie układają? Znajdujemy tylko jedną odpowiedź na to pytanie.

Karmienie zwierzęcia. Właściciele muszą wiedzieć, że nie wszystkie psy są układne i zjedzą każdy rodzaj sklepowego jedzenia. Oczywiście większość ludzi świadomie rozpuszcza swoje zwierzaki i przyzwyczaja je do spożywania karmy wysokiego sortu. Karma dla psa musi być przede wszystkim pożywna, treściwa i bogata w składniki odżywcze i witaminy. Nie oznacza to jednak, że musi być droga. Jeżeli przerażają nas ceny karmy zoologicznej, spróbujmy preparować pokarm samodzielnie.
Pamiętajmy również, że nie możemy redukować kosztów za wszelką cenę. Sklep zoologiczny jest jedynym miejscem, w którym możemy dokonywać zakupu psiej karmy. W supermarkecie dostaniemy jedynie niskogatunkowe puszki spożywcze, które mają niekiedy bardzo podejrzany skład. Nie kupujmy żadnej karmy, która nie posiada odpowiednich oznaczeń jakościowych, a w jej składzie znajduje się duża ilość spulchniaczy, ulepszaczy i środków konserwujących.
Co zrobić, jeżeli nasz pies ma alergię pokarmową? Właściciele psów z alergią mają utrudnione zadanie. Pies musi, bowiem dostawać specjalny rodzaj karmy, która jest zazwyczaj droższa od tej dostępnej w sklepach. Innym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Miesięczne koszta związane z zakupem żywności i przygotowywaniem pożywienia oscylują w granicach 100-400 złotych (wszystko zależy od wielkości psa).

Legowisko. Jeżeli mieszkamy w mieście sprawa wydaje się prosta - pies mieszka wraz z nami i śpi na legowisku lub kocu. Właściciele domów z ogrodem lub osoby mieszkające na wsi, muszą odpowiedzieć sobie jednak na pytanie – czy chcą, aby ich pies mieszkał w budzie przez cały rok, czy też zwierzę przebywa wraz z nimi. Decyzja o pozostawieniu psa na podwórku wiąże się z koniecznością postawienia mu budy. Buda dla psa, stale mieszkającego poza domem, różni się od budy dla psa wychodzącego. Po pierwsze musi być dodatkowo ocieplana, izolowana i wykonana z solidnych materiałów. Nie ma jednej, uniwersalnej budy dla psa. Każde, psie mieszkanko musi być dostosowane do wymiarów konkretnego czworonoga. Zbyt duża buda generuje przeciągi, co jest szczególnie dotkliwe w okresie zimowym. Koszt samodzielnego postawienia budy waha się zazwyczaj w granicach 150-200 złotych. Gotowe budy są nieco droższe. Nie trzeba być mistrzem budowlanym, aby własnoręcznie wykonać budę, dlatego też zachęcamy Państwa do podjęcia inicjatywy.

Wizyty u weterynarza

Kontrolne wizyty u weterynarza stanowią przykrą konieczność i w żadnym razie nie powinny być zaniedbywane. Jeżeli pies nie choruje, ani nie dzieje się z nim nic niepokojącego, wystarczy odwiedzać gabinet weterynaryjny raz w ciągu roku. Obowiązkiem „zdrowotnym” obciążeni są przede wszystkim właściciele psów genetycznie predysponowanych do zachorowania. Niektóre rasy, na skutek prowadzenia chowu wsobnego, są bardziej niż inne podatne na nowotwory, choroby serca czy schorzenia natury okulistycznej. Wczesne wykrycie większości chorób pozwala zwalczyć je w zarodku.
Zdecydowanie najwięcej pieniędzy ucieka od właścicieli zwierząt młodych i szczeniąt. To właśnie okres szczenięcy jest uznawany za kluczowy dla uodpornienia organizmu. Zwierzaki muszą być szczepione, sterylizowane i poddawane specjalistycznym badaniom. Później wystarczy już tylko profilaktycznie badać krew (opcjonalnie mocz) i sprawdzać ogólny stan zdrowia zwierzęcia.

Szczeniaki na pierwszym spacerku
Koszt wysterylizowania psa waha się w granicach: 100-200 złotych. Szczepienia podstawowe ok. 200 zł. Badania krwi i moczu - 100 zł. Oczywiście ceny nie są stałe.

Którą rasę psów wybrać?

Wybór odpowiedniej rasy psów jest sprawą trudną. Właściciel musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań i przede wszystkim zastanowić się, czy ma warunki do utrzymywania czworonoga. Spójrzmy chociażby na dwie, skrajnie odmienne, rasy psów: Yorki i Bernardyny. Bernardyn, jako pies wielki i potężny, potrzebuje wystarczająco dużo przestrzeni życiowej i duże ilości pożywienia. Utrzymanie tak dużego psa to nie lada wyzwanie i przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Nieprawidłowo wyszkolony Bernardyn może okazać się bardzo niebezpieczny dla otoczenia, a nawet dla samego właściciela. Bzdurne jest twierdzenie, że każdy, nawet zupełny laik, może zakupić szczeniaki Bernardyna i zabrać się za ich wychowanie. Proces szkoleniowy wymaga konsekwencji, zdecydowania, determinacji i przede wszystkim odpowiedniego podejścia wychowawczego. Odchodząc od Bernardynów, przyjrzyjmy się w następnej kolejności Yorkom. Yorkshire Terriery to psy małe, z wyglądu przypominające maskotki i niezwykle pocieszne. Oczywiście nie oznacza to, że możemy im pobłażać i zupełnie zarzucić proces szkoleniowy. Nie ulega jednak wątpliwości, że wychowanie psa miniaturki jest znaczenie prostsze od wyszkolenia psa rasy dużej, potencjalnego agresora.
Pamiętajmy, że miniaturki są również psami i żadne przewinienia nie powinny im uchodzić na sucho. Nie dajmy się zbałamucić ich słodkim oczkom, bo koniec końców doprowadzimy do tego, że naszym domem zawładnie mały terrorysta.

Tagi artykułu: