Udostępnij ten artykuł.

Jak założyć hodowlę psów?

Dążąc do założenia hodowli psów w pierwszej kolejności powinniśmy się dobrze zastanowić nad faktem, dlaczego i w jakim celu zechcemy zostać właścicielem takiej hodowli oraz dlaczego chcemy prowadzić tego rodzaju działalność.

Prowadzenie hodowli wiążę się z mnóstwem pracy i wielu wyrzeczeń w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju psom znajdującym się w tym miejscu.

Jeśli jesteśmy w stu procentach pewni podjętej przez nas decyzji, dokonujemy wyboru nazwy dla naszej hodowli i rejestrujemy ją w PZK. Przedtem, w celu zostania w pełni profesjonalnym hodowcą psów wybranej przez siebie rasy, osoba pragnąca zająć się hodowlą powinna udać się do siedziby PZK (Polski Związek Kynologiczny) i dokonać rejestracji w charakterze członka tegoż związku. Tu dowiadujemy się o dalszych krokach i poczynaniach z naszej strony odnośnie konieczności przeprowadzenia badań i ewentualnego przygotowania psa na wystawę. Wskazane jest zapoznanie się z regulaminem Związku, który to mówi między innymi, iż podstawowym celem każdej hodowli jest doskonalenie wybranej przez nas rasy psów, zarówno w kierunku fizycznym jak i psychicznym.

Tu też dowiadujemy się, jakie prawa i obowiązki spoczywają na osobie każdego odpowiedzialnego hodowcy.

Jak założyć hodowlę psów?

Przed podjęciem decyzji odnoszącej się do wyboru rasy, dla której zechcemy założyć hodowlę psów warto abyśmy odpowiednio wcześniej zdobyli właściwą wiedzę na jej temat, dzięki której zyskujemy możliwość zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju psa.

Chcąc zostać opiekunem w pełni wartościowej hodowli psów warto jest rozpocząć od porządnego „fundamentu” hodowli, którym to będzie bez wątpienia szczenię wytypowane do przyszłej roli suki hodowlanej dającej początek całej hodowli.

Suka hodowlana, zatem powinna posiadać potwierdzony rodowód i genetykę. W tym przypadku warto jest korzystać ze sprawdzonych i cieszących się nieposzlakowaną opinią i wysoką renomą hodowli.

Miano suki hodowlanej określa sukę, która ma ukończone 18 miesięcy życia z wyłączeniem kilku ras wielkogłowych i miniaturowych, do ras tych należy:

 • buldog francuski,
 • buldog angielski,
 • mops i
 • pekińczyk,

rasy te mają nieco inne kryteria wieku odnośnie pierwszego krycia zaczynające się w chwili ukończenia 12 miesięcy. Wymagane są także po ukończeniu 15 miesiąca życia częste wyjazdy na wystawy hodowlane w celu otrzymania minimum trzech ocen doskonałych lub bardzo dobrych z ręki, co najmniej dwóch sędziów. Oceny te winny być wystawione przynajmniej na jednej z wystaw o zasięgu międzynarodowym lub klubowym. Suki hodowlane powinny także mieć przeprowadzone badanie w kierunku dysplazji stawów oraz ukończony pomyślnie przegląd hodowlany. Niedopuszczalne jest rozmnażanie szczeniąt poza ewidencją Związku i handel nimi w miejscu publicznym i z przekroczeniem granic etyki.

 • Miejsce hodowli psów

Zależnie od wyboru rasy psa odnośnie, której podjęta została decyzja prowadzenia hodowli psów należy zapewnić w tym kierunku odpowiednio dostosowane miejsce. Miejsce to jest oczywiście zależne w dużej mierze od ilości psów, jaką hodowca zechce posiadać w swej hodowli. W przypadku posiadania jednej suki hodowlanej wywodzącej się z rasy o nieznacznych rozmiarach(york, shih tzu, chiński grzywacz itp.) hodowlę taką możemy prowadzić w domu zapewniając jednak naszym psom odpowiednio długie spacery na zewnątrz zajmowanego pomieszczenia.

W przypadku dużych ras, chociażby tego rodzaju jak owczarek niemiecki, w odniesieniu nawet do jednej suki hodowlanej wskazane jest prowadzenie hodowli na nieco rozleglejszym terenie. Posiadając teren odpowiednich rozmiarów, przyszły hodowca zyskuje możliwość zbudowania kojca dla psów połączonego z wybiegiem i różnorakimi przeszkodami zbudowanymi w formie toru sportowego.

Przygotowując miejsce pod przyszłą hodowlę psów warto jest zatroszczyć się o dostosowanie przynajmniej jednego pomieszczenia w charakterze salki porodowej, w której to będzie istniała możliwość odebrania porodu szczeniąt.

 • Kryteria

Chcąc zostać odpowiedzialnym hodowcą psów obowiązywać nas będą pewne kryteria i zasady ustalone w ramach regulaminu Związku Kynologicznego jak i przez nasze zamiłowanie i pasję do czworonogów wywodzących się z przyszłej hodowli, za którą jesteśmy w stu procentach odpowiedzialni.

Każdy hodowca będący prawdziwym pasjonatem w pełni zdającym sobie sprawę z misji, jaką ma do przekazania za pośrednictwem swej hodowli i wywodzących się spośród niej psów, będzie w stanie we właściwy sposób uprzedzić o zaletach i ewentualnych wadach rasy, którą się opiekuje i oferuje nam w swej hodowli. Hodowca ten bez najmniejszych problemów odpowie na nurtujące nas pytania i z chęcią pokaże miejsce, w którym przyszło na świat wybrane przez nas szczenię.

Co najważniejsze, całkowicie kompetentny i sprawdzony hodowca bez najmniejszego „kręcenia” udostępni nam do wglądu:

 • rodowód rodziców szczeniaka,
 • metryczki,
 • kartę krycia i
 • kartę miotu.

Nie powinniśmy też dziwić się pytaniom typu: gdzie i w jakie warunki trafi oddawane przez niego szczenię. W obowiązku hodowcy jest także zapewnienie odrobaczenia i wykonania obowiązujących w tym wieku szczepień, nie będzie on stwarzał również problemów odnośnie poinformowania na temat stosowanej diety i w jaki sposób dokonać niezbędnej pielęgnacji psa. Profesjonalny hodowca to osoba będąca w stanie stworzyć warunki dla dalszego rozwoju tych szczeniąt, które nie zostały jeszcze sprzedane.

 • Koszty hodowli psów

Osoby, którym wydaje się, że założenie i prowadzenie hodowli dla psów będzie równoznaczne z osiągnięciem kokosowych zysków zawczasu niech się przygotują na rozczarowanie w tej kwestii.

Każda, choćby najpopularniejsza i najlepiej prosperująca hodowla psów wiąże się, bowiem nie tylko z osiągnięciem zysków, lecz także z szeregiem wielu ważnych wydatków zapewniających właściwą opiekę i rozpoznawalność pośród ewentualnych przyszłych właścicieli czworonogów wywodzących się z linii hodowlanej przez nich oferowanej.

W skład wydatków chodzą opłaty PZK, uregulowanie:

 • kosztów reproduktora,
 • szczepienia,
 • badania kontrolne,
 • opieka weterynaryjna i
 • wiele czasu poświęconego ze swej strony szczeniętom,

w żaden sposób niepodlegającego jakimkolwiek przelicznikom poza frajdą i okazywaną miłością ze strony czworonogów.

Tagi artykułu: