Udostępnij ten artykuł.

Jak zmierzyć temperaturę u psa?

Psy niestety nie potrafią mówić i nie powiedzą nam co im jest, czy są chore, czy coś je boli, czy czują, że mają temperaturę. To wyłącznie od nas więc zależy, by jakoś móc określić ich aktualny stan. Oczywiście idealnie zadanie to wykona lekarz weterynarii, co jednak robić, gdy akurat jesteśmy w sytuacji, gdy na wizytę w gabinecie weterynaryjnym pies musi trochę poczekać, bo np. akurat jest weekend, albo zbyt późna godzina wieczorna? Warto więc wiedzieć, jak zmierzyć temperaturę u psa?

Pamiętajmy, że psy nie mogą poinformować nas słownie, że akurat źle się czują i coś im dolega. Jednak zachowanie naszego pupila może świadczyć o tym, że być może jest on chory i ma przy tym gorączkę. Najlepszym sposobem na pewne rozpoznanie gorączki u psa jest oczywiście zmierzenie jej termometrem. Gdy więc zaobserwujemy, że nasz pupil zaczął zachowywać się apatycznie, stał się osowiały, ma wzmożone pragnienie i raczej nie ma ochoty na jedzenie, lub też jakimś innym zachowaniem wzbudza nasze uzasadnione podejrzenia, że być może zachorował – zmierzmy mu wtedy temperaturę we własnym zakresie, jeśli tylko mamy w domu termometr. Wiele psich chorób zaczyna się właśnie od gorączki i nie mając pewności ani innej wiedzy, starajmy się nie przegapić tego ważnego wskaźnika. Znajomość aktualnej temperatury psa pozwoli nam upewnić się, czy konieczna jest jak najszybsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Za to zlekceważony pomiar temperatury u psa pozwoli niestety na dalszy rozwój choroby. Jak zmierzyć temperaturę u psa, Jak zmierzyć temperaturę u psa

Jaka jest właściwa temperatura u psa?

Zależnie od rasy, normalna temperatura ciała u dorosłego psa wynosi od 37,5°C do 38,5°C. Uzależniona jest ona jednak od wieku i wielkości zwierzęcia, dlatego psy ras małych i psy młode mające poniżej jednego roku życia posiadają wyższą temperaturę ciała, natomiast psy ras dużych i starsze – niższą, choć wcale niekoniecznie zawsze. Dla dorosłych dużych psów przedział ten wynosi 38-38,5°C, natomiast dla dorosłych małych psów 38,5-39°C. Szczeniaki mają jeszcze cieplejsze ciało, więc ich prawidłowa temperatura powinna wynosić 38,5-39,2°C.

Termometr elektroniczny dla psa

Termometr elektroniczny do mierzenia temperatury psa

UWAGA! Jeśli okaże się, że pomiar temperatury u psa wyniósł powyżej lub poniżej tych wartości – musi to bezwzględnie zwrócić naszą uwagę i powinniśmy koniecznie udać się wtedy z pupilem do najbliższego lekarza weterynarii. Jeżeli bowiem temperatura ciała psa przekroczy 39°C, lub spadnie poniżej 37°C – należy uznać, że zwierzę jest chore i należy koniecznie zasięgnąć w tym względzie porady lekarza!

Jaki termometr używamy do pomiaru temperatury ciała u psa?

Najlepszy jest oczywiście specjalny termometr weterynaryjny, który można zakupić w sklepach weterynaryjnych lub zoologicznych. Taki termometr jest cieńszy niż ludzki i z tyłu ma trwale dołączoną linkę z zapięciem (klamerką) na końcu, którą przy jego użyciu przypina się do swojego ubrania, co chroni termometr przed jego utratą w ciele zwierzęcia. Do pomiaru temperatury u psa nadaje się jednak również zwykły termometr ludzki, który kupimy w każdej aptece. Starajmy się jednak, by wybierać inny termometr, niż rtęciowy, bowiem rtęć jest trucizną, a w przypadku naszej nieostrożności i braku wprawy łatwo będzie o to, by termometr mógł przypadkiem ulec stłuczeniu. Do pomiaru temperatury u psa wspaniale sprawdza się również normalny termometr elektroniczny, który jest według niektórych specjalistów najlepszy w tym celu, tym bardziej, że pozwala szybciej (krótki czas wykonania pomiaru) uzyskać ostateczny i właściwy pomiar (termometr elektroniczny posiada z reguły lepszą dokładność pomiaru), co w przypadku niecierpliwych psów ma niebagatelne znaczenie. Jeżeli nie posiadamy ani termometru elektronicznego, ani weterynaryjnego, użyjmy zwykłego termometru ludzkiego o krótkim i grubym zakończeniu.

mierzenie temperatury u psa chihuahua

pomiar temperatury u psa chihuahua

Jak wygląda prawidłowy pomiar temperatury u psa?

Przede wszystkim należy starać się mierzyć ciepłotę ciała u psa spokojnego, odprężonego i wypoczętego. Nie powinno się tego robić np. świeżo po spacerze, gdy pies jest zmęczony i zgrzany, z jęzorem wywalonym z pyska. Pomiar temperatury u psa wykonuje się przede wszystkim doodbytniczo. Nie mierzymy temperatury u psów tak samo, jak to się robi u ludzi! Czyli nie wkładamy psom termometru do pyska lub do ucha, nie mierzymy też temperatury w psiej pachwinie.

Jeśli do pomiaru temperatury używamy termometru zwykłego, najpierw należy strząsnąć słupek wskaźnika (np. rtęci) w dół, do poziomu co najmniej 37°C. W przypadku termometru elektronicznego nie jest to oczywiście potrzebne. Następnie na końcówkę termometru trzeba nałożyć dosyć dużą ilość jakiegoś lubrykanta, czyli tłuszczu, jak np. olej mineralny (może być zwykły olej jadalny), olej parafinowy, oliwa, wazelina, lub nawet olejek pielęgnacyjny dla dzieci. Dopiero wtedy termometr można delikatnie włożyć do odbytu psa. Nałożona tłusta substancja pomoże wykonać to szybko, sprawnie i bez dyskomfortu oraz ryzyka ewentualnego podrażnienia odbytu pupila.

Nie ma wymogów w stosunku do pozycji psa przy mierzeniu mu temperatury ciała. Zależy to raczej od temperamentu i tolerancyjności naszego pupila. Pomiar temperatury u psa może być więc wykonany na stojąco, lub na leżąco. Nie wolno jednak robić tego gdy pies już siedzi i nie wolno pozwalać mu na siadanie w trakcie pomiaru! Jeśli obawiamy się problemów z zachowaniem swojego zwierzaka, warto poprosić do pomocy drugą osobę, która odpowiednio przytrzyma tułów i głowę psa. Gdy pupil zostanie już unieruchomiony, należy następnie podnieść i trzymać nasadę jego ogona, by nie pozwolić mu usiąść, bo wtedy jak to żartem mówią weterynarze – zwierzak „zje” nam termometr od „drugiej strony”, czyli wciągnie (wessie) go do odbytu i to będzie oczywiście wielkim kłopotem. Przed taką ewentualnością chroni właśnie wspomniana klamerka wraz z linką, przytwierdzoną do termometru weterynaryjnego.

Jak zmierzyć temperaturę u psa

pomiar temperatury u kundleka

Termometr wprowadzamy do odbytu psa na odpowiednią głębokość! Odpowiednia jest głębokość wynosząca ok. 2,5 cm. Czyli innymi słowy – termometr do odbytu psa wprowadzamy tylko na głębokość jego końcówki, ale nie dalej, czyli nie np. do połowy!

Podczas mierzenia temperatury ciała u psa, cały czas przytrzymujemy (kontrolujemy pozycję) zarówno samego psa, jak i termometr!  Pod żadnym pozorem nie puszczamy psa wraz z termometrem w odbycie, żeby sobie swobodnie pochodził, biegał i siadał bez żadnej kontroli. Ponadto, termometr elektroniczny pozostawiamy w odbycie pupila tak długo, aż włączy się sygnał informujący o wykonaniu pomiaru, czyli przez ok. dwie minuty. Po trzech minutach odczytujemy natomiast pomiar temperatury u psa w przypadku, gdy używamy zwykły termometr. Cały czas przytrzymujemy w tym czasie psa, uniemożliwiając mu odejście i siadanie.

Po zakończonym mierzeniu temperatury u psa, należy ostrożnie wyciągnąć termometr z odbytu psa, robiąc to jednym, zdecydowanym ruchem. Następnie odczytujemy uzyskany pomiar.

UWAGA! Jeżeli w trakcie tego zabiegu termometr złamie się w odbycie psa, to pod żadnym pozorem nie należy próbować samodzielnie usunąć go z odbytu, lecz natychmiastowo trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii, a najlepiej od razu zawieść tam psa. Takie przypadki są jednak na szczęście bardzo rzadkie, jednak z powodu zagrożenia taką ewentualnością, u zwierząt nie należy używać termometrów rtęciowych!

Objawy podwyższonej temperatury u psa. Objawy podwyższonej temperatury mogące świadczyć o jakiejś chorobie, u swojego psa można rozpoznać na podstawie jego zachowania oraz pomiaru temperatury jego ciała. Do takich objawów w zachowaniu u psów należą najczęściej: apatia i brak ruchliwości, niechęć do zabaw, osowiałość, suchy i gorący nos, wzmożone pragnienie, niechęć do spożywania podawanej karmy (brak apetytu). Przy bardzo wysokiej gorączce czasem występuje także biegunka, wymioty, nadmierny ślinotok, utrata na wadze, nadmierna (ropna) wydzielina z oczu i nosa, dziwne zmiany zachowania, zmęczenie i omdlenia, lub całkowita utrata przytomności.

Tagi artykułu: