Udostępnij ten artykuł.

Jak zmierzyć wysokość psa w kłębie?

Jak zmierzyć wysokość psa w kłębie?

Kłąb jest najwyżej wysuniętym fragmentem grzbietu psa. Nasadę szyi, znajdującą się na górze mniej więcej w połowie łokcia przedniej łapy, tworzą szczyty łopatek. Jest to tzw. okolica międzyłopatkowa.

Wysokość psa w kłębie mierzymy zawsze w linii prostej od podstawy łapy do wysokości kłębu przy użyciu specjalnej miary prętowej (laski zoometrycznej). Długość i szerokość mózgowioczaszki oraz kufy możemy zmierzyć natomiast cyrklem zoometrycznym, zaś do pomiarów długości grzbietu, długości szyi, obwodu szyi, obwodu nadgarstka, obwodu głowy i kufy wykorzystujemy zwykłą taśmę metryczną.

jak zmierzyć wysokość psa w kłębie

Pomiar wysokości w kłębie psa owczarka środkowoazjatyckiego

Jeżeli nie mamy miary prętowej, możemy skorzystać ze zwykłego domowego sposobu. W tym celu ustawiamy psa bokiem przy ścianie (najlepiej w pozycji wystawowej), zaznaczamy punktem albo kreseczką miejsce na ścianie przy kłębie, a następnie mierzymy odległość od podłoża. Pomiar wysokości w kłębie nie będzie rzecz jasna precyzyjny – jeżeli chcemy uwiarygodnić otrzymaną wartość, poprośmy o pomoc członka rodziny, który pomoże w utrzymaniu wystawowej pozycji czworonoga.

Tagi artykułu: