Udostępnij ten artykuł.

Jak zrobić odcisk psiego nosa ?

     Podstawowe części ciała psa to tułów, głowa, cztery łapy i dłuższy lub krótszy ogon. Oczywiście wszystkie te części składają się z jeszcze mniejszych, kolejnych "podzespołów", a każdy z nich ma swoją odpowiednią nazwę. Całość tworzy pokrój, czyli eksterier psa. Innymi słowy, eksterier to pokrój, czyli zewnętrzna budowa ciała zwierzęcia – w tym wypadku psa – zgodna z wzorcami rasy, czyli odpowiednimi standardowymi wymiarami ciała, maścią, kształtem itp., które są ustalane i obowiązują dla poszczególnych ras. Każda rasa ma swój wzorzec rasy. Pokrój to także zespół zewnętrznych cech budowy ciała zwierzęcia, określających stan rozwoju jego kośćca i umięśnienia oraz proporcje pomiędzy nimi, czyli harmonijność budowy jego ciała.

Jak ocenić pokrój zwierzęcia?

   Nie jest to wcale takie łatwe. Przede wszystkim należy być znawcą tematu i wzorców ras. Trzeba też mieć odpowiednie doświadczenie w tym względzie. W przypadku psów ocenę taka prowadzą sędziowie kynologiczni w trakcie kwalifikacji hodowlanej i na wystawach psów. Ocenę pokroju bydła można przeprowadzić za pomocą metod: oceny wzrokowej (ocena poszczególnych partii ciała i ich opis), fotograficznej, pantograficznej, opisu na prostokącie, oraz oceny punktowej (punktacja 1 - 9). Podobnie jest w przypadku psów, gdzie dominuje metoda wzrokowa i punktowa.

    W środowisku psiarzy, obok nazw powszechnych nadanych dla poszczególnych partii ciała psów, takich jak m.in.: ogon, pysk, nos, wargi, funkcjonują też takie, które przeciętnemu człowiekowi nic nie mówią. Tak jest np. z faflami, chorągwią, czy też z truflą.

Co to jest trufla?

     Trufla to zupełnie zabawna nazwa, która raczej kojarzy się ze słynnym, bardzo aromatycznym i drogim grzybem rosnącym w ziemi m.in. na terenach Francji, Włoch i Polski, a nie z psem. Jednak właśnie w związku z tym grzybem, taką nazwą określono kiedyś psi nos, bo jest on podobny kształtem i wyglądem do trufli-grzyba. Niezwykłym faktem jest też to, że do poszukiwania tych cennych i tajemniczych grzybów, wykorzystuje się właśnie nosy psów. Jednymi z najlepszych poszukiwaczy trufli są barbety, czyli francuskie psy dowodne. To bardzo stara rasa psów, uważana za przodka wszystkich psów dowodnych. Dobre w tym fachu są także lagotto romagnolo, czyli romańskie psy dowodne. To bardzo miłe rodzinne pieski podobne do pudli. Co dziwne – zbieracze trufli mówią, że idą polować na trufle, a nie je zbierać. Psi nos został więc nazwany truflą dlatego, że przypomina grzyba-truflę z wyglądu i większość psich nosów dobrze sobie radzi z wyszukiwaniem tych ludzkich przysmaków. Można też przyjąć, że swój początek pies bierze właśnie od trufli, bo trufla to inaczej psi nos, a więc najbardziej wysunięty do przodu koniec psa. Po bokach trufli fafle, czyli wargi. Natomiast cały pysk psa to kufa.

Jak zrobić odcisk psiego nosa, czyli trufli?

   Linie papilarne biegnące po naszych ludzkich dłoniach są niepowtarzalne. Dlatego też odciski palców są powszechnie wykorzystywane do identyfikacji tożsamości poszczególnych ludzi (np. w kryminalistyce, przez urzędy wydające dokumenty osobiste itp.). Czy u psów też istnieje coś, co analogicznie do ludzkich linii papilarnych, pozwalałoby zidentyfikować zwierzę? Otóż tak! Psy można identyfikować w różny sposób. Może to być np. indywidualny wygląd zewnętrzny psa i układ plamek na sierści. Inną w 100% skuteczną metodą identyfikacji jest badanie DNA. Jednak to bardzo droga metoda. Jest jednak jeszcze jedna dobra metoda identyfikacji psów, prosta, skuteczna i tania.

Barwniki spożywcze potrzebne do zrobienia odcisku psiego nosa

Barwniki spożywcze w czterech kolorach

   Mało kto wie, że niepowtarzalny jak odciski naszych palców, jest także odcisk psiego nosa. Jest to sieć bruzd i zmarszczek, które składają się na truflę, czyli końcówkę psiego nosa. Owa sieć, w połączeniu z rysunkiem nozdrzy psa, tworzy indywidualny osobniczo odcisk, który jest uważany za cechę charakterystyczną danego czworonoga. Wiele organizacji kynologicznych na świecie identyfikuje psy właśnie na podstawie tego odcisku. Tworzone są nawet rejestry odcisków psich nosów, które służą potem identyfikacji zaginionego lub skradzionego psa. Więc jak zrobić odcisk psiego nosa, czyli trufli?

   Okazuje się, że możemy to zrobić zupełnie samodzielnie i w domowych warunkach. Wykonanie nie jest wcale skomplikowane, należy tylko zaopatrzyć się w tym celu w pewne niezbędne atrybuty. Potrzebujemy więc do tego: ligninę, barwnik spożywczy (bez obaw dla psiego zdrowia – barwniki spożywcze nie są toksyczne i łatwo można je zmyć), kawałek czystego papieru, oraz chętnego i choć odrobinkę cierpliwego psa.

Jak zrobić odcisk psiego nosa?

     Otóż najpierw należy osuszyć truflę nosa psa. Następnie ligninę (musi to być odpowiednio wielki kawałek, wystarczający na pokrycie całej trufli) nasączamy barwnikiem spożywczym i przyciskamy do psiego nosa (przyciskamy przez parę sekund, trzeba przy tym przypilnować, by pies nie zlizał barwnika, stąd prośba o cierpliwego psiaka). Teraz już tylko wystarczy zdjąć ligninę, a na jej miejsce przycisnąć do nosa psa kawałek czystego papieru. Należy to zrobić starannie, na tyle, aby odbiła się góra i boki nozdrzy. I w ten oto sposób – na papierze pozostanie nam odcisk trufli naszego ukochanego zwierzaka! Pozostaje jedynie życzyć Państwu – Miłej zabawy!

P.S. – W Polsce jeszcze nie funkcjonuje „truflowa” identyfikacja psów, ale za to odcisk nosa naszego pupila można pięknie oprawić i zachować sobie na pamiątkę!

ciekawostki o psach, co jest potrzebne do zrobienia odcisku nosa u psa, co jest potrzebne do zrobienia odcisku psiego nosa, eksterier psa, identyfikacja psa, jak zrobić odcisk nosa czworonoga, jak zrobić odcisk nosa psa, jak zrobić odcisk nosa pupila, jak zrobić odcisk nosa u psa, jak zrobić odcisk psiego nosa, jak zrobić odcisk psiej trufli, nos, nos psa, nos u psa, odcisk nosa naszego czworonoga, odcisk nosa naszego pupila, odcisk nosa psa, odcisk nosa u psa, odcisk psiego nosa, pies, potrzebne rzeczy do zrobienia nosa psa, psi nos, psie ciekawostki, psy, ślad po nosie psa, wszystko o psach

Tagi artykułu: