Udostępnij ten artykuł.

Jak zwalczać otyłość u psa?

Otyłość, na którą cierpi co trzeci pies na świecie, stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych czworonogów. Co zrobić, jeśli widzimy, że nasz pies stał się zdecydowanie zbyt gruby? Jak nie dopuścić do rozwoju groźnych chorób powodowanych przez otyłość? Odchudzamy naszego psa! Sprawdź jak zrobić to w sposób bezpieczny i skuteczny. Nie pozwól, by długość życia Twojego psa uległą znacznemu skróceniu przez nadwagę.

Jak zwalczać otyłość u psa?

Odpowiednia dieta i codzienny ruch to podstawowe metody, jakie należy zastosować. Psy, podobnie jak ludzie, również mają swoje nawyki żywieniowe. Zwierzęta wyrabiają je we wczesnej młodości, co nie znaczy, że nie można ich zmienić, jeśli są nieprawidłowe. Zbyt duże porcje jedzenia, niewłaściwy skład karmy, bogactwo tłuszczów i pustych kalorii. Wszystko ot ma kluczowy wpływ na otyłość psów. Ta groźna choroba może powodować szereg schorzeń i problemów zdrowotnych, które mogą okazać się dla psa śmiertelnym niebezpieczeństwem.

jak zwalczać otyłośc u psa, kota

Do czego może prowadzić otyłość psa?

Im szybciej zareagujemy na nadwagę naszego psa, tym lepiej. Zwiększy to szansę na uniknięcie tak groźnych chorób jak nowotwory, cukrzyca, zawał serca, zwyrodnienie kości i stawów i wiele innych. Praktycznie nie da się znaleźć dziedziny psiego życia, na którą nadwaga nie miałaby negatywnego wpływu. Począwszy od problemów z układem krążenia, które zdarzają się najczęściej. Jednym z podstawowych skutków nadwagi u psa jest wzrost ciśnienia krwi. To z kolei powoduje, że pies szybciej się męczy i staje się mniej tolerancyjny na wysiłek fizyczny. Otyłość negatywnie wpływa również na układ oddechowy psa. Naszym czworonogom wzrasta zapotrzebowanie na tlen, a górne drogi oddechowe, na skutek otłuszczenia, ulegają zwężeniu. Powoduje to trudności z oddychaniem i znaczne problemy wynikające z szybkiego zmęczenia. Niezwykle istotnym zagrożeniem, powodowanym przez otyłość psów, jest cukrzyca. Choroba ta atakuje psy o złych nawykach żywieniowych. Jako przykład można podawać tu jedzenie przez psy resztek ze stołu, czy nadmiernie przesolonych produktów.

W przypadkach niektórych psów, niezbędne jest podawanie insuliny – dokładnie tak samo, jak u ludzi. Otyłość i nadwaga bardzo niekorzystnie wpływają na układ ruchowy naszego psa. To nie tylko wolniejszy bieg czy problemy z poruszaniem się. To także ryzyko chorób zwyrodnieniowych, zapalenia kości czy choroby stawów. Otyłość i nadwaga to czynniki, które mają realny wpływ na wzrost zachorowalności na nowotwory. Zdanie to można dopasować zarówno do ludzi, jak i do psów. Badania potwierdzają, że czworonogi z dużą nadwagą mają większą tendencję do zapadania na choroby nowotworowe.

Odchudzamy naszego psa

Powyższe konsekwencje otyłości u psa to tylko niektóre ze znacznie bogatszego katalogu problemów wywoływanych nadwagą. Wymarzona sytuacją byłaby kompleksowa profilaktyka i zapobieganie tyciu. Niestety, zarówno nasz tryb życia, jak i brak fachowej wiedzy sprawiają, że popełniamy błędy, ograniczając psu ilość ruchu czy podając niewłaściwe jedzenie. Jak zwalczać otyłość u psa, jeśli nasz pupil już na nią cierpi? Współcześnie, mamy do wyboru wiele opcji i rodzajów terapii. Warto jednak pamiętać, że plan odchudzania psa powinien być dostosowany indywidualnie, dlatego nie obejdzie się bez konsultacji z weterynarzem. Odchudzając psa na własną rękę, możemy jeszcze bardziej mu zaszkodzić.

barf dla psa otyłego

Podstawowe cele, które chcemy osiągnąć, by zmniejszyć wagę naszego psa, to:

Tylko połączenie tych dwóch procesów zapewni trwałe i bezpieczne odchudzanie, stanowiąc jednocześnie odpowiedź na pytanie jak zwalczać otyłość u psa. Aby ograniczyć podaż energii, należy wprowadzić swojemu psu odpowiednią dietę. Szacuje się, że optymalna zmiana energetyczna będzie miała miejsce wtedy, kiedy pies otrzyma ok. 60-80% dotychczasowej ilości kalorii. To, jaką karmę podamy psu zależy od rasy, wielkości, dziennego zapotrzebowania i trybu życia naszego czworonoga. Oczywiście, warto wybierać najlepsze jakościowo karmy, które posiadają bogatą zawartość dobrze przyswajalnego białka. Karmy dla psów od uznanych producentów posiadają często nawet 90% mięsa, nie zawierają glutenu czy produktów zbożowych ani rożnego rodzaju „wypełniaczy”. Dzięki temu, ograniczamy przyrost tkanki tłuszczowej u psa. Co więcej, warto wybierać te karmy, które dedykowane są psom z tendencją do nadwagi.

Wielu producentów oferuje karmy doskonale zbilansowane, dostarczające niezbędnego zapotrzebowania energetycznego, bez wątpliwej jakości wypełniaczy. 

  • Białko odgrywa szczególną rolę w diecie psów, ponieważ zapewnia zwiększone uczucie sytości, dzięki czemu porcje jedzenia mogą być ograniczone. 
  • Niezwykle istotne są również węglowodany, ale tyko te łatwo przyswajalne i najlepsze jakościowo – z niskim indeksem glikemicznym. Dzięki niemu, organizm pobudza tłuszcze, wykorzystując je jako źródło energii. 
  • Włókno działa podobnie jak białko, zapewniając poczucie sytości przy mniejszych dawkach pokarmu. Dodawanie włókien do jedzenia stymuluje przemianę materii – kolejny czynnik niezbędny do ograniczenia otyłości psów. 
  • Kwasy CLA, AHA – ograniczają one przemianę węglowodanów w tkankę tłuszczową, powodując utratę masy ciała.

zwalczanie otyłości u psa poprzez ruch np. pływanie

Jak zwalczać otyłość u psów w sposób bezpieczny?

Przede wszystkim, należy pamiętać, by nie zmieniać diety naszego psa w sposób radykalny. Poszczególne składniki należy wprowadzać do planu żywieniowego stopniowo, aż do całkowitego zastąpienia dotychczasowej diety nowym sposobem żywienia. Bardzo istotne jest wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych, które powodują, że psy przybierają na wadze. Mowa tu o obecności psa w domu podczas przygotowywania posiłków czy podrzucaniu psu kąsków ze stołu. Ludzkie jedzenie może stanowić przyczynę wielu chorób psa, z uwagi na obecność soli, przypraw oraz składników, które dla czworonoga są niezdrowe. Jeśli zdecydujemy się samemu przygotowywać posiłki, używajmy do tego produktów nieprzetworzonych i nieobfitujących w tłuszcz.

Tagi artykułu: