Udostępnij ten artykuł.

Jaką rasę psa wybrać?

W poniższym artykule rozważymy kwestię wyboru odpowiedniej rasy psa. Odpowiemy sobie na kilka pytań związanych z mechanizmem owego wyboru i rozwiejemy wszelkie wątpliwości trapiące przyszłych właścicieli psów.

Jaką rasę psa wybrać? - Przestrzeń mieszkalna

Jeżeli mieszkamy w małym, blokowym mieszkanku nie powinniśmy decydować się na zakup dużego psa w typie molosa bądź owczarka. Psy pasterskie, myśliwskie i większość dużych ras psów mają duże zapotrzebowanie na ruch i mogą męczyć się na małych przestrzeniach. Właściciele powinni zważać na dobro zwierzęcia i nie wprowadzać go do środowiska, które będzie dlań nienaturalne i wymusi zmianę trybu życia. Czworonogi, które są pozbawione stałej, dużej dawki ruchu mogą stawać się apatyczne i niemrawe.
Wszyscy mieszkańcy dużych aglomeracji powinni zastanowić się nad ewentualnością zakupu psów z grupy IX klasyfikacji FCI. Psy ozdobne i do towarzystwa doskonale nadają się do życia w mieście, gdyż mają ograniczone zapotrzebowanie na ruch i z pewnością nie będą czuły się przytłoczone małą przestrzenią życiową. Do najbardziej popularnych psów „miejskich” zaliczamy: Chihuahua, Bolończyka, Hawańczyka, Yorkshire Terriera, Pudla miniaturowego, Gryfonika belgijskiego, Gryfonika brukselskiego, Chińskiego Grzywacza, China japońskiego itp.

Jaką rasę psa wybrać?- Dom z małymi dziećmi

Nie od dzisiaj wiadomo, że psy działają na dzieci niezwykle stymulująco. Dziecko rozwijające się w domu, w którym żyje przynajmniej jedno zwierzę, jest bardziej empatyczne, otwarte na rówieśników i śmiałe. Małe dzieci uczą się poza tym odpowiedzialności i nabierają cech właściwych dorosłym.

Oczywiście nie wszystkie psy są odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Niektóre czworonogi po prostu nie tolerują małych, wścibskich istotek ludzkich, które przez cały czas im dokuczają, ciągną za ogony i chcą się bawić. W przypadku dzietnych rodzin niezwykle niefortunnym pomysłem wydaje się sprowadzenie do domu psa rasy agresywnej (wykaz psów ras agresywnych mogą Państwo znaleźć na naszej stronie), bądź psa dużego lub bardzo dużego. Duże i olbrzymie psy są na ogół dobrze nastawione do dzieci i nie chcą zrobić im krzywdy, jednakże ich monstrualne rozmiary są w same w sobie niebezpieczne dla dziecka. Pies w trakcie zabawy z najmłodszymi może wyrządzić im krzywdę, nie zdając sobie z tego sprawy.

Dobrym wyborem dla młodych rodziców jest z całą pewnością Labrador Retriever i Cocker Spaniel. Te rasy są z założenia bardzo łagodne i przyjazne dzieciom, a przede wszystkim cierpliwe. Cocker Spaniele są często określane jako „dzieci w ciele psa”. Mają niespożyte pokłady energii i nigdy nikomu nie wyrządziłyby krzywdy. Choć bywają zawsze wyjątki!

Jaką rasę psa wybrać? - Tryb życia właściciela

Większość psów potrzebuje stałego i częstego kontaktu z właścicielem. Jeżeli pracujemy przez większą część dnia powinniśmy zastanowić się nad sensem zakupu czworonoga. Z psem jest trochę tak jak z dzieckiem - musimy poświęcać mu wystarczająco dużo uwagi, aby jego rozwój przebiegał w prawidłowy sposób. Oczywiście nie wszystkie psy wymagają od właściciela stałej uwagi i kontroli. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zbyt częste kontakty ze czworonogiem, powinny dokładnie przemyśleć wybór rasy i zwrócić uwagę na dane odnoszące się do systemu szkolenia i przebiegu procesu adaptacyjnego. Przykładowo, psy rasy Amstaff zachowują się niezwykle agresywnie, kiedy przez dłuższy czas przebywają w samotności. Mogą wykazywać wówczas problemy adaptacyjne jak i również przejawiać zachowania agresywne. Z kolej Siberian Husky mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch, skutkiem czego właściciel musi poświęcić na spacery przynajmniej dwie godziny w ciągu dnia. Jeżeli Husky nie będą miały okazji aby się wyszaleć, wówczas mogą niszczyć domowe sprzęty, albo też kierować swoją złość na pozostałych domowników.

Jaką rasę psa wybrać? - Możliwości finansowe właściciela

Kolejną sprawą są możliwości finansowe właściciela. Decydując się na zakup psa rasowego, powinniśmy dokładnie przeczytać jego charakterystykę oraz skonsultować się z innymi właścicielami. W Internecie znajdziemy masę for internetowych, na których właściciele wymieniają się spostrzeżeniami odnośnie do wychowania i pielęgnacji danej rasy psów. Stąd też możemy wywnioskować, czy psy mają jakieś szczególne wymagania żywieniowe i pielęgnacyjne oraz czy nie przekroczą one naszych możliwości finansowych. Zdecydowanie najwięcej uwagi potrzebują psy ras ozdobnych i do towarzystwa. Właściciele muszą bowiem stosować restrykcyjną dietę, a także pamiętać o regularnych wizytach w psim salonie fryzjerskim. Najprostsze w utrzymaniu są psy krótkowłose i psy wywodzące się od raz pierwotnych.

Obecność innych zwierząt w domu

Jeżeli posiadamy małe zwierzęta – takie jak szczurki, chomiki czy fretki – nie powinniśmy decydować się na zakup psów myśliwskich. Rasy myśliwskie posiadają naturalny pęd do wyłapywania małej zwierzyny, przez co mogą atakować naszych mniejszych domowników.
Należy pamiętać, że pokojowa egzystencja psa i innych zwierząt nie jest kwestią przypadku, a odpowiedniego przyuczenia i wyszkolenia. Jeżeli zwierzę od najmłodszych lat będzie przyzwyczajane do obecności innego czworonoga w domu, wówczas nie powinno sprawiać problemów.

Podsumowując, wybór właściwego czworonoga nie jest sprawą prostą. Musimy przeanalizować kilka czynników i odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Dopiero po sporządzeniu listy wymagań i oczekiwań możemy zabrać się za aktywne poszukiwanie psa.

Tagi artykułu: