Udostępnij ten artykuł.

Jaki charakter ma Berneńczyk?

Berneński pies pasterski jest obecnie coraz popularniejszą rasą psów w naszym kraju. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wspaniałemu wyglądowi i dobremu zdrowiu, ale także dzięki przyjacielskiemu i zrównoważonemu charakterowi. To nie tylko wspaniały psi przyjaciel i stróż domu, ale również oddany i wierny członek rodziny! Warto dowiedzieć się nieco więcej o charakterze Berneńskiego psa pasterskiego.

Specjaliści ustalili zgodnie, że z cała pewnością psy pokroju obecnego berneńskiego psa pasterskiego żyły na terenach dzisiejszej Szwajcarii już od ok. 4000 lat przed naszą erą. Pomiędzy 1000 a 600 rokiem p.n.e. pojawiły się tu  z kolei psy wielkością zbliżone dzisiejszego berneńskiego psa pasterskiego. Obecny berneńczyk, pochodzi więc ze Szwajcarii, gdzie od samego początku powstania rasy, był przeznaczony do pilnowania stad bydła wypasanego na halach górskich. Psy tej rasy od początku pilnowały również domu wraz z podwórzem i całym obejściem, co zresztą doskonale robią po dzień dzisiejszy! Co ciekawe – niegdyś owczarki te ciągały też wózki z bańkami pełnymi mleka do mleczarni i wytwórni serów, lub na targ. Obecnie już się ich oczywiście do tego nie wykorzystuje – nie są to już psy czysto użytkowe, pracujące, pozostają natomiast głównie wspaniałymi stróżami domu i psami do towarzystwa.

pies berneńczyk

suczka berneńczyka Morgan

Wygląd berneńczyka w skrócie

Berneńskie psy pasterskie posiadają mocną i pełną wyrazu głowę, z mocną, graniastą kufą oraz przylegającymi uszami. Ich łeb jest zresztą o wiele bardziej charakterystyczny, ze względu na trójkolorowe umaszczenie – łeb jest czarny, podpalany na rudo i z białymi znaczeniami. Przez takie umaszczenie i kształt głowy, przypominają nieco bernardyny. Wysokość w kłębie tych mocnych psów wynosi 64 do 70 cm w przypadku samców, oraz 58 do 66 cm w przypadku suk. Masa ich ciała wynosi z kolei powyżej 40 kg, a więc są to stosunkowo masywne i ciężkie psy. Ich sylwetka jest jednak zwinna i są zwrotne oraz szybkie, jak to owczarki. Całości dystyngowanej postawy berneńczyka, dopełnia obficie owłosiony tułów oraz puszysty, jednak niezakręcony ogon. Przeciętna długość życia berneńczyka wynosi ok. 10-12 lat.

wzorzec berneńskiego psa pasterskiego

berneński pies pasterski Rufus

Największe zalety berneńczyka

Spojrzenie berneńczyka wyraża czujność, serdeczność i przyjaźń wobec swojego właściciela, jego rodziny i całego świata. Są to psy roztropne, przywiązane do człowieka i z ochotą podejmujące się nowych zadań. Są przy tym jak poczciwe, olbrzymie niedźwiedzie, które mają przyjacielski charakter i wielkie serce! Pies Berneńczyk zawsze dostosuje się do trybu życia swoich właścicieli i ich rodzin, będą też w nim aktywnie uczestniczyć. Miłośnicy tej rasy uważają, że to najważniejsze cechy charakteru, dzięki którym pies ten zyskał wszędzie wielką sympatię i popularność. To obecnie jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie! Należy jednak przy całej sympatii do tej wspaniałej rasy pamiętać, że pies ten wymaga jednak całkiem sporej, codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu!

Charakter berneńczyka w szczegółach

Psy te mają nieskomplikowany, zrównoważony i bardzo przyjacielski charakter, chętnie przebywają wśród ludzi oraz bardzo przywiązują się do właścicieli i całej rodziny. Z wielkim zainteresowaniem i chęcią uczestniczą we wszystkich wspólnych formach aktywności – byle tylko odbywało się to razem – mają bowiem wrodzoną potrzebę kontaktu z człowiekiem! Wszystko to sprawia, że idealnie spełniają wymagania większości rodzin pragnących mieć psa!

berneńczyk i jego pani Ewa

Ewa i berneńczyk Margo

Berneńczyki są bardzo karne, powierzone obowiązki wypełniają z oddaniem i spokojem, zmierzając zawsze prostą drogą do wytyczonego im celu. Każdy pies berneńczyk zawsze chce być przydatny, dlatego z wielką satysfakcją będzie przynosił nam kapcie, gazetę, a na spacerze będzie wiernie niósł za nami koszyk z zakupami. Szkolenie psa różnych komend to także wielka satysfakcja, bo berneńczyki szybko się uczą i karnie wykonują! W wolnych chwilach okazują dodatkowo bardzo wiele radości i chęci do zabawy – to druga, bardzo dobra strona ich wspaniałego, pogodnego charakteru.

Każdy kto bierze sobie psa tej rasy musi wiedzieć, że przyjaźń z takim zwierzakiem powinna już trwać dozgonnie. Każdy berneńczyk najchętniej nigdy nie rozstawałby się bowiem ze swym właścicielem ani na chwilę. Dla tego psa nie ma nic gorszego, jak konieczność zmiany właściciela!

Psy tej rasy są również bardzo czujne, dzięki czemu są idealnymi i sprawdzonymi stróżami całego domu i obejścia dookoła. Od razu zgłaszają szczekaniem, jeśli tylko dzieje się coś złego, lub nawet tylko niecodziennego lub nieprzewidzianego. Wobec obcych berneńczyki są nieufne i potrafią utrzymać ich na dystans. Jednak na wyraźne przyzwolenie właścicieli odpuszczają obcym, których jednak cały czas bacznie pilnują i obserwują.

berneńczyk Muffin

berneńczyk Muffin

Berneńczyki niegdyś miały też pewne małe wady, a mianowicie pewne ostre tony w charakterze, które przez wiele pokoleń hodowli, kynolodzy starali się wyłagodzić. Obecnie są to jednak psy nie wszczynające bójki, towarzyskie dla innych psów i zdecydowanie spokojne w stadzie. Jeśli jednak od małego będą zbyt często pozostawiane samym sobie i nie będą socjalizowane z innymi psami, mogą wtedy przejawiać pewien brak zaufania wobec otoczenia, co w konsekwencji może sprzyjać zachowaniom agresywnym.

Berneńczyk w stosunku do dzieci

Psy tej rasy uważane są za anioły na czterech łapach i mają bardzo dobra opinię szczególnie wobec dzieci. Ich niewyczerpane pokłady cierpliwości są chyba jakoś zresztą wyczuwalne, ponieważ dzieci instynktownie nie lękają się berneńczyków! Jeśli taki pies poczuje się w towarzystwie dzieci nagle zbyt znużony, lub po prostu zabawa przestanie mu odpowiadać, to usunie się delikatnie gdzieś na bok. Nigdy natomiast nie będzie się sprzeciwiał nawet dziecku, taka postawa przechodzi jego pojęcie! To bardzo łagodne psie miśki! Ponadto, skoro jak każdy pies pasterski, bacznie strzegą swojego rodzinnego stada, to upilnują jak oka w głowie także i dzieci. A zimą można je wykorzystać na przykład do zabaw na śniegu i ciągnięcia sań z dziećmi, co z wielką ochota wykonują!

chłopczyk z berneńskim psem pasterskim

chłopczyk z berneńskim psem pasterskim Zoltarem

Nakazy i zakazy wobec berneńczyka

Berneńczyki należy szkolić i rozwijać ich inteligencję, bo psy te uwielbiają pracować. Trzeba również okazywać im wiele przywiązania i troski, nie zostawiać ich samych i nie porzucać, za to poświęcać im wiele czasu. Berneńczyki wymagają jednak konsekwentnego wychowania od szczenięcia oraz dbałości o należyty stosunek wobec ludzi i innych zwierząt. Oczywiście należy też od małego dbać o odpowiedni rozwój fizyczny psów tej rasy pamiętając, że wymagają sporo ruchu i spacerów na świeżym powietrzu.

Berneńczyka nie wolno zostawić samego, a nawet ignorować (nie zauważać) go obok siebie! Psy te ciężko znoszą przywiązywanie do łańcucha i samotne życie przy budzie. Należy je za to traktować jak nieskomplikowane, towarzyskie psy do towarzystwa. Wielka tragedią dla berneńczyka jest bicie i porzucenie! Szkodzi mu także trzymanie w małym mieszkaniu, ponieważ to duży i ruchliwy pies.

berneńczyk charakter, berneński pies pasterski charakter, Jaki charakter ma bernenski pies pasterski, berneńczyk zalety, pies berneński, owczarek berneński, pasterski pies berneński, berneńczyk charakter, berneński pies pasterski charakter, Jaki charakter ma bernenski pies pasterski, berneńczyk zalety, pies berneński, owczarek berneński, pasterski pies berneński

Tagi artykułu: