Udostępnij ten artykuł.

Jakich imion dla psów lepiej unikać?

Wybór odpowiedniego imienia dla psa/suczki nie jest prostą sprawą. Właściciele nieraz długimi tygodniami głowią się, które imię najlepiej oddawałoby charakter i osobowość ich pupila. Niestety, bardzo często zapominają, że oprócz walorów estetycznych przezwisko powinno być przede wszystkim proste i czytelne.

Uwaga! Wybór imienia dla psa to sprawa indywidualna, dlatego prosimy traktować ten artykuł z przymrużeniem oka.

Imiona zwierzęce nadaje się najczęściej w ramach mody; mogą pochodzić od nazw zespołów, ulubionych napojów alkoholowych czy bohaterów książkowych. Tradycjonaliści chętnie wybierają imiona uniwersalne, modne zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i obecnie. Reksio, Azor, Pchełka, Łatka, Muszka – te imiona nigdy nie wyjdą z mody. 
Suczki bardzo często noszą imiona kobiece, np. Sonia, Tina czy Tosia. Wśród imion dla psów prym wiodą: Max, Roki, Nero, Kajtek czy Dżeki.

Jakich imion dla psów lepiej unikać


Porównując wszystkie imiona, możemy dostrzec pewną prawidłowość – imiona są dźwięczne i dwusylabowe. Nadając imię, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • psy nie rozumieją sensu naszych słów, nie potrafią ocenić, który wybór jest trafniejszy. Liczy się przede wszystkim ton głosu w czasie wypowiadania imienia.
  • długie imię nie jest dla psa wyraziste, tzn. zwierzę nie skupia uwagi na właścicielu w czasie jego wypowiadania.
  • jeżeli imię zawiera spółgłoskę twardą, zwierzę mocniej na nie zareaguje.

Jakich imion dla psów lepiej unikać?

Imię to swego rodzaju znamię, z którym pies i właściciel muszą żyć na stałe. Z tego powodu powinniśmy zastanowić się, czy nadając czworonogowi konkretne przezwisko nikogo nie obrażamy…

Tych imion dla psów lepiej unikać:

  • imiona kojarzące się z grupą społeczną albo etniczną: Cygan, Murzyn, Rumun etc.
  • imiona męskie albo kobiece w oficjalnej formie: Anna, Kamil, Michał. Świadomość, że pies nosi takie samo imię co bliska nam osoba, nie jest szczególnie miła. Nawet jeżeli sami nie poczulibyśmy się urażeni, dowiadując się, że czworonóg ma tak samo na imię, weźmy pod uwagę otoczenie.
  • imię nie powinno być kontrowersyjne. Ostatnimi czasy popularny jest trend nadawania imion, które w językach obcych są tłumaczone jako przekleństwo. Pamiętajmy, że zawsze możemy spotkać osobę, która zna język i poczuje się urażona.
  • imię to wizytówka – nie dla psa, ale dla właściciela. To właściciel bierze odpowiedzialność za czworonoga, dlatego oryginalność w nadawaniu przezwisk powinna mieć swoje granice.
  • imiona takie jak Reksio czy Maksio są nadawane co czwartemu czworonogowi. Oczywiście, nie da się ukryć, że są dźwięczne i wpadają w ucho, ale istnieje ryzyko, że na spacerze spotkamy kilkoro właścicieli psów, którzy – podobnie jak my – nie popisali się zabójczą kreatywnością. Co wtedy? Pies na dźwięk swojego imienia zacznie biec w stronę nieznanej osoby.

jakie nadać imię psu lub suczce

To z grubsza wszystkie reguły odnoszące się do procedury nadawania imion dla psa lub suczki. Jeżeli mają Państwo własne spostrzeżenia, zachęcamy do dzielenia się nimi w komentarzach lub dodania do bazy psich imion. Jakich imion dla psów lepiej unikać, Jakich imion dla psów lepiej unikać

Tagi artykułu: