Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Jakich zwierząt nie można hodować w domu?

Jakich zwierząt nie można hodować w domu?

Hodowanie zwierząt w domu stało się popularne w ciągu ostatnich lat. Wielu ludzi decyduje się na przygarnięcie psa, kota, rybek czy ptaków. Jednak nie wszystkie zwierzęta nadają się do życia w warunkach domowych. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla ludzi, inne wymagają specjalnych warunków, których nie jesteśmy w stanie zapewnić, a jeszcze inne są po prostu chronione prawem i ich hodowla jest zabroniona. W tym artykule przyjrzymy się, jakich zwierząt nie powinniśmy hodować w domu.

Zakaz hodowli niebezpiecznych zwierząt

Przepisy zakazujące hodowli zwierząt uznawanych za niebezpieczne obowiązują w Polsce od 2004 roku. Niemniej jednak, przez wiele lat były one jedynie literą prawa, ponieważ nie określono konkretnych gatunków objętych tym zakazem. Teraz Ministerstwo Środowiska podjęło kroki w celu uzupełnienia tych braków.

"Stworzyliśmy listę, którą podzieliliśmy na dwie główne kategorie. Pierwsza obejmuje zwierzęta, które nie mogą być hodowane w warunkach domowych. Druga kategoria to gatunki, które można hodować, ale tylko po uzyskaniu zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska" - wyjaśnia Magdalena Sikorska, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

Zwierzęta zakazane do hodowli

W pierwszej kategorii umieszczono 52 gatunki lub ich grupy. Są to zwierzęta uznawane za wyjątkowo niebezpieczne, które ze względu na swoją naturalną agresywność lub specyficzne cechy biologiczne mogą stanowić zagrożenie dla ludzi. Wśród nich znalazły się m.in. pewne gatunki skorpionów, warany z Komodo, goryle, wilki, gepardy, pumy, rosomaki, tapiry czy hipopotamy nilowe.

Zwierzęta dozwolone z ograniczeniami

Natomiast druga kategoria zawiera 57 gatunków lub grup gatunków zwierząt. Aby móc je hodować, konieczne jest uzyskanie zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Każde z tych zwierząt musi być wyposażone w chip identyfikacyjny oraz mieć zapewnione odpowiednie warunki bytowe. Warunki te zostaną sprawdzone przez inspektora weterynarii, którego hodowca będzie zobowiązany wezwać na własny koszt.

Jakich zwierząt nie można hodować w domu?

Zwierzęta dzikie i egzotyczne

Zwierzęta takie jak tygrysy, lwy, aligatory czy wielkie węże, choć fascynujące, zdecydowanie nie nadają się do hodowli w warunkach domowych. Są to zwierzęta o specyficznych potrzebach, które trudno zaspokoić w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Ponadto mogą one stanowić realne zagrożenie dla ludzi.

Niektóre gatunki ptaków

Chociaż wiele ptaków, takich jak kanarki czy papużki, świetnie czuje się w domu, istnieją gatunki, które nie nadają się do hodowli. Przykładowo, sokoły czy jastrzębie są ptakami drapieżnymi i wymagają specjalnych warunków oraz pozwolenia na ich hodowlę.

jakich zierzat nie można hodować w domu - wilków

Zwierzęta chronione

Wiele gatunków zwierząt jest chronionych na mocy różnych konwencji międzynarodowych. Przykładowo, niektóre gatunki żółwi, jaszczurek czy węży są objęte ochroną i ich hodowla bez odpowiedniego pozwolenia jest nielegalna.

Nietoperze

Choć fascynujące, nietoperze to zwierzęta, które nie nadają się do hodowli w domu. Są to zwierzęta nocne, które w naturalnych warunkach prowadzą bardzo aktywny tryb życia. W warunkach domowych trudno zapewnić im odpowiednie warunki.

Duże gatunki ryb

Niektóre gatunki ryb, takie jak rekiny czy sumy, osiągają imponujące rozmiary i wymagają ogromnych akwariów, które trudno jest zapewnić w warunkach domowych.

Zwierzęta trujące

Niektóre zwierzęta, takie jak pewne gatunki żab, węży czy pająków, produkują trucizny, które mogą być niebezpieczne dla ludzi. Chociaż niektórzy entuzjaści decydują się na hodowlę takich zwierząt, wymaga to specjalistycznej wiedzy i odpowiednich środków ostrożności.

Małpy

Choć często postrzegane jako urocze i inteligentne, małpy to bardzo wymagające zwierzęta, które potrzebują dużo przestrzeni, stymulacji i towarzystwa innych małp. Hodowla małp w warunkach domowych jest nie tylko trudna, ale często także nieetyczna.

jakich zwierząt nie można hodować w domu - ocelota

Dzikie gryzonie

Chociaż chomiki, myszy czy szczury są popularnymi zwierzętami domowymi, ich dzikie odpowiedniki, tak jak szczury śniade czy nornice, nie nadają się do hodowli w domu.

Skorpiony i inne owady

Choć niektórzy hodowcy specjalizują się w hodowli egzotycznych owadów, takich jak skorpiony, tarantule czy modliszki, nie są to zwierzęta dla każdego. Wymagają one specjalistycznej wiedzy i opieki.

Dzikie koty

Choć domowe koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, ich dzikie kuzynki, takie jak oceloty, serwale czy karakale, nie nadają się do hodowli w warunkach domowych.

 jakich zwierząt nie można hodować w domu małp

Podsumowanie

Hodowla zwierząt w domu to wielka odpowiedzialność. Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie jakiegoś zwierzęcia, warto dokładnie zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki i opiekę.

Pamiętajmy też, że nie wszystkie zwierzęta nadają się do życia w warunkach domowych. Niektóre z nich są po prostu zbyt dzikie, niebezpieczne lub mają specyficzne potrzeby, których nie jesteśmy w stanie zaspokoić.

Zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem i dobrze zastanowić się, zanim podejmiemy decyzję o przygarnięciu nowego pupila.

 

 

Tagi artykułu: