Udostępnij ten artykuł.

Jakie formalności powinien spełnić właściciel psa przed rezerwacją zagranicznego wyjazdu z psem na wczasy?

Zanim zdecydujemy się wyjechać w zagraniczną podróż i zarezerwujemy bilety lotnicze oraz hotel , warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym państwie oraz wymogami tranzytowymi. W wielu przypadkach unormowania dotyczące przewozu zwierząt różnią się bowiem od tych określonych w polskim prawie.

Wakacje z psem za granicą – co warto wiedzieć?

Sprawą absolutnie podstawową jest sprawdzenie, czy w danym kraju nie obowiązuje kwarantanna bądź czy zwierzęta nie są poddawane na granicy obowiązkowej kontroli weterynaryjnej. Wszystkie czynności kontrolne dokonywane są na koszt zwierzęcia.
Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, głosi, że zwierzęta domowe podróżujące między krajami Unii muszą posiadać paszport oraz specjalny chip elektroniczny, który umożliwia ich identyfikację. Paszport przysługuje wyłącznie zwierzętom, które posiadają oznakowanie; jego koszt waha się w granicach 80-100 złotych. Paszport kosztuje natomiast 50 zł i jest wydawany w lecznicach weterynaryjnych, zatem nie musimy obawiać się długiego okresu oczekiwania. Oprócz dokumentacji i identyfikatora właściciel musi dysponować wpisem o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie. Wszystkie informacje odnośnie do leczenia oraz szczepień na pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne muszą być także wpisane do paszportu.

wakacje z psem za granicą - ważna książeczka zdrowia psa

aktualne szczepienia naszego psa wpisane w książeczce zdrowia psa

Wakacje z psem – co zrobić jeżeli pies nie przejdzie kontroli?

Jeżeli kontrola wykaże, że zwierzę nie spełnia wymogu, istnieje ryzyko, że zostanie zawrócone do kraju pochodzenia i poddane kwarantannie. W szczególnych przypadkach – kiedy zwierzę nie może zostać odesłane do stałego miejsca pobytu lub poddane kwarantannie – władze mogą wydać decyzję o jego uśpieniu. Jeżeli zatem chcesz spędzić miłe wczasy z psem i nie przejmować się kwestiami formalnymi, zadbaj o to, aby zwierzę posiadało aktualne wypisy kliniczne i bezpośrednio przed podróżą zostało przebadane przez weterynarza. Dzięki temu unikniesz niespodzianek.

Wakacje z psem: wymogi prawne wybranych krajów

Irlandia, Wielka Brytania i Szwecja
Zwierzę musi posiadać chip elektroniczny i zaświadczenie o przeprowadzeniu – wyłącznie w zatwierdzonym laboratorium – miareczkowania neutralizującego przeciwciała  na poziomie co najmniej 0,5 IU/ml. Koszt takiego badania jest bardzo wysoki i wynosi 500 zł. Co istotne, zwierzę może wjechać na teren WB i Irlandii Północnej dopiero po upływie sześciu miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku.

wyjazd z psem za granicę - mikroczip dla psa

mikrochip dla psa lub kota

Austria i Niemcy
Pies może zostać wpuszczony wyłącznie wtedy, gdy podróżuje z osobą wpisaną w dokumentach jako właściciel.

Szwajcaria
Do kraju nie są wpuszczane psy z kopiowanymi uszami i ogonami.

W niektórych krajach, np. w Danii obowiązuje zakaz tranzytu wybranych ras psów. Lista ras psów zakazanych uwzględnia: Pitt Bull Terriery, Tosa, American Staffordshire Terriery, Fila Brasileiro, Dogi argentyńskie, Buldogi amerykańskie, Boerboele, Kangale, Owczarki środkowoazjatyckie, Owczarki kaukaskie, Owczarki południoworosyjskie Jużaki, Tornjaki oraz Sarplaninac. Co ciekawe na liście obserwacyjnej znajduje się nawet polski owczarek podhalański!

Wakacje z psem – sposób transportu psa

Udając się na wczasy z psem, należy skupić się nie tylko na załatwieniu formalności, ale także doborze optymalnego środka transportu.  Bardzo istotne jest, czy chcemy wybrać się na wakacje samochodem, autokarem, samolotem czy też pociągiem. Jeżeli podejmiemy decyzję o transporcie lotniczym, powinniśmy zadzwonić najpierw do wybranego przewoźnika i zapytać o zgodę, albo sprawdzić warunki przewozu zwierząt w regulaminie zamieszczonym na stronie internetowej. Większość linii umożliwia transport zwierząt w kabinie lub bagażniku samolotu, traktując je jako bagaż pasażerski.

wakacje z psem pudel miniaturowy w torbie

Na wakacje z psem do USA

Przepisy obowiązujące w Stanach Zjednoczonych głoszą , że każdy pies i kot musi być poddawany w porcie wjazdu do USA badaniu, które ma na celu zweryfikowanie, czy jest zdrowy i wolny od chorób zaraźliwych dla człowieka. Każde zwierzę musi także posiadać świadectwo zdrowia podpisane przez weterynarza.
Kiedy już przeprowadzimy wszelkie badania, uzupełnimy książeczkę szczepień oraz wyposażymy zwierzę w elektroniczny chip, możemy pomyśleć o zakupie akcesoriów podwyższających bezpieczeństwo przewozu pupila takich jak: specjalna klatka, kaganiec czy smycz. W uzasadnionych przypadkach warto zaaplikować zwierzęciu środek uspokajający. Nigdy jednak nie robimy tego na własną rękę i zawsze konsultujemy się z lekarzem.

Tagi artykułu: