Udostępnij ten artykuł.

Jakie są Maltańczyki?

Maltańczyk jest czworonogiem o niespotykanym wyglądzie i osobowości. Uwielbia leżeć na wygodnych poduszkach, kanapach, zajadać smakołyki i przebywać w towarzystwie swojego właściciela. Psy zdecydowanie nie nadają się do życia na wsi. Są delikatne, kruche i wrażliwe, co czyni zeń wspaniałe zwierzaki salonowe i żywe maskotki.
Maltese to niezwykle ujmujące i urokliwe czworonogi. Ująć może nie tylko ich wygląd, ale również charakter, który nijak nie przywodzi na myśl butności i wybredności tak powszechnej u arystokratów.

Wszystkie małe psy, takie jak Yorkshire Terrier czy Shih Tzu, posiadają dar zjednywania sobie ludzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie Maltańczyki mają największe pokłady miłości do obcych ludzi i najskwapliwiej się nią dzielą. Uwielbiają kontakt z ludźmi i chętnie oddają się zabawom na świeżym powietrzu. Właściciele często skarżą się na zbytnią wylewność psiaków, które zaczepiają w czasie codziennego spaceru każdego, napotkanego przechodnia. Trudno je jednak obwiniać za miłość do świata i przyjacielskie nastawienie do ludzi.

Jakie są Maltańczyki?

Opowiadając historie o psach ras małych, zazwyczaj pomija się milczeniem ich zdolność do reagowania na komendy i uczenia się. W przypadku Maltańczyków nie sposób jednak o tym nie wspomnieć. Psy są bardzo pojętne, bystre i szybko zapamiętują rozkazy wydawane przez właściciela. Jako, że nie wykazują skłonności do agresji i są raczej posłuszne, będą doskonałym nabytkiem dla początkujących właścicieli, którzy nie mieli w swoim życiu kontaktu z żywym stworzeniem. Niektóre psy ras małych wymagają od właścicieli konsekwencji w postępowaniu i odpowiedniego podejścia treningowego.,

Niewątpliwą zaletą rasy jest umiejętność zachowania równowagi i spokoju w sytuacjach stresowych. Z jednej strony psy uwielbiają ruch, zabawy na świeżym powietrzu i aktywność we wszystkich jej formach, z drugiej nie zachowują się w sposób teatralny. Czworonogi miniaturki często nadrabiają szczekaniem swój mikry wzrost. Maltańczyki nie lubią dużo szczekać i robią to raczej od święta. Oczywiście, nie należy zapominać, że w każdej rasie pojawiają się wyjątki, w związku, z czym nasz opis nosi znamiona charakterystyki ogólnej.

Kto nie nadaje się na właściciela Maltańczyka?

Wiele osób decyduje się na zakup psa pod wpływem impulsu, nie zastanowiwszy się uprzednio, czy pies będzie z nimi szczęśliwy i czy nie będzie mu niczego brakowało. Maltańczyki nie znoszą samotności. Jeżeli nie możemy zapewnić im towarzystwa przez większość dnia, powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestię zakupu. Pies pozostawiony sam sobie może zachowywać się niespokojnie, bądź też odwrotnie – popaść w depresję. Depresja wbrew pozorom nie dotyczy tylko ludzi, również psy często na nią chorują. Pierwszym, widocznym objawem depresji jest brak zainteresowania psa sprawami doczesnymi takimi jak jedzenie, spacery, zabawy z właścicielem.

jakie są maltańczyki


Warto przy tym dodać, że Maltese są dość wybredną rasą i z całą pewnością nie zadowolą się zwykłą, sklepową karmą. Liczmy się, zatem z pokaźnymi, comiesięcznymi wydatkami na karmę suchą i mokrą. Raczej nie decydujmy się na podawanie psu pożywienia przygotowywanego we własnym zakresie. Zwierzaki mają skłonności do tycia, zatem nieodzowna zdaje się optymalizacja diety. Karmy zoologiczne realizują zapotrzebowanie Maltańczyka na składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Maltańczyki bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli, co jest szczególnie widoczne w czasie krótkotrwałego nawet rozstania. Nawet kilkudniowa rozłąka może odbić się na psychice zwierzęcia. Jeżeli tylko mamy możliwość, zabierajmy nasze zwierzaki na zamiejskie wypady i nie separujmy się od nich na czas dłuższy niż jeden dzień.

Oddalanie się od właściciela

Maltańczyk, nawet, jeżeli mieszka w domu wychodzącym, nie lubi oddalać się zbytnio od pomieszczeń mieszkalnych. Nie ma, zatem obawy, że wykopie dziurę pod płotem i prześlizgnie się na działkę sąsiadów. W czasie spacerów również nie odchodzi na znaczną odległość od właściciela.

Pies rodzinny czy też nie?

Maltańczyk to typowa psia maskotka, która w żadnym przypadku nie skrzywdzi naszej pociechy. Psy bardzo szybko odnajdą się w domach z małymi dziećmi i zaskarbią ich względy. Nie ma żadnych ograniczeń odnoszących się do wieku dzieci i warunków bytowania psa. Maltańczyki, jak przystało na psy do towarzystwa, będą uczestniczyć we wszystkich, dziecięcych zabawach, w tym również w przebierankach. Maltańczyki są szczególnie hołubione przez małe dziewczynki, które przystrajają je kokardkami i przebierają w sukieneczki.

Maltańczyk

Portret właściciela idealnego

Właściciel Maltańczyka powinien rozumieć psi język i znać potrzeby swojego psiaka. Jeżeli pies zachowa się niewłaściwie, nie można nań krzyczeć, bić go czy zamykać w drugim pokoju. Maltańczyki mają wrażliwe charaktery i ciężko znoszą krzyki i podniesiony ton właściciela. Szkolenie psa metodami pozytywnymi będzie dlań o niebo korzystniejsze. Wśród właścicieli Maltańczyków zdecydowany prym wiodą kobiety, gdyż to właśnie one mają słabość do eleganckich „ozdóbek” i wyrafinowanych rozwiązań.
Idealny właściciel nie powinien zapominać, że psy mają szczególne wymagania pielęgnacyjne i konieczne jest częste przeczesywanie ich włosa. Aby włos był lśniący i gładki, należy myć go specjalnym szamponem i nakładać odżywkę.

Maltańczyk jest również cenionym towarzyszem osób starszych, które nie mają siły odbywać długich, codziennych spacerów po parku. Jak już wcześniej powiedzieliśmy, psy są dość zrównoważone, co jest szczególnie cennym przymiotem i tym bardziej zbliża je do osób starszych.

Maltańczyki hodowla i cena

Ile kosztuje pies rasy Maltańczyk? Cena za tego uroczego czworonoga waha się w granicach 2000 zł. Przedział cenowy to 1200 do 3000 złotych. Szczeniaki z linii koreańskiej to koszt 8000 -10000 złotych. (allegro).

Tagi artykułu: