Udostępnij ten artykuł.

Jakie są rodzaje spanieli?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd spaniele zyskały tę wyjątkową i ciekawą nazwę? Niektórzy badacze zakładają, że te psy myśliwskie pochodzą z Hiszpanii i stąd ich nazwa. Inni spierają się, że spaniele początkowo pochodziły z Azji, po czym przeniosły się do Europy i dalej na Zachód. Planujesz kupić sobie szczenię spaniela? Konieczne przeczytaj i sprawdź, jaką rasę tych psów wybrać! Jeszcze dziś zobacz, jakie są rodzaje spanieli?

Jakie są rodzaje spanieli? – skąd te psy się wzięły? Jak powstały?

Uważa się ogólnie, że spaniele powstały już w XIV w. Lecz rasy ich przodków, z których stworzono spaniele są oczywiście jeszcze starsze. Niektórzy uczeni uważają, że spaniele mają hiszpańskie pochodzenie. Słowo „spaniel” najwyraźniej pochodzi bowiem od słowa „espaigneul”, co jest zasadniczo starofrancuską wersją oznaczającą „hiszpański pies”.

Ponadto uważa się, że słowo „espaigneul„ pochodzi od słowa „Hispaniolus, które z kolei jest łaciną oznaczającą „hiszpański”. Biorąc pod uwagę tę teorię, jest zatem wysoce prawdopodobne, że spaniele pochodzą z Hiszpanii. Druga teoria zakłada, że to migrujący Celtowie wprowadzili te psy do Hiszpanii.

Z kolei trzecia teoria sugeruje, że spaniele pochodzą z Bliskiego Wschodu. Bez względu jednak na pierwotne pochodzenie spanieli, zyskały sporą popularność jako psy myśliwskie, pracujące i do towarzystwa.

jakie są rodzaje spanieli i ich charakterystyka

Typowe cechy spanieli.

Główne cechy wszystkich spanieli obejmują: średni rozmiar i masę ciała, opadające uszy i dość delikatną, jedwabistą i falującą, długą sierść. Ich opadające uszy są długie, z pięknie falowanymi włosami. Taka sama długa i falowana sierść rozciąga się też na nogi, uda i ogon.

Spaniele posiadają też pewne wspaniałe wrodzone cechy, takie jak duża inteligencja, posłuszeństwo, żywotność i głębokie przywiązanie do właścicieli. Są też psami wesołymi i bardzo kochającymi. Nie wykazują ponadto skłonności do agresji. Czyni je to bardzo cenionymi i wyjątkowymi psami towarzyszącymi.

Jakie są rodzaje spanieli?

Chociaż spaniele są powszechnie używane jako psy do towarzystwa, to jednak są wśród nich rasy typowo myśliwskie myśliwskie. Ogólnie w XVII w. wszystkie psy zostały podzielone na różne kategorie. Pojawiły się więc psy wystawowe, retrievery, psy płoszące oraz psy do towarzystwa.

Spaniele są więc współcześnie popularnymi psami domowymi do towarzystwa, psami wystawowymi, pracującymi, sportowymi i myśliwskimi. Niektóre ich rasy są jednak bardziej myśliwskie, a inne bardziej sportowe, czy do towarzystwa. Oto lista ras spanieli wraz z krótką charakterystyką.

Cocker spaniel angielski – zwany też krótko Cocker spaniel.

Pochodzi z Wielkiej Brytanii. To pies wesoły, ruchliwy i inteligentny. Nazwa „cocker” wzięła się stąd, że psy te były używane do polowania na słonki w Anglii. Psy te mają średnią wielkość i masę ciała. Są uroczo słodkie, kochające, przyjazne i łagodne w domu.

jakie są rodzaje spanieli - sapaniel angielski

Natomiast w terenie są super aktywne i energiczne, mają też tendencję do gonienia za zwierzętami (silny instynkt łowiecki). Jest to rasa głównie myśliwska i do towarzystwa, używana też w służbach do wykrywania broni, amunicji, narkotyków itp.

Rasa popularna za wielką urodę i czarującą osobowość. Psy te mają bogatą, jedwabistą sierść, miękko wyprofilowaną głowę, szczenięce oczy i bardzo dostojny wyraz.

Cocker spaniel amerykański –

pochodzi z USA i jest bardzo podobny do angielskiego Cocker spaniela, który jest jego przodkiem. Jest to mały lub średni pies do towarzystwa. Jest mniejszy i lżejszy od Cocker spaniela angielskiego.

jakie są rodzaje spanieli - spaniel amerykański

Psy te mają bardzo radosny, wesoły, ufny i otwarty temperament. Czyni je to doskonałymi zwierzętami domowymi. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego psa jest też okrągła głowa z super puszystymi i długimi, opadającymi uszami.

Cavalier King Charles Spaniel –

rasa pochodząca z Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiła się po raz pierwszy w XVI w. Uważana za wszechstronną z prawdziwym pięknem wyglądem i królewskim wdziękiem. Są to psy małe, nazywane też często angielskim zabawkowym spanielem. Mają też przydomek „Charlies” na cześć króla Karola II, który kochał i uwielbiał tę rasę.

Żyją od 9 do 13 lat. Wspaniałe psy domowe i towarzysze, wykazujące też charakter sportowy. Nie nadają się do celów myśliwskich. Mają duże okrągłe oczy, które są jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech. Nadają ich uroczemu pyskowi bardzo słodki wyraz.

cavalier king charles spaniel

Kolejną wielką cechą charakterystyczną jest bogata i jedwabista sierść, która odróżnia ją od innych ras. Występują w 4 różnych odmianach barwnych – czerwono-biała „Blenheim”, jednolita czerwona „Ruby”, czarno-podpalana „King Charles”, czarno-biało-brązowa „Książę Karol”.

Niebieski spaniel pikardyjski –

rzadka rasa spanieli, pochodząca z Francji, gdzie pojawiła się w regionie wokół rzeki Somma w XX w. Ponoć psy te są potomkami setera angielskiego i spaniela pikardyjskiego. Niektóre z ich innych popularnych nazw to Bleu Picard i Épagneul Bleu de Picardie.

niebieski spaniel pikardyjski - rodzaje spanieli

Mają średnią wysokość i ważą od 19-20 kg. Są dość duże, jednak głównie z powodu długich nóg. Mają średnią długość życia 10-13 lat i są hodowane głównie jako psy myśliwskie na lądzie i w wodzie.

Są bardzo aktywne, zabawne, elastyczne i inteligentne. Są też dobrymi psami domowymi do towarzystwa i psich sportów.

Boykin spaniel –

średniej wielkości spaniel wyhodowany w Karolinie Południowej w USA na początku XX w, głównie do polowań na indyki. Jest to świetny płochacz, pies aportujący i dowodny (doskonały w pływaniu).

boykin spaniel rzadka rasa psa

Psy te mają średnią wysokość i ważą ok. 11-18 kg. Żyją ok. 13 do 16 lat i mają tendencję do bycia bardzo ciężkimi i muskularnymi. Są niezwykle przyjazne, na świeżym powietrzu i energiczne, doskonałe także jako psy domowe.

Jedną z ich najbardziej charakterystycznych cech jest solidna brązowa sierść płaszcz z dużymi, pierzastymi uszami, które zwisają blisko policzków.

Springer spaniel angielski –

wyhodowano je pierwotnie jako bardzo skoczne psy myśliwskie do pracy w polu, w XIX w. w Wielkiej Brytanii. Obecnie istnieją dwa rodzaje tej rasy. Pierwszy ma krótką i szorstką sierść i jest przeznaczony do pracy. Natomiast drugi ma duże uszy i miękką sierś i jest przeznaczony głównie na wystawy psów rasowych i pokazy.

springer spaniel angielski

To również psy średniej masy i wielkości, żyjące ok. 11-14 lat. To także doskonały pies domowy do towarzystwa. Nazwa „springer” pochodzi od sposobu, w jaki te psy skaczą na polowaniach i psich sportach. To także sposób, w jaki poruszają się płynnym, pokrywającym ziemię krokiem.

Mają też wyjątkowo silny węch, dlatego często są też wykorzystywane jako psy policyjne, celne, ratunkowe i poszukiwawcze. Ich ulubioną rozrywką jest pływanie, długie spacery oraz zabawy w aportowanie i pogoń.

Irlandzki spaniel wodny –

rodzima rasa irlandzka o masie ciała 25-30 kg. To psy dość duże i silne. Jedną z ich najbardziej charakterystycznych i unikalnych cech jest bardzo kręcona sierść o czerwono-brązowym, żywym kolorze. Sierść ta świeci w świetle i wygląda czasem jak odcień fioletu.

Pierwotnie był to myśliwski aporter wodny. Obecnie to również super aktywny pies do towarzystwa. Psy te bywają też bardzo uparte i niezależne. Nie są więc odpowiednie dla niedoświadczonych i początkujących właścicieli.

Springer spaniel walijski –

zwany też Welsh Cocker Spaniel. Był bliski wyginięcia, ale odratowano go w XX w. Są to psy średniej wielkości pochodzące z Walii, o średniej długości życia 12-15 lat. Są dwie najważniejsze cechy tej rasy. Pierwsza, to przepiękna sierść z odważnymi czerwono-białymi wzorami.

rodzaje spanieli springer spaniel walijski

Druga, to wyraźnie zwężająca się głowa, wyraźnie inna, niż u reszty spanieli. Sierść jest też odporna na warunki atmosferyczne, wodoszczelna i odporna na kolce. Najbardziej wszechstronny ze spanieli, w różnych klimatach i terenach.

Spaniel kontynentalny, zwany też spaniel kontynentalny miniaturowy Epagneul nain Continental

kraje jego pochodzenia to Francja i Belgia. Wzorzec tej rasy został opublikowany przez FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna) 17.09.1990 r. Według klasyfikacji przyjętej przez FCI, rasę tę dzieli się na dwie odmiany, różniące się ułożeniem uszu. Czasem też klasyfikuje się te odmiany, jako dwie odrębne rasy. Są to:

Phalene – odmiana z wiszącymi uszami, pochodzenie tej i drugiej odmiany jest jeszcze różnie wyjaśniane. Nazwa rasy wywodzi się od francuskiego słowa „phalène”, czyli „ćma”. Jest to nawiązanie do kształtu uszu przypominającego skrzydła motyla;

Papillon – odmiana ze stojącymi uszami (tzw. odmiana ostroucha). Pochodzenie i historia obydwu ras (Phalene i Papillon) są połączone, bo ich cechy są niemal identyczne. Jedyną istotną różnicą są uszy. Papillion to odmiana/rasa starofrancuska, zwana również „kontynentalnym spanielem zabawkowym”.

spaniel kontynentalny papillon

To wyjątkowo mały piesek, podobnie jak Phalene, zaledwie o wys. 18-28 cm i masie 2,7-4 kg. Papillion to po francusku „motyl”, co opisuje uszy. Te psy często były prezentowane na renesansowych obrazach i były popularnymi pieskami do towarzystwa u arystokracji. Mają długą, jedwabistą sierść i zakręcony ogon. Są żywe, energiczne, czujne i przyjazne. Uwielbiają psie sporty agility.

Inne mniej znane rasy spanieli –

to: Sussex spaniel, Field spaniel zwany też spaniel polny, Spaniel bretoński zwany też spaniel Brittany, Clumber Spaniel, Pont Audemer Spaniel. Jeszcze mniej znany jest spaniel niemiecki, spaniel rosyjski (nieuznawany przez FCI), amerykański spaniel wodny, czy Spaniel tybetański.

Tagi artykułu: