Udostępnij ten artykuł.

Jakie znamy polskie rasy psów?

Jakie są polskie rasy psów? - odpowiedzmy sobie na to pytanie. Czy je znamy?

Wielu z nas pewnie nie zdaje sobie sprawy, że aż pięć polskich ras zostało wciągniętych na listę psów rasowych prowadzoną i monitorowaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Znajdziemy wśród nich: Charta polskiego, Owczarka Podhalańskiego, Polskiego Owczarka nizinnego, Ogara Polskiego oraz Gończego polskiego. Większość ras jest rzadko spotykana na terenach Polski i w niedługim czasie prawdopodobnie wyginie. Niewątpliwie największą sławą cieszą się polskie Owczarki Podhalańskie oraz Owczarki nizinne, które można spotkać w każdym większym mieście oraz na terenach górskich. Psy nie pełnią jednak swoich dawnych funkcji pracowniczych i obecnie są wykorzystywane jako zwierzęta do towarzystwa i czworonogi rodzinne.

Rozsławienie polskich ras psów

Ostatnimi czasy zapanowała moda na promocję polskich ras psów. Hodowcy pragną podtrzymać narodowe tradycje i doprowadzić do zwiększenia populacji lokalnych ras psów. Owa tendencja jest najlepiej widoczna w praktyce rozmnażania Gończych polskich. Psy, które w czasie II wojny światowej niemalże wymarły, występują dzisiaj w liczbie ponad tysiąca egzemplarzy. Możemy je spotkać zarówno w miastach, jak i na wsiach, niemniej najlepsze warunki rozwojowe mają właśnie na terenach wiejskich. Psy potrzebują stałej dawki ruchu i nie zadowolą się krótkim spacerkiem wokół bloku. Zwierzęta wymagają odpowiedniego prowadzenia, gdyż w innym przypadku mogą okazać się krnąbrne i nieposłuszne. Tolerują inne zwierzęta, jednakże z racji ich dużego temperamentu i silnego instynktu łowieckiego nie powinny mieszkać w jednym domu z małymi zwierzętami. Psy łatwo poddają się szkoleniu, niemniej powinno się ono zacząć już w wieku szczenięcym.

Polska rasa psa Polski owczarek nizinny

Polska rasa psa - Polski owczarek nizinny

Lista polskich ras psów

Ogar polski powstał w wyniku krzyżowania z innymi rasami, występującymi na terenie półwyspu Apenińskiego. W Polsce pojawił się już w czasach średniowiecznych i towarzyszył arystokracji w czasie polowań. Psy były bardzo popularne na przełomie późnego średniowiecza i czasów nowożytnych i tłumnie występowały na terenach Polski. Z czasem jednak ich popularność poczęła się zmniejszać, aby osiągnąć poziom kryzysowy w okresie zaborów. Odtworzenie rasy nastąpiło w latach 60. XX wieku i wtedy też rozpoczęła się regularna hodowla psów. Ogary polskie są czworonogami niezwykle ambitnymi, inteligentnymi i wiernymi stworzeniami. Z racji wykonywanych wcześniej funkcji mogą wykazywać dużą niezależność i mieć tendencje do włóczęgostwa. Zdecydowanie zaleca się, aby psy przebywały na terenach wiejskich, gdyż w mieście będą się „dusić”. Ogary polskie wyszły poza granice Polski i zdobyły szczególną popularność w Niemczech i we Francji. Pojedyncze okazy zarejestrowane są również w innych krajach zachodnich. W Polsce możemy spotkać kilka oficjalnych hodowli, które prowadzą sprzedaż krajową oraz zagraniczną.

Charty polskie pojawiły się już w zapisach kronikarskich sięgających początku XII wieku. Przez dłuższy okres uznawane były za psy arystokracji i z nią też kojarzone. W okresie średniowiecza występowały przede wszystkim na dworach królewskich i pomagały szlachcie w czasie polowań. Hodowla rasy pozostawała na zrównoważonym poziomie przez kilka stuleci, aby zostać zaniechaną w wieku XX. Po drugiej wojnie światowej hodowle całkowicie zanikły, a polowania z wykorzystaniem chartów zostały surowo zakazane. Dopiero w latach siedemdziesiątych postanowiono odtworzyć rasę i zorganizować oficjalne hodowle. Obecnie na terenie Polski występuje bardzo mała liczba psów.

Polskie Owczarki nizinne nie zatraciły swoich pierwotnych funkcji. Część z nich pełni funkcje psów do towarzystwa, jednak zdecydowana większość pracuje w charakterze stróżów i psów pasterskich. Psy są niezwykle inteligentne, czujne, błyskotliwe i niezależne. Podobnie jak wszystkie psy pasterskie lubią dzieci i doskonale nadają się do domu z małymi dziećmi. Psy mogą być dość kłopotliwe w pielęgnacji, gdyż posiadają długi, liniejący włos. Zdecydowanie lepiej czują się na terenach wiejskich, jednak coraz częściej można je spotkać w dużych miastach i ośrodkach miejskich. W stosunku do obcych pozostają czujne i nieufne.

Polskie rasy psów Polskie owczarki podhalańskie

Polska rasa psa - Owczarek podhalański

Gończy polski to również jedna z rodzimych ras psów. Widać, że jego populacja z roku na rok wzrasta, bo częściej można go spotkać na wystawach psów rasowych. Pies użytkowany do polowań na grubą zwierzynę: dziki. Rasa psów szybko się uczących, nieufnych wobec obcych, bardzo uczuciowych i kochających właściciela. Średnia długość życia 12-15 lat.

Ostatnią, rodzimą rasą psów są Owczarki Podhalańskie. Te duże, majestatyczne psy występują głównie w górach i są wykorzystywane przez państwowe służby ratownicze oraz policję i straż graniczną. Podhalańczyki pracowały wcześniej w charakterze psa pasterskiego, niemniej od czasu zmniejszenia się populacji niedźwiedzi i innych groźnych zwierząt leśnych, ich rola spowszedniała. Psy raczej nie nadają się do miasta - bardzo dobrze czują się w przestrzeniach wiejskich. W stosunku do dzieci są bardzo przyjazne i kochające. Szybko przywiązują się do właściciela.

Tagi artykułu: