Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Jamnik długowłosy

Historia

Jamnik (Dachshund, Dackel lub Teckel) znany jest już od czasów średniowiecza, a jego rodowód wywodzi się od psów gończych wykorzystywanych niegdyś do pracy pod ziemią. Z psów krótkonożnych ukształtował się współczesny pies jamnik określany jako wszechstronny użytkowy pies myśliwski. Jamnik długowłosy został wyhodowany w połowie XIX w. w wyniku skrzyżowania odmiany krótkowłosej z angielskimi bądź niemieckimi spanielami. Systematyczna hodowla rozpoczęła się w Niemczech przed I wojną światową. Jednym z najsłynniejszych długowłosych Dachsundów był Stropp v. Fuchsenstein, którego właścicielem był August Kessler.

Czworonogi doskonale sprawdzają się jako psy norujące, a także gończe i tropiące. Najstarsza organizacja kynologiczna zrzeszająca hodowców jamnika to Klub Jamnika „Deutsche Teckelklub e.V.” założona w 1888 r. Jamnik jest hodowany obecnie w trzech odmianach: miniaturowej, standardowej i króliczej, oraz trzech odmianach włosa: krótko-, długo- i szorstkowłosej.

Wygląd Jamnika

Standard wspólny dla wszystkich odmian. Jamnik długowłosy to niski, krótkonożny pies, o wydłużonej, ale zwartej sylwetce i bardzo dobrym umięśnieniu. Głowa noszona wysoko z inteligentnym wyrazem pyska. Dymorfizm płciowy wyraźnie podkreślony. Pies jest bardzo zwinny mimo stosunkowo długiego ciała i krótkich kończyn.

Jamnik długowłosy

Sierść i umaszczenie

Włos jamnika długowłosego jest prosty, błyszczący z podszerstkiem i przylegający. Na szyi i podbrzuszu przedłużony, na uszach zwisający, na kończynach tworzący jednakowej długości pióro. Najdłuższy na ogonie, gdzie tworzy pełną chorągiew. Zbyt krótka i jednakowej długości sierść wyklucza ocenę doskonałą; podobnie zbyt obfity włos, gdy na grzbiecie tworzy się przedziałek. Włos pofalowany, szczecinowaty.  Dopuszcza się trzy główne typy umaszczenia:

jednokolorowe: rude, rudo-żółte, żółte, kolory czyste lub z czarnym nalotem (przesianiem). Preferowane czyste, mocno wysycone kolory, rudo-brązowy jest wyżej ceniony niż rudo-żółty i rudy. Trzeba tu także zakwalifikować kolory ze znaczną przewagą przesiania. Niewielkie białe znaczenia dopuszczalne w kilku małych plamkach, chociaż niepożądane. Nos i pazury czarne, brązowe dopuszczalne, ale niepożądane.

dwukolorowe: głęboki czarny lub brązowy (czekoladowy) z rdzawo- brązowymi lub żółtymi podpaleniami nad oczami, po obu stronach kufy, na żuchwie, na wewnętrznych krawędziach uszu, na przedpiersiu, na kończynach, przy odbycie i około jednej trzeciej do połowy długości ogona. Nos i pazury u czarnych psów muszą być czarne, u czekoladowych brązowe bądź czarne. Białe znaczenia nie są pożądane, ale małe plamki nie dyskwalifikują. Za mocno rozlane podpalanie jest niepożądane.

marmurkowe (tygrysie, pręgowane): tło zawsze ciemniejsze (czarne, rude lub szare). Pożądane nieregularne szare lub beżowe plamy (niepożądane są duże łaty). Ani ciemny, ani jasny kolor, nie mogą przeważać. Jamniki pręgowane na rudym lub żółtym tle mają ciemniejsze pręgi. Nos i pazury jak u jedno- i dwukolorowych.


  • Jamnik długowłosy

  • Jamniki długowłose

  • Jamnik długowłosy

Jamnik zachowanie i Temperament

Jamnik długowłosy to pies przyjazny, łagodny i wesoły. Bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i często bywa o niego zazdrosny. Nie czuje się dobrze, pozostając długo samotności. Raczej nie sprawdzi się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi – nie ma do nich cierpliwości.

Jamniki są dość dobrymi stróżami, zawsze zawiadomią właściciela o obecności obcych na swym terytorium. Generalnie są przyjaźnie nastawione do świata, chociaż zdarzają się osobniki nadpobudliwe, które nie będą darzyć obcych zbytnią sympatią. W stosunku do zwierząt zachowują się prawidłowo – nie wszczynają bójek i nie są agresywne. Psy potrzebują konsekwentnego szkolenia i odpowiedzialnego prowadzenia; nie są dobrym wyborem dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia ze czworonogami i nie ma pojęcia o ich wychowaniu.
Jamniki o długim włosie są spokojniejsze i bardziej zrównoważone niż jego dwaj kuzyni, a przy tym odważne, niezależne i samodzielne. Potrzebują dużo ruchu i odpowiedniej stymulacji psychicznej. Pomimo że instynkt myśliwski jest w tej odmianie stosunkowo najsłabszy, psy mogą rzucić się w pogoń za ruchomym obiektem, dlatego nie warto spuszczać ich ze smyczy w parku lub w okolicach ruchliwej ulicy. Raz na jakiś czas dobrze wyrwać się z psem poza miasto i stworzyć dogodne warunki do wybiegania.

Uwaga! Psy są z zamiłowania kopaczami, więc pogódźmy się z tym, że po pięknym ogródku pozostanie smętne wspomnienie.

Rasa psa Jamnik długowłosy

Zdrowie i Pielęgnacja

Jamniki mają wilczy apetyt i często cierpią z powodu nadwagi. Właściciele powinni przestrzegać diety i karmić psa wyłącznie wartościową, specjalistyczną karmą bogatą w łatwostrawne i dobrze przyswajalne białko oraz niewielką ilość tłuszczu.
Psy linieją średnio raz do roku – jesienią. U suk zrzucanie włosa jest związane z cyklem płciowym; niektóre tracą niemal wszystkie najdłuższe włosy przed cieczką. Sierść czworonogów bywa podatna na kołtunienie – filcuje się jedynie na uszach i pod nimi. Aby zachować włos w dobrym stanie, należy wyczesywać psa średnio raz na kilka dni gęstym, metalowym grzebieniem. Można również używać szczotki z twardego włosa. Kąpiele przeprowadzamy jedynie okazjonalnie. Regularnie przycinamy pazury oraz wycinamy włos między opuszkami. Długie uszy są narażone na infekcje, dlatego często sprawdzamy ich stan i zapach. W miarę możliwości usuwamy kamień nazębny.

Jamniki długowłose są psami długowiecznymi i raczej odpornymi, chociaż w rasie zdarzają się przypadki zachorowań na dyskopatię, której sprzyjają otyłość, skakanie i schodzenie ze schodów. Sporadycznie występują problemy z oczami m.in. postępujący zanik siatkówki (PRA) i katarakta.

Psy Jamniki długowłose

Wielkośc i ciężar: Jamniki standardowe: obwód klatki piersiowej powyżej 35 cm, górna granica ciężaru ciała ok. 9,0 kg. Jamniki miniaturowe: obwód klatki piersiowej od 30 do 35 cm, mierzonej w wieku co najmniej 15 miesięcy. Jamniki królicze: obwód klatki piersiowej do 30 cm, mierzonej w wieku co najmniej 15 miesięcy

Umaszczenie: Dopuszcza się trzy typy umaszczeń: jednokolorowe – rude, rudo-żółte, żółte, kolory czyste lub z czarnym nalotem (przesianiem);  dwukolorowe – głęboki czarny lub brązowy (czekoladowy) z rdzawo- brązowymi lub żółtymi podpaleniami nad oczami, po obu stronach kufy, na żuchwie, na wewnętrznych krawędziach uszu, na przedpiersiu, na kończynach, przy odbycie i około jednej trzeciej do połowy długości ogona. Nos i pazury u czarnych psów muszą być czarne, u czekoladowych brązowe bądź czarne;  marmurkowe (tygrysie, pręgowane) – tło zawsze ciemniejsze (czarne, rude lub szare).

Zdrowie: Jamniki długowłose są psami długowiecznymi i raczej odpornymi, chociaż w rasie zdarzają się przypadki zachorowań na dyskopatię, której sprzyjają otyłość, skakanie i schodzenie ze schodów. Sporadycznie występują problemy z oczami m.in. postępujący zanik siatkówki (PRA) i katarakta.

Pielęgnacja: Konieczne regularne czesanie włosa; kąpiele jedynie okazjonalne. W niektórych przypadkach należy trymować psa. Pozostałe niezbędne zabiegi to: usuwanie kamienia nazębnego, przycinanie pazurów, pozbywanie się włosa spomiędzy palców itp.

Rodzina: Psy są zrównoważone i spokojne. Dość niezależne i samodzielne w działaniu. Obcych zazwyczaj tolerują, chociaż nigdy się z nimi nie zaprzyjaźniają. Wymagają konsekwentnego prowadzenia i szkolenia od najmłodszych lat. Nie sprawdzą się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi.

Cena szczeniąt z rodowodem 3600 - 5500 złotych. Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Cena z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IV, sekcja 1, wzorzec 148. Próby pracy wymagane.

Tagi artykułu: