Udostępnij ten artykuł.

Jamnik jako pies myśliwski

Jak powszechnie wiadomo, psy myśliwskie powinny charakteryzować się właściwymi predyspozycjami, w zależności od tego, do jakich polowań zostały stworzone poszczególne rasy. Istnieje jednak pewien zbiór wspólnych, uniwersalnych cech psów łowieckich. Zaliczyć możemy do nich m.in.: dobry węch, słuch, umiejętność tropienia czy nieustępliwość. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jedną z najstarszych ras psów myśliwskich są jamniki. Pomimo niewielkich rozmiarów, nie można odmówić im sprytu, odwagi, pracowitości oraz zaangażowania. Właśnie dlatego, jamnik, jako pies myśliwski sprawdza się doskonale, aż do dnia dzisiejszego. Mimo, że od dekad jamniki „wychowywane” są na towarzyszy i wielu z nas kojarzą się raczej z leniwymi lokatorami legowisk, to świetni myśliwi. Jeśli potrzebujecie dowodów na to, że jamnik jako użytkowy pies myśliwski sprawdza się świetnie, znajdziecie je w naszym tekście.

jamniki jako psy myśliwskie

Jamnik jako pies myśliwski

Jamniki zaliczane są do grupy norowców – najmniejszych psów myśliwskich. Jak wskazują obie nazwy, są to psy stworzone do polowania na drobną zwierzynę, zamieszkującą jamy, nory oraz trudno dostępne dla większych psów miejsca. Tam, gdzie nie może zmieścić się większy pies myśliwski, jak ogar czy gończy, jamnik poradzi sobie doskonale. Jamnik jako pies myśliwski występuje w trzech odmianach ze względu na długość sierści. Wyróżnia się:

  • jamniki szorstkowłose,
  • jamniki krótkowłose,
  • jamniki długowłose.

Psy te dzielone są również ze względu na rozmiar i masę ciała. W tym przypadku, klasyfikuje się:

  • jamniki miniaturowe,
  • jamniki normalne,
  • jamniki królicze.

jamnik krótkowłosy jako pies myśliwski

Najbardziej typową odmianą jamników, są jamniki krótkowłose. Warto w tym miejscu dodać, że ojczyzną jamnika są Niemcy, a jamnik krótkowłosy w największym stopniu przypomina dawne niemieckie psy myśliwskie. Jak sama nazwa wskazuje, jego najbardziej charakterystyczną cechą jest krótka sierść, która jest jednocześnie gęsta i połyskująca. Jamniki krótkowłose mają spiczaste ogony, z lekkim okryciem włosowym. Jeśli chodzi o kolor umaszczenia, jamnik krótkowłosy może mieć dowolną barwę od żółtoczerwonej, aż do czarnej. Dopuszczalne są również podpalania.

Krótkowłosy jamnik jako pies myśliwski doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba wypłoszyć zwierzynę, zagonić ją lub zapolować w norze. Jamniki nie przez przypadek mają szerokie łapy, które pozwalają im w szybkim czasie rozkopać jamę, jeśli nie są w stanie się do niej zmieścić. Właściciele jamników, którzy posiadają własne ogrody, doskonale wiedzą, jak dużym utrapieniem może być wrodzona skłonność jamników do kopania. Nawet psy, które nigdy nie były wykorzystywane do polowań, mają tendencję do naturalnych jamniczych zachowań, a kopanie jest jednym z nich.

Jamniki długowłose wyróżniają się z kolei pofalowaną, miękką i prostą sierścią, która najobficiej występuje w okolicach szyi i tułowia. Podobnie jak ich krótkowłosi kuzyni, także jamniki długowłose mogą mieć dowolne umaszczenie. Charakterystyczną cechą jamników są ich krótkie kończyny, które powodują, że psy te są w stanie zmieścić się w niewielkich otworach i z dużą szybkością zagonić zwierzynę. Jednak z tego samego powodu, są one narażone na liczne zwyrodnienia i choroby stawów oraz kręgosłupa. Niezwykle uciążliwe dla jamników jest np. wchodzenie po schodach. Te psy są najmniej wykorzystywane do polowań są trzymane jako psy do towarzystwa.

jamnik szorstkowłosy jako pies myśliwski

Jamnik szorstkowłosy posiada bardzo gęstą i szorstką, mocno przylegającą do ciała sierść. Charakterystyczne elementy tej odmiany to m.in. broda oraz obfite brwi. Również ogon psa jest mocno owłosiony. Umaszczenie jamnika szorstkowłosego może być podobne jak w przypadku pozostałych odmian.

Jamnik – pies myśliwski o wielkich możliwościach

O małych, długich psach polujących na krótkich nogach, niemieckie źródła informują już w XV wieku. Nie ma jednak pewności, czy chodzi o jamniki, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że właśnie ta rasa opisywana jest przez ówczesnych miłośników polowań. Z całą pewnością stwierdzić można, że ekspansja jamników na Europę ma miejsce na przełomie XVI i XVII wieku. Ze względu na swoją budowę ciała, jamniki od stuleci miały problem z dostosowaniem się do niskich temperatur. Hodowcy systematycznie ulepszali więc rasę, by ta lepiej mogła zaadaptować się do surowych warunków atmosferycznych. Łapy stawały się bardziej masywne, kufa krótsza, a uszy przybierały większy rozmiar. Na przestrzeni lat, wzorzec rasy jamników wielokrotnie się zmieniał.

jamnik jako pies myśliwski

Jamnik jako pies myśliwski, wykazuje szereg niezwykle istotnych i pożądanych cech, dlatego jest tak bardo ceniony przez myśliwych. Jest to pies żywy, aktywny, charakteryzujący się dużą inteligencją. Jamnikom, pomimo niezbyt imponujących warunków fizycznych, z pewnością nie brakuje im odwagi i nieustępliwości. Rasa ta charakteryzuje się sporą niezależnością, co jednak nie zawsze musi być zaletą. Aby wychować jamnika na zdyscyplinowanego psa, niezbędna jest konsekwencja i rozpoczęcie szkolenia już od pierwszych tygodni życia psa. Inaczej, wrodzona niezależność zwierzęcia weźmie górę nad autorytetem właściciela. Jamniki są niezwykle towarzyskimi psami, jednak wielu właścicieli uskarża się na ich złośliwy charakter. Jedną z przyczyn takiego zachowania może być z pewnością ograniczanie jego życiowej roli do maskotki i przyjaciela domu.

Nie należy zapominać, że myśliwska natura jamników skłania ich do typowych zachowań, stąd warto umożliwić naszemu pupilowi jego naturalne zachowana, np. podczas spaceru. Nawet wychowywany od szczenięcia na domowego psa, jamnik, jako pies myśliwski, z przyjemnością zapoluje na kota czy inne, niewielkie zwierzę.

jamnik jako pies myśliwski dobrego myśliwego

Jamniki to psy myśliwskie, które oprócz charakterystycznej budowy ciała, umożliwiającej penetrację nor, mają także inne zalety. Jedną z nich jest ich spryt, który często zdumiewa nawet samych właścicieli. Jamnik podczas polowania musi radzić sobie sam i zawsze poszukuje najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań. Odwaga i samodzielność, to kolejne cechy, którymi charakteryzuje się jamnik jako pies myśliwski. Podobnie jak doskonały węch, który sprawia, że te niewielkie psy szkolone bywają również na posokowce. Tropienie postrzelonej zwierzyny po zapachu to jedna z tych czynności, z których jamniki wywiązują się doskonale.

Tagi artykułu: