Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Jamnik szorstkowłosy

Historia

Przodkami jamników są prawdopodobnie psy gończe zwane Dachsbracke, które od wieków występują na ziemiach germańskich. Współczesne jamniki mają w sobie także krew posokowców i pinczerów. „Bracke” to nazwa wykorzystywana do określenia odmiany psów myśliwskich używanych do tropienia i pogoni; słowo „Dachs” oznacza w języku niemieckim „borsuka" i nawiązuje zarówno do zwierzyny, na którą polowały niegdyś jamniki, jak i ich fizycznego podobieństwa do borsuka. Początkowo rasa była nazywana Dachskriecher, a dopiero później Dachshund. W języku rosyjskim rasa nosi nazwę „taksa” – i tak też do lat 20. XX wieku była tak nazywana przez polskich myśliwych.

Jamniki zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie w Berlinie w 1878 r., a rok później na zjeździe kynologów niemieckich spisano pierwszy standard rasowy. W 1880 r. w Niemczech powstała księga rodowodowa, do której wpisano kilkuset przedstawicieli rasy. W niedługim czasie założono kolejne organizacje kynologiczne promujące hodowlę rasy m.in. Angielski Klub Jamnika (The Dachshund Club) i Niemiecki Klub Jamnika (Deutsche Teckelklub). W 1895 r. dokonano klasyfikacji rasy pod względem rodzaju sierści oraz wagi.  

Jamnik szorstkowłosy został wyhodowany przez skojarzenie odmiany krótkowłosej z dandie dinmont terrierem i sznaucerem miniaturowym. Pierwszym przedstawicielem rasy był Captain v. Wardenburg – egzemplarz bardzo podobny do sznaucera.  W kolejnych cyklach hodowlanych podjęto starania o upodobnienie psa szorstkowłosego do jego krótkowłosego kuzyna. Do Polskie pierwsze jamniki szorstkowłose trafiły w latach 30. XX w. W 1933 r. na wystawie w Warszawie zaprezentowano kilkanaście egzemplarzy jamników, a wśród nich także okazy z szorstkim włosem. Rozwój hodowli odmiany przypada dopiero na koniec lat 50.

Pies Jamnik szorstkowłosy

Jak wygląda jamnik szorstkowłosy?

Włos szorstki z podszerstkiem za wyjątkiem kufy, brwi i uszu; przylega na całym ciele. Na kufie wyraźnie zaznaczona broda. Krzaczaste brwi. Na uszach włos krótszy niż na całym ciele, prawie gładki. Ogon dobrze i równomiernie pokryty ciasno przylegającym włosem. Włosa szorstkiego nie wolno strzyc, natomiast dla polepszenia jakości szaty i ogólnego wizerunku może być trymowany. Strzyżenie ma wpływ na obniżenie oceny. Jamnik szorstkowłosy nigdy nie powinien przypominać krótkowłosego, bez brody i brwi.

Dopuszcza się umaszczenie najczęściej od jasno do ciemnodziczego. Pozostałe typy umaszczeń wymienione w FCI to:

a) jednokolorowe: rude, rudo-żółte, żółte, kolory czyste lub z czarnym nalotem (przesianiem). Preferowane są czyste, mocno wysycone kolory, rudo-brązowy jest wyżej ceniony niż rudo-żółty i rudy. Należy tu zakwalifikować także kolory ze znaczną przewagą przesiania. Niewielkie białe znaczenia są dopuszczalne w kilku małych plamkach, ale niepożądane. Nos i pazury czarne, brązowe dopuszczalne, ale niepożądane.


  • Jamnik szorstkowłosy

  • Jamnik szorstkowłosy

  • Jamnik szorstkowłosy

b) dwukolorowe: głęboki czarny lub brązowy (czekoladowy) z rdzawo- brązowymi lub żółtymi podpaleniami nad oczami, po obu stronach kufy, na żuchwie, na wewnętrznych krawędziach uszu, na przedpiersiu, na kończynach, przy odbycie i około jednej trzeciej do połowy długości ogona. Nos i pazury u czarnych psów czarne, u czekoladowych brązowe lub czarne. Białe znaczenia nie są pożądane, ale małe plamki nie dyskwalifikują. Za mocno rozlane podpalanie jest niepożądane.

c) marmurkowe (tygrysie, pręgowane): tło jest zawsze ciemniejsze (czarne, rude lub szare). Pożądane są nieregularne szare lub beżowe plamy (niepożądane są duże łaty). Nie może przeważać ani ciemny ani jasny kolor. Jamniki pręgowane na rudym lub żółtym tle mają ciemniejsze pręgi. Nos i pazury jak u jedno- i dwukolorowych.

Temperament

Jamnik szorstkowłosy to pies obdarzony silnym charakterem – nieustępliwy i bardzo samodzielny. Mimo wszystko psy są dość uczuciowe i szybko przywiązują się do właściciela. Nie znoszą samotności, dlatego nie nadają się dla osoby, która przez większość dnia pracuje; pragną spędzać jak najwięcej czasu z rodziną. Są wesołe i ciekawskie, dlatego doskonale nadają się do rodzin z nieco większymi dziećmi. Bywają nieufne w stosunku do nieznajomych, chociaż nigdy nie powinny zachowywać się wobec nich agresywnie. Są czujnymi i przy okazji dość hałaśliwymi stróżami. Wymagają odpowiedzialnego prowadzenia i szkolenia.

Psy mają silny instynkt myśliwski, dlatego w czasie spacerów nie powinny być spuszczane ze smyczy. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, o ile zostały prawidłowo uspołecznione. W czasie spacerów nie zaczepiają innych psów, ale na pewno odpowiedzą na zaczepki czworonogów.

Użytkowość

Jamnik szorstkowłosy to pies o silnym instynkcie myśliwskim – bodaj najsilniejszym w rodzinie jamników. To wytrzymały, silny i zwrotny czworonóg, który świetnie sprawdza się w roli norowca. Zważywszy na nietypową budowę ciała, potrafi wejść za ofiarą do wąskiej jamy i przytrzymać ją do pojawienia się myśliwego. Może pracować również jako płochacz; jest dobrym psem gończym i aporterem – również z wody. Ma doskonały węch, dlatego z łatwością wejdzie w rolę posokowca, oznajmiając wytropienie rannej zwierzyny głośnym szczekaniem. Ciętość, samodzielność oraz szorstka okrywa wierzchnia, umożliwiają pracę w każdych warunkach. Krótkie łapy uniemożliwiają niestety pracę na terenie górzystym i w głębokim śniegu.

Pielęgnacja

Jamniki są łakomczuchami i przejawiają skłonności do nadwagi. Jedzenie najlepiej podawać w metalowych wąskich i wysokich miskach – wówczas pies nie pobrudzi sobie uszu.

Jamnik szorstkowłosy wymaga regularnego trymowania na całym ciele (trzy lub cztery razy w roku). Sierści nigdy nie podcinamy nożyczkami, bo stanie się zbyt miękka i straci właściwą strukturę.

Zdrowie

Najczęstszym problemem zdrowotnym występującym u psów jest dyskopatia.  Dość częstą przypadłością jest odkładanie się kamienia nazębnego.

Długość życia: 14-18 lat

Cena szczeniąt z rodowodem to koszt od 2500 do 7000 złotych.  Źródło (Allegro, Alegratka, Olx). Ceny z roku 2022.

Klasyfikacja FCI - grupa IV, sekcja 1, wzorzec 148.

Tagi artykułu: