Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Jamthund (Szwedzki elkhund)

JAMTHUND (Swedish Elkhound)

Historia

Jämthund, czyli Szwedzki elkhund, został uznany za odrębną rasę w 1946 roku, chociaż historia rasy jest znacznie dłuższa. Pierwsze osobniki podobne do Jamthunda pojawiły się na półwyspie Skandynawskim wraz z pierwszymi osadnikami. Psy, jeszcze przed rejestracją, traktowane były jako większa odmiana Elkhundów. Dzielenie standardu było jednak dość kłopotliwe, stąd też pomysł zarejestrowania Jamthundów jako odrębnej rasy.

Rasa jest obecnie wykorzystywana do polowania na łosie; czasem także na niedźwiedzie i rysie.

Wygląd

Sylwetka psa rasy Jämthund wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość mierzona od kłębu do nasady ogona przekracza wysokość w kłębie. Tułów kształtny i mocny. Zważywszy na charakter pracy pies musi być jednocześnie silny i zwinny. Głowa lekko wydłużona, dość szeroka, o mocno wysklepionej czaszce i wyraźnie zaznaczonym stopie.

Pies rasy Szwedzki elkhund

Jämthund

Kufa nie może być spiczasta. Grzbiet nosa prosty, szeroki i mocny. Nos szeroki. Pełne uzębienie, zęby ustawione w zgryzie nożycowym. Oczy owalne o przenikliwym wyrazie i brązowej barwie. Uszy wysoko osadzone, spiczaste. Ich długość nie powinna przekraczać szerokości u nasady. Wnętrze ucha mocno owłosione. Szyja mocna, średniej szerokości, dość długa. Zad szeroki i lekko opadający. Klatka piersiowa głęboka z wyraźnie wysklepionymi żebrami. Ogon osadzony wysoko, zawinięty, średniej długości. Kończyny dobrze kątowane. Łapy mocne, owalne w kształcie, o zwartych palcach. Włos okrywowy dość  silnie przylegający do ciała. Podszycie krótkie, miękkie, jasne. Dłuższy włos występuje na szyi, ogonie, tylnej stronie kończyn i klatce piersiowej.  Dopuszczalnymi typami umaszczeń są wszystkie odcienie szarości – poczynają od jaśniejszego, kończąc na ciemnym. Na ciele mogą występować jaśniejsze znaczenia.

Preferowana wysokość w kłębie dla dorosłych samców wynosi: 57-65 centymetrów (idealna wysokość: 61 centymetrów). Suki mierzą średnio od 52 do 60 centymetrów (idealna wysokość : 56 centymetrów).

Jamthund (Szwedzki elkhund) temperament

Pies Szwedzki elkhund jest psem energicznym i żywiołowym, ale przy tym bardzo spokojnym i opanowanym. Czuły i delikatny wobec członków rodziny. Bardzo podatny na szkolenia i posłuszny właścicielowi. Ma skłonności dominacyjne, niemniej ujawnia je wyłącznie w kontaktach z innymi zwierzętami. Jeśli od szczeniaka będą uspołeczniane lub szkolone to na pewno nie będzie to stanowiło większego problemu. Podporządkowuje się właścicielowi.

Wymagania

Jak większość ras wyhodowanych do polowania, Jamthund ma dużą potrzebę ruchu. Mieszkanie w mieście nie jest dlań najlepszym pomysłem. Jeżeli chcemy wprowadzić psa do środowiska miejskiego, musimy przygotować się na zmianę trybu życia i częstsze wychodzenie na dwór. Psy rasy Szwedzki elkhund szybko się nudzą, jeżeli przebywają w zamkniętych pomieszczeniach przez dłuższy czas. Znudzony pies może przejawiać skłonności destrukcyjne i niszczyć domowe sprzęty. Jeżeli mamy absorbującą pracę i przez większą część dnia nie ma nas w domu, nie powinniśmy decydować się na zakup psa Jämthund.

Pies rasy Szwedzki pies na łosie

Pies Jämthund

Pielęgnacja

Sierść musi być szczotkowana regularnie, szczotką z twardym włosiem, aby usunąć martwy włos.

Cena

Cena szczeniąt psów rasy Jamthund to koszt od 500-1000 Euro.

Długość życia psa rasy Jämthund to 10-12 lat.

Kraj pochodzenie: Szwecja

Wysokość: Preferowana wysokość w kłębie dla dorosłych samców wynosi: 57-65 centymetrów (idealna wysokość: 61 centymetrów). Suki mierzą średnio od 52 do 60 centymetrów (idealna wysokość : 56 centymetrów).

Waga: Waga dorosłego samca powinna kształtować się w granicach 30-35 kilogramów. Suki są lżejsze i ważą od 25 do 30 kilogramów.

Pies rasy Jamthund (Szwedzki elkhund)

Pies rasy Jämthund (Szwedzki elkhund)

Umaszczenie: Dopuszcza się wszystkie odcienie szarości.

Pielęgnacja: Wymagane regularne szczotkowanie.

Zdrowie: Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych.

Rodzina: Psy bardzo energiczne i żywiołowe. Ich dominująca natura jest mniejszym problemem, jeśli są uspołecznione i przeszkolone od najmłodszych lat. Nie sprawiają problemów wychowawczych.

Inne nazwy :  Jämthund, Swedish Elkhound

Klasyfikacja FCI - Grupa V, Sekcja 2, nr wzorca 42. W Skandynawii podlega próbom pracy.

Tagi artykułu: