Udostępnij ten artykuł.

Japońskie rasy psów / rasy psów z Japonii

W poniższym artykule dokonamy charakterystyki ras psów wywodzących się z terenów dawnej i współczesnej Japonii. Japońskie rasy psów cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród rodzimych hodowców jak i wśród Europejczyków i miłośników zwierząt z Ameryki Północnej.

Akity są jedną z bardziej popularnych ras japońskich. Psy pełnią obecnie funkcje obronne i stróżujące, jednakże coraz częściej możemy je spotkać w dużych aglomeracjach, gdzie służą jako psy do towarzystwa. Akity potrzebują zdecydowanych i dominujących właścicieli, którzy mają już doświadczenie w tresurze i szkoleniu psów. Czworonogi nie tolerują innych zwierząt- przebywanie w jednym pomieszczeniu z innym psem zazwyczaj skutkuje wywołaniem przezeń konfliktu. Psy są bardzo towarzyskie i powinny być odpowiednio wcześnie socjalizowane. W pewnych okresach w ciągu roku wymagają wzmożonej pielęgnacji. Zapotrzebowanie Akity na ruch jest stosunkowo niewielkie, dlatego też wystarczy mu kilkadziesiąt minut spaceru w ciągu dnia.

Hokkaido inu  należą do rasy psów pierwotnych i szpicy. Psy są obecnie wykorzystywane do polowań i obrony gospodarstwa domowego. Ich silny charakter i ciała przystosowane do przyjmowania znacznych obciążeń sprawiają, że zwierzęta są niezrównanymi łowcami i przeciwnikami w walce z innymi zwierzętami. Hokkaido są bardzo lojalne wobec właściciela, jednakże wykazują się znaczną nieufnością wobec obcych. Psy są dedykowane w dużej mierze doświadczonym hodowcom, którzy będą w stanie okiełznać ich zapędy i powściągnąć awanturnicze zamierzenia.

Chiny japońskie są małymi psami, które są doskonale przystosowane do życia w mieście. Czworonogi są bardzo żywiołowe, energiczne i zawsze skore do zabawy; nie wymagają doświadczonego hodowcy i są bardzo łatwe w ułożeniu. Psy nie mają dominujących charakterów i są bardzo łagodne. Szpice japońskie mają wiele wspólnego z Chinami. Pomimo niewielkich rozmiarów są bardzo wojowniczymi psami, które stoją murem za swoim panem. Z racji małego zapotrzebowania na ruch są doskonałymi partnerami dla osób starszych. Psy potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, gdyż w innym wypadku mogą popadać w stany depresyjne i cierpieć na zaburzenia emocjonalne. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Psy posiadają jedną, specyficzną cechę nie wydają typowego, „psiego” zapachu, który bardzo drażni niektóre osoby. Psy uwielbiają wskakiwać do wody i pływać.


  • Kai ken

  • Shiba inu

  • Shiba inu

Teriery japońskie są rasą rzadko spotykaną na terenach Polski. Psy charakteryzują się miłym usposobieniem, łagodnością i dużą spolegliwością w kontaktach z ludźmi. Zapotrzebowanie na ruch jest niewielkie, w związku z tym bardzo dobrze znoszą życie na wsi. Teriery są psami o bardzo małych rozmiarach, a przy tym niezwykle lekkie. Ich pielęgnacja jest bardzo łatwa z racji tego, że pies posiada bardzo krótki włos. Teriery szybko uczą się nowych komend i nie wymagają specjalistycznych szkoleń. Powszechnie uznaje się, że teriery japońskie są bardzo inteligentne i rezolutne. Szybko przyswajają sobie nowe komendy i polecenia.

Kai należą do rasy psów pierwotnych i poza Japonią możemy je spotkać jedynie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Kai są nad wyraz niezależne, samodzielne i rzadko podporządkowują się właścicielowi. Właściciele Kai muszą już od samego początku przyzwyczajać psa do swojej dominacji w stadzie. W żadnym wypadku nie powinny być hodowane przez osoby, które nie miały wcześniej doświadczenia ze zwierzętami. Czworonogi są obecnie wykorzystywane w głównej mierze do polowań na dzikie zwierzęta: ptactwo, borsuki, dziki i zające. Zdecydowanie rzadziej spotykamy je w miastach.
Kishu, podobnie jak Kai, jest cenionym myśliwym. Niemniej jednak zasięg jego występowania jest o wiele szerszy; sława psów dotarła bowiem do Europy, gdzie służą jako psy do towarzystwa. Kishu występują najczęściej w całkowicie białym umaszczeniu- podobnie zresztą jak Akity Inu.

Shiba Inu to rasa psów w typie pierwotnym i szpiców. Podobnie jak większość psów japońskich tak i Kishu pełniły niegdyś funkcje psa obronnego i myśliwskiego. Z czasem ich rola spowszedniała i ograniczyła się do pełnienia funkcji psa ozdobnego i do towarzystwa. Shiba Inu to psy, które wykazują niski poziom agresji, w związku z czym doskonale nadają się dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych. Szybko podporządkowują się woli właściciela i są mu bardzo oddane. Shiby są dobrymi partnerami dla osób, które preferują aktywny tryb życia- niemniej jednak z racji pozostałości instynktu myśliwskiego nie powinny być spuszczane ze smyczy.


  • Chin japoński

  • Akita

  • Tosa inu

Shikoku to średniej wielkości pies o twardej i mocnej budowie ciała. Shikoku mają sporo cech wspólnych z wilkiem, jednakże wrodzona łagodność wobec ludzi stawia ich nieco wyżej w hierarchii. Shikoku w żadnym wypadku nie powinien być pozostawiane w towarzystwie innych zwierząt; przez wrodzoną chęć do dominacji może wchodzić z innymi w otwarte konflikty. Jeżeli Shikoku zostanie w prawidłowy sposób uspołeczniony, stanie się wspaniałym kompanem dla człowieka.

Tosa to jedyny pies japoński należący do grupy molosowatych. Psy są duże, masywne, posiadają wypukłą klatkę piersiową i mocną szczękę. Tosa wymagają odpowiedniego szkolenia już w wieku szczenięcym w innym wypadku mogą zachowywać się agresywnie czy to wobec obcych czy względem właściciela. Prawidłowo wytresowane psy są bardzo łagodne i przyjacielskie. Dobrze dogadują się z mniejszymi zwierzętami i roztaczają nad nimi opiekę. Ich zachowanie względem członków rodziny jest nienaganne. Tosa są rzadko spotykane na terenie Europy.

akity, chiny japońskie, encyklopedia psów z japonii, hodowla psów, jakie są rasy psów z japonii, japonia, japoński pies, japońskie psy, japońskie rasy, japońskie rasy psów, japońskie rasy psów wykaz, kai, kai pies, rasy psów z japonii, pies japoński, pies z japoni, psy japońskie, rasa psów, rasy psów chin japoński, lista psów pochodzących z japonii, rasy psów japonia, rasy psów japoński, rasy psów japońskich, rasy psów szpic japoński, rasy psów zdjęcia, shiba inu, jakie mamy japońskie rasy psów, teriery japońskie,lista ras psów pochodzących z japonii,japońska rasa psa,rasy psów wywodzące się z japonii

Tagi artykułu: