Udostępnij ten artykuł.

Jazda na rowerze z psem

     Jazda na rowerze może być bardzo przyjemną formą aktywności zarówno psa, jak i właściciela, o  ile podejmowane są właściwe środki ostrożności. Na samym początku warto podkreślić, że dog biking (jazda na rowerze z psem) jest odpowiedni dla psów, których waga ciała nie jest mniejsza niż 20 kilogramów. Właściciele Yorków i innych miniaturek mogą zatem zapomnieć o rowerowym relaksie! To gratka dla psów dużych i średnich.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy sprawdzić, czy pies jest w dobrym stanie zdrowia – niezbędna jest w tym przypadku wizyta u weterynarza. Właściciele ras o krótkiej kufie, np. Buldogów i Mopsów, nie mają co myśleć o bieganiu na odległość, ponieważ może to skutkować zbyt szybkim przegrzaniem ciała. Kolarstwo nie jest także zajęciem dla szczeniąt. Pies powinien mieć co najmniej rok i co najmniej 20 kg, aby rozpocząć biegi rowerowe. W przypadku dłuższych dystansów warto wstrzymać się do momentu, aż pies nie osiągnie osiemnastego miesiąca życia.  

Kiedy i jak zacząć uczyć psa do biegania przy rowerze?

      Niektóre psy się od razu łapią rytm biegu rowerowego, a inne aklimatyzują się nieco wolniej. Najlepszym sposobem, aby wprowadzić psa do „gry” jest mocowanie smyczy obok roweru i spacerowanie z rowerem po drugiej stronie. W ćwiczeniu chodzi o to, aby uświadomić psu, że jazda rowerem nie różni się zbytnio od spaceru i konieczne jest zachowanie pewnego dystansu i utrzymywanie się na luźnej smyczy.

Czego nie można robić, a co robić powinniśmy:

1) Nigdy nie przeciągamy psa na smyczy i nie zmuszamy do biegu. Jeżeli widzimy, że pies niechętnie podąża za rowerem lub stawia opór, należy zejść z roweru i wykonać ćwiczenie opisane powyżej. Wykonujemy je do skutku. Nie zniechęcamy się za pierwszym razem – pozwalamy psu oswoić się z rowerem.

2) Omijamy miejsca gwarne i ścieżki w środku miasta. Na pierwszy ogień warto wybrać ścieżki podmiejskie lub leśne dróżki. Pies powinien być skoncentrowany na właścicielu i w pełni świadomy. Dog biking w mieście może rozpraszać pupila.

3) Pierwszy bieg nie powinien być dłuższy niż 2-3 kilometry. Z czasem zwiększamy dystanse. Cały czas bacznie obserwujemy psa i jego reakcje.
Jeżeli po powrocie do domu lub zaprzestaniu biegu widzimy, że pies ciężko dyszy przez ok. 10 minut, to znak, że za bardzo go wymęczyliśmy. W gorące letnie miesiące należy pamiętać, że pies może się przegrzać bardzo szybko (psy nie mają możliwości oddawania ciepła przez pocenie się). Przed podjęciem aktywności warto upewnić się, czy temperatura powietrza nie jest zbyt wysoka (max 25 stopni Celsjusza), a chodnik – za gorący.

4) Zawsze zabieramy wodę na przejażdżkę. Robimy częste przerwy.

Jazda z psem przy rowerze

Owczarek niemiecki biegnie przy rowerze

Dodatki do jazdy z psem przy rowerze

Jeżeli nie smycz to co? Springer!

     Springer to bardzo zmyślne urządzenie, dzięki któremu pies jest trzymany w bezpiecznej odległości od roweru, a my mamy obydwie ręce wolne. Sprężystość łagodzi ponadto szarpanie psa i umożliwia utrzymanie równowagi przez cały czas jazdy. Springer możemy nabyć w sklepach zoologicznych lub wykonać własnoręcznie.

Do skonstruowania Springera będą nam potrzebne: obejma ANB, stalowa rurka, elastyczna linka zakończona karabińczykiem.

1) Najpierw przycinamy rurkę do długości ok. 45cm, wygładzając przy okazji wszystkie zadziory, które mogą w przyszłości uszkodzić linkę. Na końcu rurki nawiercamy otwór, przez który przeciągniemy linkę.

Syberian husky odpoczywający po biegu przy rowerze

Przerwa w biegu

2) Dobrze odtłuszczamy rurkę oraz obejmę ANB i malujemy kilkoma cienkimi warstwami (zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu farby).

 

 

3) Po wyschnięciu farby montujemy linkę, np. za pomocą szekli.

 

4) Po przewleczeniu przez otwór zszywamy obie części linki nylonową nicią; dla wzmocnienia możemy opleść raz jeszcze tą samą nitką.

 

5) Linkę z drugiej strony kończymy w ten sam sposób i zakładamy na jej końcu karabińczyk, którym przypinam psa.

Rowerem po górach

Wyprawa rowerowa w góry z psem

Długość linki powinna być dostosowana do wielkości i możliwości psa, tak aby ten po maksymalnym rozciągnięciu nie był w stanie wybiec przed przednie koło roweru.
Uwaga! LINKA MUSI BYĆ SPRĘZYSTA. LINKĘ PRZYCZEPIAMY DO UPRZĘŻY, A NIE DO OBROŻY!

Springer do roweru

Siberian husky przypięty do springera

Montaż springera

Montaż obejmuje przykręcenie obejmy ANB do sztycy siodełka.

aktywność z psem, bieganie psa obok roweru, co to jest springer, czy szczeniak może biegać przy rowerze, dog biking, ja jadę na rowerze a pies biegnie, jak nauczyć psa biegania przy rowerze, jak uczymy psa biegania przy rowerze, jak zrobić springer, jakie rasy psów mogą biegać przy rowerze, jazda na rowerze w towarzystwie psa, jazda na rowerze z psem, jazda z psem przy rowerze, kiedy zacząć ćwiczyć z psem bieganie przy rowerze, na rower z psem, nauka psa biegania przy rowerze, pies biega przy rowerze, pies biegnie a właściciel na rowerze, pies biegnie obok roweru, pies biegnie obok rowerzysty, pies biegnie przy rowerze, pies i rower, pies przy rowerze, rekreacja z psem, sport z psem, springer, wiek psa a jazda na rowerze

Tagi artykułu: