Udostępnij ten artykuł.

Kagańce dla psów jak dopasować i który wybrać?


Jak dopasować kaganiec?

Producenci akcesoriów zoologicznych, starając się ułatwić wybór kagańca właścicielom czworonogów, stosują dwa systemy rozmiarowe: za pomocą cyfr i liczb (od X do XXX L) oraz dedykowane pod konkretną rasę. Opiekunowie muszą być jednak świadomi, że cyfra cyfrze nie równa i rozmiar X oferowany przez jednego producenta wcale nie musi być tożsamy z rozmiarem X oferowanym przez innego. Przed zakupem warto zatem wejść na stronę internetową firmy i sprawdzić dla jakich ras przeznaczony jest dany rozmiar lub sprawdzić jego wymiary.
Podstawą optymalnego doboru rozmiaru kagańca do kufy psa jest prawidłowe wymierzenie jej obwodu i długości. (na następnym zdjęciu jest to objaśnione). Aby określić długość kufy, należy zmierzyć odległość od czubka nosa do punktu między oczami psami (nasada pyska). Obwód kufy jest natomiast mierzony w najszerszym miejscu, czyli ok. 0,5-1,5 cm od oczu psa. W zależności od wielkości psa do pomiaru należy dodać od 1 do 2,5 cm - dzięki temu czworonóg będzie mógł swobodnie dyszeć i ziewać w kagańcu.
Niektórzy producenci podają jeszcze inne wymiary, np.  długość paska na głowie i paska bocznego. Aby precyzyjnie określić długość należy zmierzyć odległość od nasady kufy do punktu za guzem potylicznym, prowadząc taśmę przez głowę psa oraz pod uszami.

 

Jakie warunki spełnia idealny kaganiec?

- odległość między kufą a kagańcem pozwala na swobodne otwarcie pyska;
- paski utrzymują kaganiec na głowie psa, ale nie uciskają go nadmiernie;
- między oczami a nasadą występuje odległość 1-2 cm;
Jeżeli po założeniu kagańca, pies szarpie się i próbuje się go pozbyć, może to oznaczać, że akcesorium jest niewygodne, lub nadmiernie uciska pupila.


Tagi artykułu: