Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Kaganiec dla psa - rodzaje, wady i zalety psich kagańców

Kaganiec dla psa. Jak wybrać odpowiedni kaganiec dla naszego czworonoga?

Wybór kagańca dla psa nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Zanim wybierzemy odpowiedni model, powinniśmy sprawdzić, czy prawidłowo spełnia swoje funkcje, nie powoduje uczucia dyskomfortu i umożliwia pupilowi swobodne ruchy pyskiem. Kaganiec musi być dopasowany zarówno do rozmiarów kufy (mierzonej w obwodzie oraz długości), jak i rasy psa oraz jego temperamentu. Niektóre pupile bardzo żywo reagują na przymus noszenia kagańca i próbują go zerwać przy każdej możliwej okazji. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w solidniejszy model z metalową powłoką odporną na uszkodzenia mechaniczne.
Aby mieć pewność, że pies „zaprzyjaźni się” z kagańcem, warto zabrać go do sklepu i przymierzyć kilka modeli. Dzięki temu na własne oczy przekonamy się, w którym kagańcu czuje się najswobodniej, może normalnie oddychać i otwierać kufę. Odradzamy kupowanie produktu „na oko” i sugerowanie się wyłącznie opisami producenckimi. Taki kaganiec może okazać się za ścisły dla naszego podopiecznego – nawet jeżeli jest pozornie dedykowany danej rasie.

RODZAJE PSICH KAGAŃCÓW

metalowy kaganiec dla psa

kaganiec metalowy dla psa rozm. 2

KAGANIEC METALOWY

ZALETY:

 • pies ma względnie dużą swobodę; może spokojnie oddychać, ruszać pyskiem i napić się wody.
 • kaganiec jest wytrzymały i łatwy w czyszczeniu; starcza na długi czas.
 • skutecznie chroni przed jedzeniem śmieci.

Pamiętajmy, że kagańce nie służą wyłącznie ochronie innych osób lub psów przed atakami ze strony naszego czworonoga. W wielu przypadkach mają po prostu uniemożliwić pupilowi jedzenie śmieci i wąchanie odchodów innych pupili. Cena kagańca metalowego dla psa w zależności od rozmiaru waha się - 12 złotych (rozm.1) - 88 złotych (rozm 10).

WADY:

 • kaganiec metalowy nie jest odpowiedni dla wszystkich psów – zupełnie nie nadaje się dla ras małych, gdyż jest za ciężki
 • zimą metal staje się zimny, powodując tym samym odmrożenia pyska
 • niektóre kagańce metalowe (szczególnie te wątpliwej jakości) bardzo szybko rdzewieją
 • niektóre metalowe kagańce (te gorszej jakości) rdzewieją po kontakcie z wodą

kaganiec materiałowy dla psa małego

kaganiec materiałowy dla psa małego

KAGANIEC MATARIAŁOWY

ZALETY:

 • kagańce nylonowe są tanie i lekkie – właściwie na tym kończą się ich zalety

WADY:

 • powodują uczucie dyskomfortu, ponieważ pies nie może normalnie otworzyć pyska. Zupełnie nie sprawdza się w ciepłych okresach – skrępowany czworonóg nie może bowiem dyszeć.
 • nie zapewnia ochrony przed zjedzeniem śmieci z ziemi.
 • może podrażniać skórę psa i wywoływać alergie.

Z założenia kagańce nylonowe zostały stworzone na krótkie dystanse, np. kiedy pies idzie do weterynarza. Kaganiec ma wówczas ochronić opiekuna i lekarza przed atakami zdenerwowanego zwierzaka. Nie nadaje się jednak do użytku codziennego. Cena kagańców materiałowych waha się od 12 złotych do 18 złotych.

kaganiec skórzany dla psa

skórzany kaganiec dla psa

KAGANIEC SKÓRZANY

Standardowy kaganiec skórzany posiada gryf, który składa się z połączonych ze sobą skórzanych pasków, dzięki czemu czworonóg może normalnie oddychać i otwierać pysk. Zabudowany kaganiec skórzany posiada pełny skórzany gryf z dziurkami, które zapewniają wentylację. Ten rodzaj kagańca polecany jest psom ras agresywnych; psy łagodne mogą nosić wersję klasyczną.

ZALETY:

 • dobrze dobrany kaganiec jest bardzo wygodny i pozwala psu na swobodne oddychanie oraz otwieranie kufy
 • lżejszy od metalowego, ładnie układa się na pysku

WADY:

 • skóra stosunkowo szybko się niszczy i twardnieje, dlatego kaganiec trzeba wymieniać dość często
 • jest dość trudny w czyszczeniu.

 

KAGANIEC Z TWORZYWA SZTUCZNEGO

ZALETY:

 • jest lekki
 • tani
 • łatwy w czyszczeniu
 • uniemożliwia psu jedzenie z ziemi

MINUSY:

 • dość łatwo się psuje, trzeba go uważnie zakładać na pysk
 • ociera nos i wżyna się w szyję, jeżeli mocniej się go naciśnie

Kaganiec z tworzywa sztucznego to doskonała alternatywa dla kagańca metalowego. Doskonale sprawdzi się w przypadku psów ras średnich i małych.

kaganiec fizjologiczny dla psa dużego

leonberger w kagańcu fizjologicznym

KAGANIEC FIZJOLOGICZNY

Kaganiec fizjologiczny jest wykonywany z elastycznych metalowych prętów, które są ocynkowane lub pokryte gumoplastikiem. Cena waha się od 36 złotych do 50 złotych.

ZALETY:

 • jest trwały i lekki, komfortowy w noszeniu
 • wystarczająco duży, aby zapewnić psu swobodę i umożliwić swobodne ruchy pyska
 • świetnie spełnia swoje funkcje ochronne, uniemożliwiając przechwytywanie śmieci z podłoża
 • nie reaguje na zimno
 • gumowe pokrycie sprawia, że wszelkie ewentualne uderzenia są amortyzowane.

WADY:

 • nie ma wad

 

KAGANIEC DLA PSA A PRZEPISY

Art. 77. Ustawy  z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń mówi, że „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.” W ustawie nigdzie nie pada jednak słowo „kaganiec”. W Ustawie o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku nie znajdziemy informacji o trzymaniu zwierząt w kagańcu w czasie spaceru.

O tym czy zwierzęta powinny nosić kaganiec, przeczytamy w Regulaminach utrzymania czystości i porządku na terenie konkretnych miast. I tak w przypadku Warszawy:

Z Rozdziału VII

§ 28, 2. Utrzymujący zwierzęta domowe są zobowiązani do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi i innych zwierząt oraz w szczególności do dołożenia starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i nie zakłócały spokoju domowego i nie zanieczyszczały miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 29, 2. Zwierzęta agresywne lub mogące wzbudzać zagrożenie dla otoczenia winny być prowadzone pojedynczo, wyłącznie przez osoby dorosłe. Zwierzęta te muszą być prowadzone w sposób zapewniający sprawowanie nad nimi kontroli.

 

§ 29, 9. Psów i innych zwierząt domowych nie wprowadza się:

1) do placówek handlowych, gastronomicznych i innych obiektów wspólnego użytku, jeżeli wynika to z wyraźnego oznakowania.

Z Rozdziału VIII, § 29

5. Na tereny przeznaczone do wspólnego użytku psy należy wyprowadzać na smyczy, a agresywne nadto w kagańcach.

7. W miejscach mało uczęszczanych przez ludzi dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy i kagańca pod warunkiem zachowania przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa za wyjątkiem psów rasy uznanej za agresywną lub mieszańce tych ras, które muszą mieć nałożony kaganiec.
 

Regulamin wyraźnie zaznacza, że w kagańcach powinny pozostawać zwierzęta szczególnie agresywne.

Tagi artykułu: