Udostępnij ten artykuł.

Rasa: Kanni dog

Przeglądając zdjęcia i wczytując się w relacje osób odwiedzających Indie, możemy łatwo zauważyć, że kultura panująca w tym kraju, jest szalenie specyficzna. Jeśli tam pojedziemy, z pewnością przekonamy się o tym na własnej skórze. O indyjskich krowach, które w tym kraju mają status świętych, słyszała pewnie większość z nas. Krowa w Indiach może dosłownie wszystko. Włącznie z zablokowaniem ruchu na drodze w centrum miasta. Pojazdy muszą się temu podporządkować.

A jak jest z psami? Wydawać by się mogło, że podobnie. Wszak bohater dzisiejszego artykułu – kanni dog – zajmuje niezwykle istotne miejsce w kulturze Indii. Jednak psy to nie krowy. Na przeciwległym biegunie do otaczanych czcią psów kanni, znajdują się wychudzone i bezpańskie kundle, błąkające się po zakamarkach miast. Pies psu nierówny? Pewnie tak. Indyjska rzeczywistość jest tak szalenie pełna kontrastów, że trudno w zasadzie się temu dziwić.

rasa psów kanni dog

Pies Kanni – pochodzenie i historia

Ten obszerny, być może nieco przydługi wstęp, doskonale oddaje realia panujące w Indiach i stosunek tamtejszych mieszkańców do psów. O ile przysłowiowe burki czy kundle, nie cieszą się tam wielkim uznaniem, i szczerze, mało, kogo obchodzi ich los, o tyle rasowe psy, wywodzące się z Indii, mogą liczyć na uznanie. Przykładem jest pies kanni dog. Ta wiekowa rasa znana była na terenach dzisiejszych Indii już w starożytności. Jej ojczyzną jest Tamilnadu – jeden z południowych stanów Indii, liczący prawie 70 milionów mieszkańców. To właśnie na tych terenach, psy kanni najczęściej używane były do polowań przez ludy Zamindarsów. Ta rasa była wykorzystywana do polowania na zwierzynę taką jak zająca, jelenie, dzikie szczury, iguany i wiewiórki.

rasa psa kanni dog

autor zdjęcia South indian dog breeds

Kanni dog wygląd

Kanni dog jest psem średniej wielkości. Ich wzrost w kłębie nie przekracza zazwyczaj 65 cm. Patrząc na sylwetkę psa kanni, porównując ją z wieloma znanymi rasami psów, z pewnością uznalibyśmy, że jest ona szalenie nieproporcjonalna. Nienaturalnie wysokie nogi, które zajmują 2/3 wysokości. Wąski i podłużny tułów, mała głowa na chudej szyi. Ogon charakterystycznie podwinięty, uszy obwisłe. Psy te posiadają podłużny, wąski pysk, a ich czaszka jest lekko spłaszczona. Standardowa waga psa kanni to ok 20 kg. Brzuch jest pochylony, zad znajduje się nieco powyżej linii barków.

Często, na myśl przychodzi podobieństwo z dobermanem i saluki, pies kanni w wielu aspektach przypomina przedstawicieli tych ras. Kanni dog może na pierwszy rzut oka sprawić wrażenie zaniedbanego lub nadmiernie odchudzonego. Jednak taka już natura rasy, która w Indiach traktowana jest jako element posagu panny młodej.

Umaszczenie Kanni dog

Jeśli chodzi o umaszczenie, rasa psa Kanni wykazuje pewne zróżnicowanie. Najpopularniejsze są psy o maści czarnej i podpalanej na brzuchu. Zdarzają się również psy o jednolitym, jasnobrązowym umaszczeniu. Istnieje również kremowa odmiana rasy, znanej jako "Paalakanni". Popularne barwy sierści, to także: kremowa, jasnobrązowa i brązowa.

Nazwa Kanni dog

Sama nazwa rasy nie jet przypadkowa. Słowo kanni w języku indyjskim oznacza dziewicę, co powinniśmy odczytywać jako kobieta niezamężna. Według indyjskiej tradycji, pies wręczany był młodej parze w dniu zaślubin i stanowił niezwykle istotną część posagu małżeńskiego.

szczeniaki kanni dog

autor zdjęcia South indian dog breeds

Do jego zadań należały pilnowanie domostwa i troska o bezpieczeństwo rodziny. W przeszłości, pies kanni dog wykorzystywany był często do udziału w polowaniach. Jego sylwetka, zwłaszcza długie i szczupłe, lecz dobrze umięśnione nogi, powoduje, że sprawdza się on doskonale jako pies myśliwski. Potrafi rozwinąć dużą szybkość, co jest jego niewątpliwym atutem na polowaniu. Jest też niezwykle zwinny. Szybko podejmuje decyzje i ma nieustępliwy charakter. Zestaw cech, które predestynują go do udziału w polowaniach, z pewnością dodaje temu psu wartości. Co ciekawe, w Indiach praktycznie nie ma możliwości kupna psa rasy kanni dog. Tradycja wręczania go jako podarunku jest tak silna, że najprostszym sposobem na pozyskanie zwierzęcia, jest z pewnością wzięcie ślubu.

Użytkowość

Do jego zadań należały pilnowanie domostwa i troska o bezpieczeństwo rodziny. W przeszłości, pies kanni dog wykorzystywany był często do udziału w polowaniach. Jego sylwetka, zwłaszcza długie i szczupłe, lecz dobrze umięśnione nogi, powoduje, że sprawdza się on doskonale jako pies myśliwski. Potrafi rozwinąć dużą szybkość, co jest jego niewątpliwym atutem na polowaniu. Jest też niezwykle zwinny. Szybko podejmuje decyzje i ma nieustępliwy charakter. Zestaw cech, które predestynują go do udziału w polowaniach, z pewnością dodaje temu psu wartości.

suka kanni dog

suka kanni dog, autor Crkuberan

Charakter i szkolenie

Rasa psów kanni, poza zwinnością, szybkością i sportową sylwetką, ma także jeszcze jedną zaletę. Przede wszystkim są to psy, które można dobrze wyszkolić. Jednak w ogólnym odbiorze, skuteczny trening psów taj rasy jest trudny i pracochłonny. Aby praca z psem przyniosła efekty, trzeba wykonywać ją w sposób konsekwentny i zacząć możliwie jak najwcześniej. Jeśli pies ma towarzyszyć nam podczas polowań lub być przyjacielem domu, powinniśmy zbudować w nim właściwy system wartości. Nieumiejętnie prowadzony pies kanni może być agresywny, zarówno wobec obcych osób, jak i i innych zwierząt. Dlatego tak rzadko spotkać można je w miastach. Ich myśliwska natura skłania raczej do polowań i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W miarę możliwościowi, należy zapewnić mu możliwość swobodnego wybiegania, by mógł rozładować nadmiar energii. Jej kumulowanie może sprawić, że pies stanie się agresywny. U podstaw zrozumienia natury tego psa, leży fakt, że rasa psów kanni jest tak naprawdę zlepkiem innych ras, hodowanych w Indiach przed wiekami.

Przede wszystkim swój główny udział w powstaniu rasy kanni dog miały mudhol i saluki – niezwykle zwinne i odważne psy myśliwskie. Co ciekawe, odpowiednio prowadzony pies kanni zazwyczaj ma spokojny i pogodny charakter. Wszelkie zachowania agresywne są nie tylko niepożądane, ale zazwyczaj mają swoje źródło w nieodpowiednim szkoleniu.

rasa psa kanni dog

Żywienie

Kanni to pies wszystkożerny. Fakt, że niemal od zawsze psy te towarzyszyły człowiekowi, miał również wpływ na ich preferencje smakowe. Psy kanni nie gardzą domowym jedzeniem takim jak ryż z mlekiem, twarogiem lub warzywami, kukurydzę, sorgo. Mięso podaje się im raz w tygodniu lub nawet raz na miesiąc. Poniekąd bierze się to z przyzwyczajenia do ubóstwa, w którym najczęściej żyły, wspólnie ze swoimi rodzinami.

Mimo bogatej historii i niezwykłego szacunku, jaki cieszą się psy kanni w indyjskich rodzinach, popularność rasy drastycznie się zmniejsza. Dziś, czystej krwi psy kanni spotkać można zazwyczaj w bogatszych domach i gospodarstwach, gdzie kultywuje się tradycje myśliwskie. Póki, co, nie ma także informacji o jakichkolwiek działaniach, które miałyby na celu odbudowę populacji tego zasłużonego słynnego w całych Indiach psa.

Tagi artykułu: