Udostępnij ten artykuł.

Karma dla labradora

Labrador Retriever to bardzo popularna rasa psów, głównie z powodu wyważonego i wyjątkowo przyjaznego charakteru oraz wielkiej inteligencji i szybkiego uczenia się. Jak każdym psom, również labradorom należy jednak podawać karmę ściśle dostosowaną do ich potrzeb. Zapewni im to optymalne zdrowie i kondycję. Jeszcze dziś sprawdź, jak karmić labradora i jaka jest właściwa karma dla labradora.

Pełna nazwa omawianej rasy to Labrador retriever.

Masa ciała tych psów waha się w przedziale ok. 29-36 kg u samców do 25-32 kg u suk, przy wysokości w kłębie 56-57 cm u samców i 54-56 cm u suk. Pierwotnym krajem pochodzenia labradorów jest Nowa Finlandia, choć nazwa tej rasy pochodzi od półwyspu Labrador, zlokalizowanego w Kanadzie. Powszechnie przyjmuje się, bowiem, że wywodzący się z Kanady labrador retriever, wywodzi się od tak zwanego „psa świętego Jana”, czyli starej rasy ukształtowanej w XVIII w. w Nowej Funlandii. Wielka Brytania stała się miejscem faktycznego, ostatecznego ukształtowania dzisiejszego labradora retrievera. Nazwa rasy została zaś nadana jej w 1887 r., przez jej lorda Malmesbury, który jako pierwszy przywiózł te psy do Anglii, gdzie brytyjski Kennel Club uznał ją oficjalnie 07.07.1903 r. Krajem patronackim rasy pozostaje jednak Kanada.

Jak karmić labradora – nadmierny apetyt.

Labrador retriever słynie z dużego apetytu i skłonności do nadwagi. Psy te faktycznie bywają nawet bardzo łakome, szczególnie, gdy jedzenie jest dostępne w nadmiarze (nie jest wydzielane w sposób ograniczony, dawkowany). Jeśli są przy tym jeszcze wysterylizowane lub mają zbyt mało ruchu i pracy, ryzyko rozwoju otyłości wzrasta u nich jeszcze bardziej. Aby więc tego uniknąć, w hodowli labradorów kluczowa jest kontrola energii dostarczanej codziennie wraz z pożywieniem. Psy pierwotnie mieszkające w Nowej Fundlandii wymagały dużej ilości kalorii, bo pracowały pływając w wodach lodowatego Atlantyku. Obecne labradory odziedziczyły po tych przodkach większy apetyt i budowę ciała z większym udziałem tkanki tłuszczowej wobec tkanki mięśniowej. Więc jak karmić labradora? Jaka powinna być właściwa karma dla labradora? Metody karmienia labradorów nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać i nie istnieje w 100% idealna karma dla labradora. Aby jednak psy te nie tyły, należy im przede wszystkim zapewnić codzienną dawkę ruchu, odpowiednią do ich aktualnych potrzeb. Niespełnienie tego warunku, w zasadzie nieuchronnie prowadzi do otyłości. To z kolei wywołuje choroby stawów, nadpobudliwość i wiele innych niepożądanych zachowań (np. gryzienie i niszczenie różnych przedmiotów w domu, kopanie dołów i niszczenie trawników w ogrodzie). Otyłość i silne obciążenia wywołują uszkodzenia więzadeł i chrząstki stawowej, sprzyjają też rozwojowi artrozy. Labradory przejawiają za to średnie ryzyko ewentualnego skrętu żołądka.

Jaka jest właściwa karma dla labradora?

Najlepsze jedzenie labradora nie jest takie, jak dla psów innych ras. Ich dieta musi być, bowiem bogata w dobrej jakości białka i tłuszcze, lecz uboga w węglowodany. Nie ma też jednej konkretnej karmy dla labradora. Jest za to wiele różnych marek żywności i różne proponowane zestawy diet. Co z tego wybrać i jak się w tym połapać? Jak karmić labradora właściwie i najlepiej jak to możliwe? Otóż wszyscy eksperci zgadzają się, że najlepszym jedzeniem dla każdego psa jest takie, które utrzymuje go w doskonałym zdrowiu i kondycji i jest na dodatek w rozsądnej cenie. Taka dietę określa się mianem „diety zrównoważonej”. Niestety, wybór odpowiedniej karmy dla labradorów nie jest proste. Nawet eksperci różnią się między sobą zdaniem, która metoda żywienia jest dla tej rasy najzdrowsza.

Jak karmić labradora – wybór właściwej metody żywienia

Są dwa bardzo różne podejścia do karmienia psów. Pierwsza opiera się o karmy suche, a druga o surowe mięso i kości (tzw. dieta BARF). Obie metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy karmią też swoje ukochane czworonogi pokarmem mięsnym (mięso, psie konserwy i kiełbasy) na przemian z suchymi granulatami. Jeszcze inni każdego dnia mozolnie przygotowują całkowicie domową dietę w starodawnym stylu. Tylko, które z tych rozwiązań są korzystne dla labradorów? Zdecydowanie większość psów jest obecnie karmiona granulatem, a jedynie mniejszość karmą surową i/lub dietą domową. Oto idealna karma dla labradora, czyli opis, jak karmić labradora optymalnie i zdrowo:

 Karma dla labradora sucha – większość właścicieli labradorów w dzisiejszych czasach karmi swoje psy gotowymi suchymi granulkami. Karmy te można bez problemu kupić w sklepach zoologicznych, supermarketach, innych sklepach oraz online. Wybór jest bardzo duży na całym świecie. Jednak to właśnie ten wielki wybór powoduje, że wielu szczególnie nowych właścicieli labradorów ma problem z kupnem karmy optymalnej. Dobra sucha karma dla labradora na pewno powinna jednak zawierać dobrej jakości białko zwierzęce z domieszką roślinnego, odpowiednią porcję zdrowych tłuszczy oraz mało węglowodanów, na korzyść pewnej ilości włókna. Taka dieta nie będzie tucząca, z powodu znacznego ograniczenia węglowodanów i właściwie zbilansowanej ilości zdrowych tłuszczy. Pamiętajmy jednak, że zwykłe tanie suche karmy z hipermarketu nie są tak dobrze zbilansowane i idealną karmę dla omawianej rasy znajdziemy raczej niemal wyłącznie wśród sprawdzonych granulatów firmowych doskonałej jakości, jak np. Eukanuba, Brit, Orijen, Acana, Purina czy Bozita. Najlepiej poszukać przy tym karmy dedykowanej właśnie konkretnie dla labradorów. Nawet najlepsza sucha karma zawsze pozostanie jednak mocno przetworzonym produktem spożywczym, uważanym za to przez bardzo wielu specjalistów za pokarm niezbyt zdrowy dla zwierząt, mogący m.in. wywoływać alergie, a z czasem sprzyjać też postawaniu niewydolności narządowych, niektórych nowotworów itp.

  Karma dla labradora mokra – psy można też karmić bardziej zdrowo, gotowymi, kupnymi konserwami lub kiełbasami mięsnymi dla psów. Karmy mokre są ogólnie zdrowsze i bardziej naturalne, bo nie poddaje się ich tak intensywnej obróbce, suszeniu, liofilizowaniu i innemu przetwarzaniu. Ponadto jest to również wygodny sposób karmienia psa, bo nic tu nie trzeba przygotowywać. Wystarczy jedynie kupować i podawać pupilowi odpowiednią dawkę mokrej karmy bez konserwantów. Nie ma tu jednak opcji dedykowanych specjalnie dla labradorów, a przynajmniej są one rzadkością. Łatwiej, więc o pomyłki z przekarmianiem i jest tu dużo mniej włókna w dawce. Gotowe karmy mokre można, co prawda mieszać labradorom z warzywami. Wymaga to jednak umiejętnego bilansowania, co stwarza problemy. Karmy mokre są też trudne do przechowywania, bo łatwo i szybko się psują i nie można robić z nich zapasu na długo, jak to jest bez problemu możliwe w przypadku karm suchych. Główną zaletą granulatów jest to, że można otworzyć paczkę i natychmiast bez brudzenia się, wsypać odpowiednią porcję do miski psa. To wielka wygoda. Karma sucha jest za to zwykle pełna różnych „wypełniaczy”, które nie są w pełni strawione i łatwo przechodzą przez psa. Psy karmione suchą karmą wytwarzają przez to znacznie większe ilości dużo bardziej śmierdzących kupek, niż psy karmione surowym mięsem i dietą domową. Mogą też codziennie wymagać czyszczenia zębów i grożą większym ryzykiem wzdęć u psów podatnych. Psy karmione wyłącznie karmą suchą mogą być również bardziej skłonne do koprofagii (zjadanie odchodów swoich lub cudzych), niż psy karmione pokarmem surowym.

 Karma dla labradora na bazie surowego mięsa i kości, czyli dieta BARF– w ciągu ostatnich 10 lat bardzo popularna stała się surowa dieta mięsno-kostna. Niektórzy uważają, że surowe mięso jest najlepszym pokarmem dla psów rasy Labrador Retriever, a także wielu innych ras psów. Dzieje się tak, pomimo, że niektóre strony internetowe ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z kośćmi w codziennej diecie u psów, które są ciężkostrawne, szczególnie dla osobników starych i chorych, czy szczeniąt. Kości mogą też uszkadzać jelita (np. perforacja, czyli przebicie jelit, zaczopowanie jelit, skręt jelit). Z kolei nadmiar mięsa w diecie może powodować zatrucie mięsem i to pomimo tego, że psy są przecież zaliczane do mięsożerców. Trudno tu również należycie zbilansować dawkę oraz uzupełnić niezbędne witaminy i minerały, których nie ma w mięsie, za to są w warzywach.

Karma dla labradora robiona samodzielnie sposobami domowymi– taki pokarm może być idealny, jednak pod warunkiem, że zostanie doskonale zbilansowany. W tym wypadku jest to jednak wybitnie trudne. Można też łatwo popełniać błędy w komponowaniu składników odżywczych. Niektóre pokarmy mogą, bowiem okazać się dla psów niezdrowe (np. cebula, czosnek).

Podsumowanie.

W przypadku psów poniżej piątego roku życia, bezpieczniejsze może być podawanie karmy gotowej. Jeśli twój pies ma alergie i/lub ma bliskiego krewnego, który cierpiał na wzdęcia, może lepiej karmić go naturalnie na surowo. Jeśli zamierzasz jednak stosować suchą karmę, unikaj wtedy najtańszych. Spróbuj znaleźć te marki, które są obfite w mięso i nie zawierają wypełniaczy zbożowych. Tylko właściciel psa może zdecydować, co dla niego w danym momencie będzie najlepsze. Wybiera, więc sposób karmienia, który najlepiej pasuje do wymagań psa i swoich możliwości. Pamiętaj jednak, że najważniejszą rzeczą jest też zachowanie szczupłości pupila. Więc upewnij się, że nie karmisz go zbyt obficie i tucząco.

Tagi artykułu: