Udostępnij ten artykuł.

Karma dla psa a jajko

Jeżeli kochasz i szanujesz swojego psa, to z pewnością chcesz mu dać wszystko co najlepsze. A każdemu psu do pełni szczęścia  potrzebne są trzy składniki – czułość, troskliwa pielęgnacja i zdrowa dieta. Żywienie psa nie jest skomplikowane, ale trzeba się trzymać pewnych reguł. W sklepach można kupić setki karm dla psów, pod rożnymi postaciami i od różnych firm. Naprawdę czasem trudno się zdecydować, która karma dla psa będzie najlepsza. Jedno jest pewne, żywienie psa jest bardzo ważne, a sama karma nie zawsze wystarczy...

Potrzeby żywieniowe zmieniają się w zależności od rasy, wieku i stanu zdrowia psa. Nie istnieje zatem najlepsza karma dla psa, gdyż jest to bardzo indywidualna kwestia. Przykładowo, karma dla szczeniaka powinna być inna niż dla dorosłego psa. Naprawdę nie należy się zbytnio sprzeczać o to, co jest dla psa lepsze - gotowa karma dla psa czy domowe jedzenie, bowiem zarówno jedno i drugie może być tak samo dobre. Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeżeli rezygnujemy z codziennego gotowania i wybieramy gotowe mieszanki, to jednak warto czasami urozmaicić dietę psa. I podać mu na przykład na deser - gotowane jajko!

karma dla psa a jajko

surowe jajko dla psa

Dlaczego nie doceniamy jajka w żywieniu psa?

Jajko jest niezwykle cennym źródłem witamin (A, D, E, K), żelaza, fosforu, cynku, wapnia, a także kwasów omega-3 i aminokwasów. Jajko jest ważnym budulcem organizmu, dlatego warto je na stałe wprowadzić do diety zwierzaka. Średniej wielkości pies może spożywać od 2 do 3 (ugotowanych na twardo!) jajek tygodniowo. Być może nie wiesz, ale regularne spożywanie białka i żółtka wpływa nie tylko na zdrowie, ale także na wygląd sierści psa, która staje się gładka i lśniąca.

Dobra karma dla psa zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki – białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Zaletą jest także to, że producenci karm (choć nie wszyscy) dbają o proporcje składników, co oznacza, że pies zjada dokładnie tyle białka i produktów zbożowych, ile potrzebuje.

Jednakże trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie składniki z karmy są w 100% przyswajane przez organizm zwierzęcia. Dodając do jadłospisu psa od czasu do czasu jajko, masz pewność, że jego dieta jest naprawdę zdrowa i urozmaicona.

jajko dla psa

W jaki sposób podawać jajko psu?

Najlepiej ugotowane na twardo jajko rozkruszyć i wymieszać z karmą lub ugotowanym posiłkiem. Jeżeli twój pies nie lubi smaku jajka, możesz próbować różnych sztuczek, na przykład zmielić z surowym mięsem i następnie ugotować. Pamiętaj, żeby nie wyrzucać skorupek, gdyż są cennym źródłem wapnia. Skorupki można zmielić na proszek i po trochu dosypywać do jedzenia. Weź pod uwagę to, że oprócz jajek kurzych są jeszcze jaja przepiórcze, strusie i gęsie, którymi również można karmić psy. Oczywiście staraj się kupować jaja świeże. W miarę możliwości wybieraj jaja klasy A z chowu ekologicznego lub wolnowybiegowego, gdyż takie są najzdrowsze.

karma dla psa a jajko

jajko na twardo dla psa

Zatem pamiętaj, że sama karma dla psa może nie wystarczyć twojemu psu. Dodawanie ugotowanych jajek do posiłków psa naprawdę nie wymaga zachodu, a pomyśl tylko ile przynosi korzyści. Zdrowie i piękny wygląd psa, a także twoją pewność, że naprawdę dobrze go odżywiasz.

Tagi artykułu: