Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo AKCEPTUJĘ

Udostępnij ten artykuł.

Karma dla psów dużych ras

Psy ras dużych mają znacznie większe wymagania pokarmowe, aniżeli ich mniejsi krewniacy. W związku z tym powinniśmy pamiętać o zachowaniu prawidłowej i zrównoważonej diety, która zapewni optymalny rozwój zwierzęcia. Najważniejszym składnikiem odżywczym w diecie czworonoga jest białko, które pochodzi w dużej mierze z mięsa, ryb i kurzych jaj. Kolejny, istotny składnik to tłuszcze zwierzęce, które są zawarte w mięsach i podrobach. Zdecydowanie najwartościowszym gatunkiem mięsa jest cielęcina i wołowina.

Wielu właścicieli decyduje się iść na łatwiznę i podaje swoim pupilom gotową, przetworzoną karmę. Rozwiązanie to jest nad wyraz kuszące, gdyż nie generuje czasu i dodatkowych kosztów. Niemniej jednak gotowa karma dla psów dużych ras niekiedy nie zaspokaja wszystkich potrzeb zwierzęcia, co może prowadzić do awitaminozy i ogólnego osłabienia. Z tego względu powinniśmy zmieniać karmę (przynajmniej raz na miesiąc) i stosować suplementy diety. Niektórzy właściciele preferują żywienie psów dużych ras jedynie suchą karmą. Zdania odnośnie do tego typu diety są podzielone; niektórzy weterynarze zalecają, aby sucha karma stanowiła jedynie dodatek do prawidłowej diety, inni zaś uznają, że może ona pokryć wszystkie wymagania pokarmowe czworonoga. Przy wyborze suchej karmy powinniśmy kierować się nie tylko jej ceną, ale przede wszystkim jakością. Warto przyjrzeć się składowi karmy i określić, jaki jest w niej udział soi, zbóż i ulepszaczy smakowych.

Puszkowana karma dla psów dużych ras ma bardzo wiele wad jedną z nich jest przedostawanie się do pożywienia metali ciężkich i tym samym skażenie pokarmu. Puszkowane jedzenie ma zdecydowanie mniej wartości odżywczych, gdyż posiada bardzo wiele barwników, konserwantów i spulchniaczy, które sprawiają, że pokarm przez dłuższy czas utrzymuje świeżość. Dodatkowym motywem kierującym właścicielami podczas wyboru menu czworonoga jest cena samodzielne przygotowanie posiłków jest zazwyczaj drogie i czasochłonne. Suche karmy i pokarmy puszkowane dla psów dużych ras powinniśmy zakupywać jedynie w sklepach zoologicznych. Znajdziemy tam, bowiem pożywienie od sprawdzonych producentów, certyfikowane odpowiednim znakiem jakości.

Psy ras dużych mają szczególne wymagania w związku ze sposobem podawania posiłków. Jeżeli mamy możliwość, powinniśmy zakupić specjalną, podwieszaną miskę, dzięki której pies będzie mógł spożywać posiłki bez zbędnego schylania. Jeżeli jednak nie dysponujemy takim uposażeniem, ani też nie chcemy stawiać miski na żadnym podwyższeniu, warto przyzwyczaić psa do spożywania pokarmu w pozycji leżącej. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu skrętu żołądka, który jest bardzo powszechny u psów ras dużych i olbrzymich.

Skręt żołądka objawia się tym, że w żołądku gromadzą się duże ilości gazu, co skutkuje jego silnym rozciągnięciem. Pies odczuwa wówczas bardzo dużym ból i dyskomfort. Przepełniony gazami i fermentującymi fragmentami pożywienia, żołądek, obraca się wokół własnej osi, co może prowadzić do zamknięcia wpustu. Gazy nie mają wówczas ujścia i zalegają w przestrzeni żołądka. Żołądek napiera na inne organy, co powoduje pojawiania się zaburzeń krążenia krwi. Nieleczony skręt żołądka zawsze prowadzi do śmierci zwierzęcia w ogromnych męczarniach.

Równie istotną sprawą, co prawidłowe usytuowanie miski jest zagwarantowanie psu cichej i spokojnej atmosfery podczas spożywania posiłków. Większość właścicieli nie równoważy dawki pokarmu i podaje go raz dziennie. Niewątpliwie, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest dzielenie pożywienia na kilka, mniejszych porcji. Każda z nich może być podawana po powrocie ze spaceru. Nigdy także nie powinniśmy udawać się na spacer bezpośrednio po obiadowaniu. Pies musi mieć przynajmniej godzinę na przetrawienie pokarmu. Skręt żołądka może być leczony jedynie operacyjnie.

Psy ras dużych częstokroć cierpią na problemy związane z nadmierną łapczywością, a co za tym idzie gwałtownym przyrostem masy ciała. Otyłość u psów dużych ras jest powszechną chorobą dotykającą nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Jej podłoże jest w gruncie rzeczy analogiczne do podłoża otyłości ludzkiej. Właściciele nie mają serca odmówić swoim zwierzętom kolejnej porcji pokarmu i najzwyczajniej w świecie przekarmiają swoich pupili. Psy pozostające przez całe życie w miastach mają znacznie mniejsze możliwości na spalenie nadmiaru tłuszczu i zachowanie prawidłowej kondycji, aniżeli psy pozostające w środowisku wiejskim, albo podmiejskim. Przekarmianie psa w czasie, kiedy ten jeszcze dojrzewa jest szczególnie groźne. Właśnie wtedy dochodzi, bowiem do największego obciążenia struktury kostnej i powstawania takich schorzeń jak dysplazja stawów biodrowych. Pierwsze lata życia psa są kluczowe dla utrzymania dobrej formy i kondycji w przyszłości.

Szczenięta psów ras dużych w żadnym razie nie powinny pić mleka, gdyż wywołuje ono biegunki i rozstroje żołądka. Równie niebezpiecznym pokarmem dla psów dużych ras są kości, a w szczególności kości drobiowe, które wywołują zaparcia i mogą podrażnić jelita.

Tagi artykułu: